Dalbergia nigra (Palisander)- w Brazylii bardzo ceniony i wartościowy gatunek drewna egzotycznego. Za jakością, którą oferuje stoją jego właściwości mechaniczne pozwalające na zakwalifikowanie tego gatunku jako surowca o wysokiej trwałości, ciężkości i odporności (w szczególności ochrona przed atakiem insektów). Palisander to gatunek bardzo ekskluzywny, dlatego i wyroby z niego tworzone zaliczyć można do wyjątkowych. Akustyczne właściwości drewna otworzyły bramę w zakresie zastosowań sprawiając, że palisander znalazł zastosowanie jako materiał na instrumenty muzyczne.


Drzewo różane- (Dalbergia nigra)
Drzewo różane (Dalbergia nigra) znane szerzej jako palisander jest gatunkiem, który występuje w Brazylii. Rynek drzewny, który stawia sobie duże wymagania sprawił, że palisander kwalifikowany jest jako gatunek cenny i bardzo przydatny. Zalicza się do drzew średniej wielkości- osiąga do 25m wysokości i 0,8m średnicy pnia. Pień jest prosty i równy. Liście składają się z na przemian ułożonych listków. W trwającym zaledwie miesiąc okresie, rozpoczynającym się od listopada i kończącym w grudniu zachodzi kwitnienie drzewa różanego. Dla porównania pora owocowania jest znacznie dłuższa, bowiem trwa aż 8 miesięcy. Drewno palisander
Preferuje dobre i żyzne gleby (gliny, iły). Dla przykładu gleby dobrze przepuszczalne występujące w miejscach o znacznym nachyleniu terenu (zbocza). Przeważnie rośnie w wilgotnych lasach. Wykazuje umiarkowaną tendencję wzrostową, jednak mimo wszystko może być stosowany jako gatunek służący ubogacaniu terenów leśnych w procesie zalesiania. Lubi pełne nasłonecznienie i znosi gleby suche. Posiadając właściwość przechwytywania azotu z powietrza będącej wynikiem symbiozy z bakteriami glebowymi jest w stanie wzbogacić wierzchnią warstwę gleby. Dzięki temu sąsiadujące w pobliżu rosnącego drzewa różanego rośliny mogą czerpać korzyści w postaci azotu.
Drewno różane stanowi ważny i cenny surowiec. Jego barwa nie jest jednolita, bowiem kolor może zmieniać się od brązowego po czekoladowy- brąz bądź fiolet. Biel jest jasno żółtawy i wyraźnie oddzielony od ciemnej twardzieli. Nazwa „drzewo różane” łączy się z faktem, iż drewno wydziela woń przypominającą zapach róży. Prostowłókniste i wytrzymałe idealnie nadaje się do wykorzystania w stolarstwie. Wysoka gęstość na poziomie 835 kg/m3 sprawia, że jest to ciężkie, a zarazem bardzo trwały surowiec drzewny. Obróbka mechaniczna i procesy wykańczające drewna różanego nie generują większych problemów. Ze względu na zawartość oleju drewno to może być problematyczne w czasie operacji klejenia.
Rysunek drewna i jakość samego drewna jako materiału bardzo wyszukanego kwalifikują go do zastosowania jako materiał meblowy w tym do budowy instrumentów muzycznych (fortepiany). Ponadto wykonuje się z niego stoły do gry w bilard czy ze względu na swoją dekoracyjną cechę do intarsjowania- techniki zdobniczej wymagającej dużej precyzji i umiejętności.