Lite drewno to określenie drewna wyróżniającego się szczególnie wysoką jakością. Nie każde meble wykonane z drewna można nazywać „litymi”. Muszą spełniać surowe normy, by mogły być do takich zaliczone. Warto je mieć!

Człowiek jest nierozerwalnie związany z naturą, poprzez stały z nią kontakt może utrzymywać się w dobrym zdrowiu i rozwijać się. Idealnie jest jeżeli możemy wyposażyć swoje mieszkanie w oddychające, w pełni naturalne meble z litego drewna. Meble takie mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest trwałość. Materiał z którego zostały wykonane jest bardzo solidny i wytrzymały. Cenne antyki: komody, szafki, stoliki z litego drewna możemy znaleźć w antykwariatach, dziś nabyte będą nadal cieszyć swoją urodą nawet kilka następnych pokoleń. Trzeba wiedzieć, że drewniane meble można odnowić, a więc ewentualne rysy czy uszkodzenia wcale nie muszą świadczyć, że komodę czy szafę z litego drewna trzeba wymienić. Kolejną zaletą jest estetyka. Drewno to materiał elegancki i szlachetny. W miarę upływu czasu zmienia się i pięknieje. Trzecią zaletą tego surowca jest to, iż jest ono przyjazne dla środowiska i odnawialne. Następną zaletą jest ciepło, drewno doskonale izoluje i daje poczucie przytulności. Surowiec ten jest również niezwykle uniwersalny, zawsze modny i daje się dopasować do każdego stylu.

Do łagodnego czyszczenia mebli z litego drewna należy używać miękkiej suchej ściereczki, w razie potrzeby można ją trochę zwilżyć, jednakże potem należy wytrzeć całą powierzchnię do sucha. Zaleca się następnie używanie specjalistycznego wosku, na każdej etykiecie znajdzie się instrukcja jak pielęgnować meble wspomnianym preparatem.

Obecnie funkcjonujące przepisy odnoszące się do mebli mówią, że tylko te meble mogą być prezentowane jako meble z litego drewna, których

Meble drewniane (szafka nocna drewniana).

wszystkie komponenty, poza tylna ścianą i dnami szuflad są wytwarzane z litego drewna. Surowiec drzewny poddaje się najpierw sezonowaniu i suszeniu, aż uzyska odpowiednią wilgotność, w zależności od jego przeznaczenia. Dodatkowo niektóre gatunki drewna poddawane są innym procesom hydrotermicznej obróbki- np. buk poddaje się parzeniu. Klej używany do produkcji powinien mieć odpowiednie atesty higieniczne wydawane przez Państwowy Zakład Higieny. Określenia „lite drewno” na pewno nie można stosować do tzw. klejonki, która jest tylko imitacją litego drewna. Używa się jej przy wykonywaniu np. drzwi i okien . Pod okleiną często kryje się materiał słabej jakości np. drewno sine i sęki, które powodują często wypaczanie się drewna.

Istnieje wiele firm, które specjalizują się w obróbce litego drewna, nadając mu wysmakowane kształty stołów z litego drewna, toaletek, komód, szaf i wielu innych. Szczególnie pięknie wyglądają wykonane w drewnie meble klasyczne, ale fachowcy wykonują na życzenie klienta również formy stylizowane i nowoczesne. Powietrze w salonie w którym znajdują się meble drewniane jest świeże i zdrowe. Ludzie przebywający w takim wnętrzu czują się dobrze i mogą wypoczywać.

Zdrowy sen w drewnianym łóżku

Jeśli spędzimy noc w zdrowym łóżku z litego drewna, przekonamy się szybko, że jakość naszego snu jest nieporównywalnie lepsza niż gdybyśmy spali w jakimkolwiek innym. Możemy śmiało wybierać w formie i stylu. Są pięknie rzeźbione, w ludowym stylu, łóżka z drewna świerkowego „Mexicana”, proste w swym stylu łóżka z drewna bukowego „Luisiana”, lub np. klasyczne łóżka z drewna bukowego „Nina 180”. W sypialni niezbędne będą też szafki nocne z drewna, na których postawimy ciepłą lampkę, by czytać jeszcze przez długie, wieczorne godziny ulubioną lekturę. Jeśli wybieramy szafę z drewna możemy zastanowić się nad jej rozmiarem, dostępne są duże- np. trzydrzwiowa szafa „Mexicana 3”, lub też mniejsze, dwudrzwiowe, np. „Mexicana 2”. Bieliznę elegancko ułożymy w komodzie z drewna świerkowego „Mexicana 32”

Pamiętajmy, że meble z litego drewna, to inwestycja na długie lata. Nasze meble mogą służyć nie tylko nam, ale komodę z litego drewna, łóżko czy szafy możemy podarować naszym wnukom.

Meble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewnaMeble z litego drewna