Postaw przede wszystkim funkcjonalność!

Aranżacja wnętrz od pewnego czasu przestała przypominać już wstawianie do pomieszczenia wszystkiego, co udało się kupić. Coraz częściej nie decydujemy się na kompromisy i urządzamy nasze mieszkania czym chcemy. Wiele stylów charakteryzujących konkretny sposób wykańczania wnętrz ceni oryginalność. Czy jednak zawsze własna inwencja twórcza i nieoglądanie się na innych jest drogą w dobrą stylistycznie stronę?

Zanim zdecydujesz się na określoną stylistykę i zaczniesz planować kolory na ścianach i wykończenie podłóg, zastanów się nad wyposażeniem. Warto plan aranżacji rozpocząć od zagospodarowania przestrzeni danego pomieszczenia i całego obiektu. Wnętrze musi być przede wszystkim funkcjonalne i spełniać nasze zapotrzebowanie w tej dziedzinie. Zastanów się jakie meble chcesz w nim umieścić, wybierz najbardziej odpowiednią stylistykę i następnie zagospodaruj ściany czy podłogi. Może się okazać, że funkcjonalne wnętrze będzie miało nieco inną stylistykę, niż Twoja wizja popierana zdjęciami z żurnali.

komoda drewniana

Więcej mebli do salonu znajdziesz na seart.pl

Choć w pierwszej kolejności wymieniliśmy funkcjonalność obiektu i jego wyposażenie, ważne jest też samopoczucie użytkowników. Jeśli urządzasz pokój dla siebie, w jego wnętrzu musisz czuć się dobrze. Z kolei w obiektach hotelowych czy pensjonatach zadbaj o ogólnie przytulny charakter pomieszczenia. Nie decyduj się na awangardowy wystrój czy mieszanie stylów i eksperymenty. Nigdy nie wiesz, jaki gość odwiedzi lokum, a jego poczucie piękna może odbiegać od Twojego.

Inspiruj się ale nigdy nie kopiuj

Style wykańczania wnętrz nie zostały wymyślone przez opiniotwórczych projektantów. Każda stylistyka wykończenia wnętrz jest inspirowana jakimś naturalnym zachowaniem, sposobem, czy sytuacją. Przykładowo styl loftowy wywodzi się z potrzeby zagospodarowania obiektów fabrycznych w okresie wielkiego kryzysu w latach 50 ubiegłego wieku. Z kolei wnętrza skandynawskie opierają się na umiłowaniu natury i maksymalnego wykorzystania promieni słonecznych przez mieszkańców tego półwyspu.

Dlaczego o tym wspominamy? Inspirowanie się zdjęciami z gazet branżowych, blogów czy stron poradnikowych nie jest złe. Trudno, żebyś tworzył samodzielną aranżację, odcinając się od wszystkich znanych. W efekcie i tak będziesz się inspirował, ale potraktujesz swoje mieszkanie nieco jak negatyw. Ważne jest jednak to, żeby nie kopiować bezmyślnie wnętrza podpatrzonego w prasie czy u znajomych. Każde pomieszczenie jest inne i wymaga nieco innego podejścia.

Szukając inspiracji, staraj się szukać źródła danej stylistyki. Dowiedz się czegoś więcej na jej temat i postaraj się ją poczuć. Wówczas już bez ślepego kopiowania stworzysz coś interesującego i spójnego. Jeśli to Ci się nie uda, znajdź inną. Ważne jest to, żeby wnętrze w pewien sposób oddawało Twój charakter i usposobienie.

Pamiętaj, że wszystkie chwyty są dozwolone. Możesz mieszać style i w każdym pokoju stworzyć coś innego. Zwróć jednak uwagę, że całe mieszkanie jest jedynym obiektem i musisz znaleźć element, który stylem połączy je w całość. Nie podążaj za modą w tworzeniu nowych aranżacji. Co z tego, że pokażesz znajomym, że podążasz za trendami, skoro sam nie poczujesz się dobrze w takim otoczeniu.

Postaw na naturalne materiały

Powracając jeszcze do mebli, które mają tworzyć wyposażenie pomieszczenia, weź pod uwagę te wykonane z naturalnego drewna. Może zrazić Cię ich cena, ponieważ często kosztują nieco więcej od mebli marketowych. Jednak potraktuj to jako inwestycję. Meble drewniane są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Z pewnością wytrzyma w doskonałym stanie dłużej niż kilka innych kompletów mebli z płyty drewnopochodnej. Ponadto każde uszkodzenie można zreperować i nie będzie prowadziło do dalszego niszczenia mebla.

komoda drewniana

Więcej mebli do biura znajdziesz na seart.pl

Sama trwałość i to, że będziesz cieszył się wyposażeniem przez dekady może nie być wystarczającym argumentem. Bardziej przekona Cię uniwersalna i ponadczasowa stylistyka mebli drewnianych. Z tego materiału wykonywało się elementy wykończenia wnętrz przed tysiącami lat. Dlaczego na przestrzeni kilkudziesięciu najbliższych miałoby się to zmienić? Naturalna struktura, ciekawe przebarwienia i unikalne rysunki słoi na powierzchni mebli drewnianych zawsze będą modne.

Meble drewniane mogą być również łącznikiem, którego będziesz poszukiwał, bawiąc się rozmaitymi stylami. Mieszając aranżacje w różnych pomieszczeniach, zespól je za pomocą drewna. Ten materiał ceniony jest w wyposażeniu wnętrz rustykalnych, industrialnych, skandynawskich czy wielu innych. Możesz zatem bawić się stylistyką, pamiętając o wyposażeniu meblami w podobnym kolorze lub intensywności przebarwień.