Drewno i cegła – co łączy te dwa różne materiały? Okazuje się, że bardzo wiele! Oba posiadają wielowiekową tradycję w aranżacji wnętrz. Oba są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Oba wreszcie odznaczają się ogromną uniwersalnością, z łatwością można je dostosować do dowolnego stylu w aranżacji wnętrz. Jeśli połączymy cegłę i drewno w jednym pomieszczeniu, uzyskamy piękny, ponadczasowy, wyrazisty i bardzo klimatyczny rezultat.


Cegła i drewno – do jakich wnętrz?

połaczenie drewna i cegły


Zakup meble z kolekcji Strong tutaj - https://www.seart.pl/strong.html


Cegła i drewno to duet, który doskonale sprawdzi się zarówno w nastrojowej sypialni, przytulnym salonie, jak i wiejskiej kuchni. Wspaniale prezentuje się to połączenie zwłaszcza na dużych, otwartych przestrzeniach oraz w pomieszczeniach jasnych, dobrze doświetlonych przez światło dzienne. Jeśli zdecydujemy się na naturalny, ciemny kolor cegły oraz meble z litego drewna o ciemnym wybarwieniu, musimy być świadomi, że całość może trochę przytłaczać. Choć połączenie cegły i drewna jest piękne, nie wszędzie będzie się dobrze prezentować. Na niewielkich powierzchniach, w ciemnych pomieszczeniach, uzyskany efekt może okazać się zbyt mroczny i ciężki. Jeśli rozważasz aranżację wnętrz z wykorzystaniem elementów drewnianych i murowanych, przemyśl możliwość wyburzenia ścian działowych lub powiększenia otworów okiennych. Jeżeli takie działania są niemożliwe z architektonicznego punktu widzenia, lepiej zdecydować się na jasny kamień i meble z jasnych gatunków drewna utrzymane w naturalnym wybarwieniu, np. meble sosnowe czy meble z drewna świerkowego.


Drewno i cegła są materiałami z bogatą tradycją, dlatego świetnie prezentują się w aranżacjach w starym stylu: są idealnym wyborem do wnętrz rustykalnych, retro, a także industrialnych. Nie oznacza to jednak, że nie odnajdą się w nowoczesnym minimalizmie. Odpowiednio dobrane dodatki sprawią, iż ceglane i drewniane elementy wyposażenia będą dobrze wyglądać zarówno w minimalistycznym salonie w stylu nowoczesnym, jak i w romantycznej sypialni vintage.


Cegła – różne sposoby wprowadzenia jej do wnętrza

Większość osób, gdy słyszy o cegle we wnętrzach, wyobraża sobie dużą powierzchnię ceglanej ściany. To niewątpliwie najpopularniejszy sposób wprowadzenia tego tradycyjnego surowca budulcowego do aranżacji wnętrz: jest metodą sprawdzoną, szybką, łatwą do wprowadzenia, wdzięczną w procesie dalszego urządzania przestrzeni. Trzeba mieć jednak świadomość, że cegłę można wprowadzić do wnętrza na wiele różnych spososób i warto nie ograniczać się do najpopularniejszej możliwości. Jak jeszcze wprowadzić cegłę do aranżacji? Efektowne i piękne sposoby to m.in. bajecznie klimatyczny, murowany kominek, wyspa kuchenna zbudowana z cegły, ceglana ścianka działowa czy minimalistyczne i surowe półeczki z cegły. Ponieważ cegła kojarzy się z surowością, ciężkością i piwnicznym chłodem, często elementy konstrukcyjne ceglanych budowli wykonywane są z równie trwałego i szlachetnego, a jednak zdecydowanie bardziej przytulnego i ciepłego materiału, czyli z drewna. Dzięki temu elementy wykończeniowe oraz wyposażenie z cegły stają się same w sobie niebanalną ozdobą domu.


Drewniane meble – to one nadają ostateczny rys!

połaczenie drewna i cegły


Zakup meble z kolekcji Charlotte Mix tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-mix.html


Co decyduje o tym, czy dane wnętrze będzie mieć wydźwięk rustykalny czy nowoczesny? Cegła to przecież cegła, wygląda prawie zawsze tak samo… To właśnie sposób połączenia jej z drewnem oraz typ drewnianych mebli ostatecznie definiują charakter pomieszczenia. Jeśli do wnętrza z cegłą wstawimy meble vintage w stylu wiejskim, takie jak nasza kolekcja Country, zyskamy bazę do stworzenia modnej i zaskakującej przestrzeni stylizowanej na stodołę. Wstawiając do tego samego wnętrza meble sosnowe w ciemnym wybarwieniu z linii Rustyk, stworzymy pełne ciepła i sentymentalnej przytulności wnętrze rustykalne. Decydując się na nowoczesny minimalizm kolekcji Dream Bedroom, możemy z połączenia cegły i drewna uzyskać sypialnię nowoczesną. A wybierając oryginalne wyposażenie z kolekcji Industrial, mamy możliwość zaaranżować wymarzoną przestrzeń w stylu LOFT.


Nie bez znaczenia są, oczywiście, stylowe dodatki. Choć to meble wytyczają szlak aranżacji, również dekoracje mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia. Dla wnętrz w stylu rustykalnym i ogólnie w klimatach vintage najlepsze będą dodatki w ziemistych, neutralnych kolorach, naturalne tkaniny, elementy stalowe kute ręcznie oraz odlewy żeliwne. Wszelkie style opierające się na założeniach stworzenia przestrzeni romantycznej i przytulnej zarazem, potrzebują użycia jasnych, pastelowych barw w detalach oraz dużej ilości bieli. Wskazane są także zwiewne tkaniny i motywy kwiatowe. Nowoczesny nurt aranżacji wnętrz stawia na wszechobecny minimalizm: wybierajmy zatem elementy utrzymane w szaro-białej palecie barw, proste konstrukcyjnie, piękne i praktyczne zarazem. Można wprowadzać elementy szklane, które dodadzą wizualnej lekkości ciężkiej, nieco przytłoczonej przez drewno i cegłę, przestrzeni.