Oto kilka naszych propozycji na to, jak można stworzyć domowy bar, który zachwyci wszystkich oryginalnym wyglądem i swoją praktycznością!

Bar czy barek – dopasuj kącik do swoich potrzeb

meble z litego drewna

Zanim w Twojej wyobraźni pojawi się ogromna lada barowa, rozbudowana komoda na wino i 6 efektownych hokerów barowych, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od kącika, który aranżujesz. Druga kwestia to dopasowanie baru domowego do możliwości lokalowych: zastanów się, jaką przestrzeń masz do zagospodarowania, ile mebli może się tam zmieścić i czy da się wkomponować kącik barowy w wystrój pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bar ma służyć tylko i wyłącznie serwowaniu trunków i relaksowi w gronie najbliższych, czy też może będzie to miejsce o wielu funkcjach.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednej przestrzeni, z jednej strony mebla organizując bar, a z drugiej – wyspę kuchenną. W przypadku braku miejsca – można utworzyć z barku integralną część kącika wypoczynkowego w salonie. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

3 najlepsze pomysły na domowy bar – nasze propozycje

meble z litego drewna

Kąciki barowe mogą się od siebie różnić wielkością, przeznaczeniem, stylem aranżacyjnym oraz nastrojem. Wśród wielu propozycji wybraliśmy trzy, zróżnicowane pod względem zastosowanych mebli oraz lokalizacji domowego baru. Każdą z tych propozycji można, oczywiście, wykorzystać do dowolnej aranżacji wnętrza, różny będzie wówczas dobór stosowanych materiałów, kolorystyki, wyglądu mebli, natomiast funkcjonalność kącika pozostanie zbliżona.

1. Romantyczny kącik dla dwojga

Ta propozycja jest idealnym rozwiązaniem dla typowych domatorów, którzy najlepiej czują się we własnych czterech ścianach. Jeśli nie lubicie włóczenia się po zatłoczonych restauracjach, a ulubione wino wolicie niespiesznie sączyć w domu, warto rozważyć zaaranżowanie przytulnego, romantycznego kącika. Taki kącik można urządzić w rogu salonu, a jeśli dysponujemy jakimś ciekawym rozwiązaniem architektonicznym w mieszkaniu, doskonale sprawdzi się w roli barku wnęka czy fragment ogrodu zimowego.

Mini barek wyglądający jak wycinek klimatycznej restauracji nie potrzebuje zbyt wiele sprzętów, by należycie pełnić swoją rolę. Wystarczy nieduży, piękny stolik oraz odpowiednio dobrane krzesła, fotele lub stołki barowe. Obok warto ustawić drewnianą komodę na wino lub oszkloną witrynę. Mebel ten będzie służyć za miejsce do przechowywania butelek z ulubionymi alkoholami oraz kieliszków, szklaneczek, półmisków na drobne przekąski. Warto podkreślić odrębność kącika barowego, jeśli znajduje się on w większym pomieszczeniu. W tym celu ściany obejmujące przestrzeń ze stolikiem i krzesłami można wyłożyć cegłą, ozdobnym kamieniem lub drewnem – w zależności od tego, który z materiałów najlepiej będzie pasować do tworzonej aranżacji.

2. Domowy bar na granicy kuchni i salonu

Kuchnia otwarta na salon to bardzo popularne rozwiązanie, które stwarza warunki wręcz idealne do zaaranżowania domowego baru! Piękna, stylowa drewniana lada barowa to mebel, który w modny i praktyczny sposób oddzieli salon od aneksu kuchennego. Lady barowe często posiadają z jednej strony półeczki lub szuflady, będą one idealnym uzupełnieniem kuchennej strony wyposażenia, pozwalając na przechowywanie przypraw, zapasowych produktów spożywczych, czy zastawy stołowej. Od strony salonu wystarczy ustawić przy ladzie barowej odpowiednie hokery. Krzesła barowe prezentują się efektownie i są bardzo wygodne w użytkowaniu. Na ścianie, w pobliżu lady barowej, można zamontować solidne, drewniane półki, na których wyeksponujemy butelki z najlepszymi trunkami. Nie zapomnijmy o odpowiednim, nastrojowym oświetleniu lady barowej. Lada barowa może być prosta, ale jeśli mamy taką możliwość, ciekawą opcją będzie również lada barowa narożna. Zajmuje więcej miejsca, ale i pozwala na zorganizowanie większej liczby miejsc siedzących. Pamiętajmy, że zapewnimy biesiadnikom wygodę, jeśli każdy z nich będzie mieć do dyspozycji ok. 60 cm długości blatu. Ladę barową należy zamontować na wysokości ok. 110 cm, natomiast krzesła barowe powinny być o 30 centymetrów niższe. Ze względu na zróżnicowany wzrost osób siedzących przy barze, warto zaopatrzyć się w stołki barowe z regulowaną wysokością siedziska.

Jako że tak zaaranżowana lada barowa stanowi część wyposażenia kuchennego, szkło barowe, alkohole, napoje i słone przekąski możemy przechowywać w jednej z kuchennych szafek, najlepiej takiej, która zlokalizowana jest stosunkowo blisko lady barowej.

3. Bar jako integralna część kącika wypoczynkowego

Czasem przestrzeń jaką dysponujemy nie pozwala nam na zorganizowanie typowego domowego baru, który będzie osobnym pomieszczeniem czy chociaż wydzielonym fragmentem większej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wtedy stworzyć wygodnego i stylowego miejsca, które ułatwi nam przechowywanie zapasów oraz serwowanie drinków podczas domowego przyjęcia. W salonie, w kąciku relaksu, tuż obok sofy, stolika i szafki rtv można wygospodarować trochę miejsca na stylowy i praktyczny mebel. Może to być regał na wino, komoda do przechowywania alkoholi, oszklona witrynka albo niewielka, gustowna konsola, na której ustawimy tacę z trunkami i drugą - z kieliszkami i szklankami. Ciekawym pomysłem jest także mini barek na kółkach, który możemy przestawiać w dowolne miejsce. Mebel, który pełni rolę barku, można podkreślić odpowiednim, subtelnym oświetleniem, albo stylowymi dodatkami, np. piękną karafką, gustownym otwieraczem do butelek, dekoracyjną popielniczką.