Utarło się przeświadczenie, że meble dla dzieci należy wymieniać średnio co 3-5 lat. Dzieci rosną, nabierają sprawności, Dzieci rosnązmienia się postrzeganie otaczającego ich świata, zmieniają się ich fascynacje, ulubieni bohaterowie i kolory, zmieniają się ich potrzeby. Oczywiście możemy podążać za tymi zmianami, wymieniając co kilka lat umeblowanie w pokoju dziecięcym, jednak wiąże się to dużym wysiłkiem i oczywiście z kosztami, na które nie zawsze możemy sobie pozwolić. Ekonomia jest w takim wypadku ogromnie ważna, choć nie jest tajemnicą, że na dzieci jesteśmy w stanie wydać o wiele więcej niż na własne potrzeby. Lubimy spełniać ich marzenia, patrzeć na ich szczęśliwe i uśmiechnięte twarze, obserwować ich rozwój.

Sosnowe meble dla dzieciPodstawowym kryterium przy zakupie mebli, które mają towarzyszyć naszym dzieciom przez wiele lat, jest ich trwałość, którą gwarantuje wykonanie z materiałów wysokiej jakości. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest naturalne, masywne, wytrzymałe i przede wszystkim ekologiczne drewno, tworzące przyjazny i zdrowy klimat. Możliwość renowacji, to kolejny argument przemawiający za wyborem mebli z drewna, które po delikatnym przeszlifowaniu i ponownym malowaniu odzyskują pierwotne piękno. Zdecydowanie najłatwiej odnawia się powierzchnie woskowane i olejowane, można to zrobić własnoręcznie bez konieczności zlecania usług stolarzowi. Płyty nie można odnowić, decydując się zatem na meble wykonane z tego materiału, musimy się liczyć z tym, że nie przetrwają zbyt długo, lub będą wyglądały nie estetycznie.

Kolejny dylemat, to kolorystyka mebli. Gdybyśmy pozwolili 3-5 latkom wybrać meble do ich pokoi, dziewczynki z pewnością Białe łóżka pietrowe dla dziewczynkiwybrały by te różowe, najlepiej w księżniczki, chłopcy niebieskie z motywami samochodów. Tak urządzony pokój, na pewno przyniesie dziecku wiele radości, pytanie tylko na jak długo? Dzieci bardzo szybko rosną, nudzą się i potrzebują zmian, dlatego decydując się na tak specyficzne i dedykowane pod konkretną płeć meble, musimy się liczyć z tym, że szybko usłyszymy od naszych dzieci, że ich meble są zbyt dziecinne. Jeśli chcemy aby meble służyły dzieciom, przez kilka, czy nawet kilkanaście lat powinny mieć uniwersalną, najlepiej jednolitą kolorystykę. Możemy je ozdobić przez zastosowanie dodatków, dopasowując w ten sposób pokój do wieku dziecka, nadając mu przytulności i nawiązując do jego zainteresowań. Jednolita, uniwersalna kolorystyka pozwoli również na przekazanie mebli młodszemu bratu lub siostrze, lub po prostu na urządzenie na ich bazie pokoju dla rodzeństwa różnej płci.

Jednym z najważniejszych mebli jest łóżko, a ponieważ zdrowy sen to podstawa, musi być ono przede wszystkim wygodne. Aby to samo łóżko, mogło służyć zarówno małemu jak i starszemu dziecku powinno być przede wszystkim pełnowymiarowe. Przy maluchu bardzo istotne jest bezpieczeństwo, dlatego łóżko powinno posiadać możliwość wyboru barierek, które ochronią dziecko przed wypadnięciem. Kupując od razu duże łóżko oszczędzamy nie tylko na kolejnym meblu, ale przede wszystkim na materacu, którego wartość często przewyższa wartość samego łóżka. Należy pamiętać, że jakość materaca jest bardzo istotna, wpływa on na zdrowy rozwój naszego dziecko, dlatego też nie powinniśmy na nim oszczędzać.

Genialnym rozwiązaniem są łóżka modułowe, które można rozbudowywać, podwyższać i obniżać. Na bazie tych samych elementów, lub dokupując części składowe można tworzyć różne kombinacje, dopasowując się do sprawności i rozwoju dziecka. Wyposażając je dodatkowo w kolorowe tunele, zasłonki, czy nawet zjeżdżalnie i ściany do wspinaczki tworzymy dziecku wspaniałe miejsce do zabawy i rozwoju jego wyobraźni. Kiedy dziecko podrośnie, demontujemy te elementy i pokój nabiera zupełnie innego wyrazu.

Modułowe łóżka sosnowe dla dzieciDla małych dzieci, meble powinny być stosunkowo niskie i podręczne, tak aby dziecko uczyło się samodzielności i zdobywając ją, było zupełnie bezpieczne. Jeśli meble posiadają możliwość modułowego podwyższania i dopasowywania do wieku dziecka, po prostu rosną razem z nim. Ustawiane na sobie kolejne bryły, dają możliwość tworzenia różnych zestawień i kombinacji co pozwala na ciągłe zmiany i przemeblowania. Wystarczy przemalować ściany, zmienić dodatki i przeorganizować meble i pokój wygląda jak nowy, pomimo że od kilku dobrych lat posiada te same meble. Dla rodziców możliwość zakupu uniwersalnych, modułowych mebli, które będą rosły razem z dzieckiem jest niezmiernie ważna i to nie tylko ze względów ekonomicznych i możliwych oszczędności w rodzinnym budżecie, ale przede wszystkim ze względu na dobro dzieci, które wyglądem swojego pokoju wyrażają swoją niezależność i indywidualność. Dzięki meblom, których funkcje nie są jednoznacznie określone, pozwalamy dzieciom wymyślać ich zastosowanie, rozwijać zdolności logicznego myślenia, zdolności manualne i koordynację ruchów. Pozostawiamy mu pole do rozwijania własnej inwencji i wyobraźni – często uśpionej w przesadnie ułożonym domu ludzi dorosłych.