Ciepłe, słoneczne dni sprawiają, że odczuwamy potrzebę spędzania jak najwięcej wolnego czasu na łonie natury. Soczyste odcienie zieleni, zapach kwiatów i biegające boso dzieci po ogrodzie sprawiają, że relaksujemy się ze zdwojoną siłą. Doskonale wiedzą o tym właściciele działek ogrodowych oraz ich goście, którzy każdą wolną chwilę spędzają w ogrodzie: tu spożywamy posiłki w ciepłe dni, organizujemy przyjęcia urodzinowe, wygrzewamy się w słońcu na leżaku, czy jemy romantyczną kolację w blasku gwiazd. Oczywiście zanim to wszystko będziemy mogli zrealizować, potrzebne nam będą koniecznie wygodne, drewniane meble ogrodowe.

Meble ogrodowe z drewna to strzał w dziesiątkę!

Choć na rynku mebli ogrodowych nie brakuje tych wykonanych z plastiku, metalu czy z technorattanu, to Meble ogrodowe właśnie drewniane meble do ogrodu cieszą się największym zaufaniem wśród działkowiczów i właścicieli domu z ogrodem. I choć meble drewniane swoją ceną zdecydowanie przewyższają te, wykonane z tworzywa sztucznego, to popyt na nie wciąż rośnie. Najbardziej popularne w Polsce są meble wykonane z naszych rodzimych gatunków drzew, czyli sosny i świerku, jednak w związku z tym, że są to gatunki miękkie, należy liczyć się z faktem, że podczas użytkowania mogą pojawić się pęknięcia oraz wypaczenia drewna. Do najbardziej odpornych gatunków drzew zaliczyć możemy drewno dębowe oraz gatunki drzew egzotycznych takich jak teak, eukaliptus, palisander czy rattan. Meble z drewna egzotycznego lepiej znoszą zmienne warunki atmosferyczne, deszcz, wiatr i słońce, głównie dzięki zawartości substancji oleistych. Drewniane meble ogrodowe powinny zostać również ustawione na równym i stabilnym gruncie, kostce, kamieniu czy drewnie, dzięki temu meble nie naciągną wilgoci od gruntu i nie spleśnieją. Naturalny i przyjazny materiał jakim jest drewno, idealnie wkomponuje się w otoczenie zielonego ogrodu i sprawi, że będą one integralną ich częścią. Wśród mebli ogrodowych nie może zabraknąć drewnianego stołu, ławek z oparciem, drewnianych krzeseł czy dużej huśtawki. Do ogrodowych mebli zaliczamy również leżaki, hamaki oraz bardzo modne ostatnio meble ogrodowe wykonane z drewnianych palet.

Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Szczególnie ważna jest kwestia pielęgnacji i konserwacji mebli drewnianych w ogrodzie, gdyż bez odpowiedniego zabezpieczenia, nie będą odporne na długotrwałe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Surowe drewno najlepiej jest w pierwszej kolejności zabezpieczyć impregnatem bezbarwnym lub barwiącym, a później położyć na niego warstwę bezbarwnego lakieru. Powierzchnię surowego mebla drewnianego możemy również poddać olejowaniu, taki sposób impregnacji sprawi, że woda oraz wilgoć nie będzie wsiąkała w głąb drewna, a będzie spływała po jego powierzchni, natomiast struktura drewna stanie się bardziej wyrazista i intensywna. Do zabezpieczenia drewnianych mebli ogrodowych, należy każdorazowo wybierać impregnaty specjalnie do tego przeznaczone, ponieważ tylko takie zawierają substancje, które chronią drewno przed grzybami, porostami czy szkodnikami. Decydując się za zakup mebli, najlepiej wybrać drewniane meble ogrodowe, które zostały już poddane procesowi impregnowania ciśnieniowego. Proces ten sprawia, że impregnat wchłania się głębiej w strukturę drewna. Nieważne jednak, czy meble były już zaimpregnowane przez zakupem czy też nie, przed wystawieniem ich do ogrodu dobrze byłoby zabezpieczyć je raz jeszcze samodzielnie, a później powtarzać tą czynność po każdym sezonie. Do mebli ogrodowych raczej nie stosuje się kryjących lakierów, z reguły są to lakiery bezbarwne, które doskonale ukazują i prezentują piękne usłojenie oraz barwę.

Funkcjonalność mebli ogrodowych

Producenci oferują niezliczoną ilość i rodzaj drewnianych mebli ogrodowych, jednak nie warto kierować się jedynie ich wyglądem, a przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Najlepiej w tym przypadku udać się do sklepu stacjonarnego, usiąść, sprawdzić wysokość stołu, kąt nachylenia oparcia w ławce oraz samą jakość i sposób montażu. Taki test pozwoli nam w pełni zadecydować o wyborze mebli ogrodowych. Choć jest to sposób sprawdzony, to jednak większość z nas decyduje się na zakup mebli ogrodowych w internetowych sklepach meblowych, które oferują nam zdecydowanie korzystniejsze warunki cenowe oraz większy wybór. Doskonałym uzupełnieniem ogrodowych mebli z drewna będą kolorowe poduszki, obejmujące nie tylko siedziska, ale i oparcia ławek, krzeseł czy huśtawek.

W letnie dni przyjemnie odpoczywa się na tarasie, werandzie czy w ogrodzie, dlatego też warto wydzielić odpowiedni zakątek, w którym ustawimy wygodne i ponadczasowe meble drewniane. Czas spędzony na łonie natury z pewnością sprawi, że odpoczniemy od spraw codziennych i naładujemy baterie na dzień następny.

Drewniane meble ogrodowe (fotel).Drewniane meble do ogroduDrewniane meble ogrodoweMeble drewniane ogrodoweDekoracje z drewna do ogroduDrewniany stół do ogrodu (rustykalny).Drewniany stół ogrodowyDrewniany rustykalny stół do ogrodowySofa ogrodowa z drewnaSofa, ława do ogroduSofa, ława drewniana do ogroduŁawa rustykalna, drewniana do ogrodu.Meble ogrodowe, ława do ogrodu z drewna.Ławka ogrodowa drewniana (meble ogrodowe).Drewniana ławka do ogroduŁawa i sofa do ogrodu (z litego drewna).