Święta Wielkanocne to dla większości z nas okres wyjątkowy. Czas, zwiastujący nadchodzącą wiosnę wnosi do każdego domu wiele radości, ciepła i optymizmu - jest przepełniony rodzinną i radosną atmosferą. Całości dopełniają rozmaite dekoracje goszczące w mieszkaniach, które pomagają sprawić, by te szczególne chwile stały się niezapomnianymi.

 

Podczas dekorowania domu należy pamiętać, aby zachować umiar, a przede wszystkim spójność proponowanych ozdób z całościowym stylem naszego wnętrza. Niektóre dekoracje możemy wykonać samodzielnie z materiałów, które każdy posiada, a część – wedle życzenia oraz koncepcji - należy po prostu dokupić. Wprowadzanie świątecznego klimatu w naszych pomieszczeniach można już rozpocząć od zawieszenia firanek oraz zasłon w wiosennych barwach – zieleni oraz żółci.

 

W samych oknach można pozawieszać na wstążeczkach, wykonane samodzielnie bądź też zakupione kolorowe, wzorzyste wydmuszki. Powyższe, warto również powiesić na gałązkach wierzbowych czy poukładać w miseczkach lub paterach, w różnych częściach domu. Dobrym pomysłem jest także ozdobienie drzwi wejściowych. W tym celu można wykorzystać gałązki bukszpanu, wierzby lub brzozy i wykonać z nich wieniec, a następnie przepleść przez niego kolorową, najlepiej żółtą lub zieloną, wstążeczkę. Można go także powiesić na kominku. Podczas przygotowań do świąt Wielkiej Nocy absolutnie nie wolno zapomnieć oczywiście o koszyczku. Oprócz umieszczenia w nim święconki na ten najważniejszy dzień, można wyłożyć jego wnętrze gałązkami bukszpanu, a na zewnątrz ułożyć pisanki. Wyśmienitym i przy tym banalnie prostym sposobem na wprowadzenie ducha świąt do domu są wiosenne cięte kwiaty powstawiane do wazonów. W tej roli najlepiej sprawdzą się rzecz jasna żonkile oraz tulipany. Jeżeli posiadamy przezroczysty wazon, ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie hydrożelu (żelowe kuleczki namoczone 12 godzin wcześniej w wodzie, dzięki temu uzyskamy efekt wypełnienia wazonu), który należy umieścić na dnie wazonu, a następnie wstawić weń kwiaty. Znakomicie prezentują się gałązki bazi, zakwitłych forsycji czyDekoracje wielkanocne nawet rozwiniętej w domowym cieple brzozy, przewiązane kolorową wstążką, na których dodatkowo można pozawieszać wydmuszki czy plastikowe jajeczka. Gałązki można także umieścić w gąbce florystycznej o kształcie np. kuli. Ponadto do wazonów czy miseczek, pater z poukładanymi pisankami można wsypać po kilka kolorowych, sztucznych piórek.

 

Niewątpliwie znaczącą, lecz także praktyczną i smaczną ozdobą jest rzeżucha, owies oraz szczypiorek posiane przed świętami. Doskonale sprawdzą się w kolorowych doniczkach lub takich, w kształcie jajka czy skorupki po nim. Jeżeli nie posiadamy powyższych, możemy te zwykłe obłożyć kolorowym papierem i obwiązać wstążeczką. Posiać rzeżuchę można też bezpośrednio w skorupkach po jajkach. Osobliwego uroku i świątecznego charakteru nadadza porozstawiane w różnych miejscach mieszkaniach świeczki. Już same w sobie wprowadzają w intymny i wyjątkowy klimat, co dopiero mówić, kiedy użyjemy tych w odpowiednich kolorach oraz kształtach czy zapachach. Uwagę zwrócą i zachwycą świece w kształcie zajączka, baranka oraz oczywiście jajek np. te żółte, zielone, lub ich połówki – unoszące się na powierzchni wody. Można również umieścić je wewnątrz skorupek po jajkach.

 

Szczególne miejsce podczas dekorowana domu na święta wielkanocne zajmuje oczywiście jego centralny element - stół, wokół którego wszystko się toczy i na który warto zwrócić szczególną uwagę oraz poświęcić więcej czasu. Jeżeli posiadamy dedykowany temu świętu obrus np. w pisanki, baranki czy choćby zielony lub żółty, jest to oczywiście najodpowiedniejszy moment, by go wykorzystać i położyć na stole. Jeśli powyższego nie mamy, w swojej roli znakomicie sprawdza się tradycyjny biały czy ecru. Podobnie rzecz się ma z zastawą. Jeśli dysponujemy taką, nawiązującą oraz komponującą się z obchodzoną uroczystością np. kolorowe – żółte, zielone talerze, filiżanki czy salaterki, jak najbardziej je wykorzystujemy. Wyjątkowości możemy nadać za sprawą kolorowych serwetek złożonych w kształcie baranka czy świątecznego zająca. Do środka lub obok można położyć gałązkę bukszpanu czy malutkiego kurczaczka, baranka. Warto pamiętać o wazonie z kwiatami na stole oraz świecach.

 

Wielkanoc to też znakomita sposobność, aby udekorować dom na zewnątrz. Można ozdobić pisankami krzewy i drzewka, a w ogródku o ile pogoda już na to pozwala, posadzić kwiaty.

 

Święta Wielkiej Nocy to dla każdego, z jakiegoś względu czas niezwykły. Przygotowane przez nas dekoracje z pewnością pomogą odczuć wyjątkowy nastrój, który na długo pozostanie w pamięci domowników oraz przybyłych gości.