Meble drewniane są najpopularniejszymi meblami wśród wszystkich mebli ogrodowych. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że drewno to materiał ponadczasowy, elegancki i dodający każdej przestrzeni przytulności, ale także dlatego, że meble ogrodowe z drewna postrzegane są jako trwałe, stabilne i solidne wyposażenie ogrodu. Aby jednak tego typu meble mogły służyć nam przez długie lata, ciesząc nasze oczy swą nienaganną prezencją, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Codzienna troska o drewniane meble ogrodowe

Meble drewniane to meble solidne – to stwierdzenie jest oczywiście w 100% prawdziwe, nie można jednak przy tym zapominać, iż drewno – aby pozostało piękne i zachowało swoją doskonałą jakość – wymaga specjalnego traktowania. Meble z drewna, w tym także drewniane meble do ogrodu, nie lubią wilgoci. Długotrwałe narażanie mebli na kontakt z wodą powoduje rozwój grzybów i pleśni, mokre deski mogą z kolei ulegać rozszczelnieniu i pękaniu. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy we właściwy sposób zaimpregnować meble drewniane, a także na bieżąco usuwać wszelkie mokre plamy, czy to krople deszczu z drewnianego krzesła ogrodowego, czy rozlany sok z blatu drewnianego stołu. Po sezonie letnim trzeba drewniane meble ogrodowe właściwie przechowywać, by nie narażać ich na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne. W codziennej pielęgnacji mebli ogrodowych z drewna trzeba pamiętać, że czyścimy je za pomocą miękkiej, suchej ściereczki, tak by nie porysować ich powierzchni. Jeśli meble ogrodowe posiadają silniejsze zabrudzenia, zamiast silnych detergentów, które mogłyby brzydko odbarwić drewno, warto sięgnąć po wodę z dodatkiem mydła lub delikatnego płynu do mycia naczyń. Nie zapominajmy, że z drewnianej powierzchni należy jak najszybciej usuwać brud, zwłaszcza mokre plamy z napojów i jedzenia, ponieważ rozlane wino, sok, czy zupa meble ogrodowe, meble drewnianemogą bardzo szybko przyczynić się do powstania trudnych do usunięcia przebarwień.

Właściwa impregnacja drewnianych mebli do ogrodu i na taras

Wiele mówi się o tym, że drewniane meble posłużą nam dłużej, jeśli będą odpowiednio zaimpregnowane. Jednak, co to tak właściwie oznacza? Co jest odpowiednią impregnacją? To zależy tak od gatunku drewna, z którego wykonane są meble, jak i od warunków fizycznych otoczenia, w którym meble przebywają. Meble ogrodowe przez cały sezon narażone są każdego dnia na działanie bardzo zmiennych czynników: raz słońce, za chwilę deszcz, w dzień wysokie temperatury, nocą zdecydowanie niższe, czasem silny, chłodny wiatr… Aby drewniane fotele ogrodowe, stoły, leżaki i inne elementy wyposażenia mogły przetrwać tak trudne warunki, muszą posiadać jakąś ochronę. Meble wykonane z rodzimych gatunków drewna, jak sosna, świerk czy dąb, można zaimpregnować na kilka sposobów. Dostępne w sklepach gotowe impregnaty dają meblom matowe wykończenie. Możemy nabyć preparaty bezbarwne lub nadające delikatny kolor, jednak zasada działania wszystkich tych preparatów jest podobna: wnikają w strukturę drewna chroniąc je niejako od wewnątrz, ale nie tworzą na meblu zewnętrznej powłoki ochronnej. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku lakierów oraz lakierobejcy. Te specyfiki tworzą na powierzchni mebli cienką warstwę ochronną, zapobiegającą oddziaływaniu wilgoci na wewnętrzną strukturę drewna. Lakierobejca daje efekt połysku, jednak stopień błyszczenia jest bardzo zróżnicowany. Typowo błyszczące wykończenie uzyskamy, stosując lakiery. Meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna, w tym przede wszystkim meble ogrodowe z drewna tekowego, nie wymagają specjalnej impregnacji, jeśli jednak chcemy zachować ich naturalną, piękną barwę, na koniec każdego sezonu letniego należy przeprowadzić olejowanie przy pomocy specjalnie dedykowanego do tego celu oleju. Jeśli meble egzotyczne nie będą olejowane, dość szybko mogą zszarzeć. Przed każdym kolejnym sezonem należy dokładnie obejrzeć meble. Wszelkie pęknięcia i odpryski preparatu ochronnego wymagają zeszlifowania powierzchni i ponownego pokrycia jej preparatem zabezpieczającym.

Przechowywanie mebli ogrodowych

W czasie sezonu letniego meble ogrodowe stoją na otwartej przestrzeni w ogrodzie lub ewentualnie znajdują się pod zadaszeniem w altanie albo na tarasie. Kiedy jednak wieczory staną się coraz dłuższe i zimniejsze, a ogrodowe biesiady zaczniemy zastępować gorącym kakao przy kominku, koniecznie zapewnijmy drewnianym meblom ogrodowym odpowiednią miejscówkę na przezimowanie! Meble z drewna koniecznie trzeba przechowywać w pomieszczeniu suchym, powinno ono jednak być przewiewne, a panująca wewnątrz temperatura nie może być za wysoka, choć musi utrzymywać się na poziomie powyżej zera. Wiele osób popełnia błąd, szczelnie okrywając drewniane meble folią. Brak cyrkulacji powietrza może spowodować powstawanie pleśni oraz przyczyniać się do rozwoju grzyba. Drewno musi oddychać! Jeśli nie dysponujemy specjalnym schowkiem na meble ogrodowe i nie mamy zbyt wiele miejsca na ich przechowywanie, warto zdecydować się na składane meble do ogrodu, wtedy o wiele łatwiej będzie zmieścić je w garażu lub na strychu.