Stwórz wnętrza pełne światła- wybierz meble skandynawskie

Skandynawia kojarzy się z surowym, zimnym klimatem i charakterystycznym, niezwykłym krajobrazem. Chłodne wody Morza Norweskiego ze stromymi i majestatycznymi fiordami, należą do najpiękniejszych widoków w Europie. Długie zimy i częsty brak słońca zrodziły potrzebę takiego wystroju wnętrz, by mieszkania wydawały się zawsze czyste, świeże i pełne światła. Za prekursora takiej stylizacji uznaje się szwedzkiego malarza Carla Larssona (1853-1919). Malował on akwarele, na których ukazał wnętrza swego domu, urządzone przez jego żonę Karin. Larsson zdobył ogromną popularność i wkrótce potem zapanowała moda, by meblować domy tak, jak przedstawiał to na obrazach. Trend ten przetrwał do dziś i jest niezwykle popularny.

Dom urządzony meblami skandynawskimi emanuje północną elegancją, jest spokojny, przestronny, ale i przytulny. We wnętrzach dominują jasne, naturalne barwy, a najważniejsza jest biel, obok której występują szarości i beże. Charakterystyczna w aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim jest także bielona cegła, a intensywne kolory - czerwień, chłodny błękit i czerń pojawiają się głównie w dodatkach. Idealnie jako dodatki we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim sprawdzą się kolorowe poduszki, obrusy, zasłony, naczynia, tapety. Warto jest mieć również kilka sztuk słynnego fińskiego szkła czy wełniane koce, drukowane w charakterystyczne, szwedzkie wzory.

Styl skandynawski jest harmonijnym połączeniem prostoty i stonowanych kolorów, a drewniane meble pozbawione są zdobień. Meble skandynawskie zachowują barwą naturalnego drewna lub maluje się je na biało. Meble tapiceruje się również szarymi, brązowymi lub białymi tkaninami.

Meble w stylu skandynawskim wykonuje się zawsze z naturalnych materiałów-przede wszystkim z drewna. Krzesła, białe komody, 

Meble skandynawskie

drewniane szafy powstają głównie z buku, sosny i jasnej olchy. Powierzchnię mebli skandynawskich maluje się na biało lub zabezpiecza bezbarwnym lakierem, tak aby wyeksponować sęki i słoje - naturalną fakturę surowca. W wystroju wnętrza w stylu skandynawskim oprócz drewna, stosuje się również skórę i kamień, a w tkaninach – bawełnę, wełnę oraz len. Podłogi są zawsze z drewna, robi się je z dużej klepki lub szerokich desek z wyraźną fakturą słojów. Drewniane deski pozostawiane są w ich naturalnym odcieniu, czasami stosuje się ich bielenie, lub po prostu maluje się farbą kryjącą na biało. Drewnianą podłogę można również pokryć matowym lakierem albo olejem.

Co jest charakterystyczne dla wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim? To, że nigdy nie będzie zagracone. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne rzeczy, wszystko jest użyteczne i jednocześnie eleganckie. Punktem centralnym skandynawskiego domu jest jadalnia połączona z kuchnią. Pomieszczenia są projektowane z uwzględnieniem maksymalnej wygody domowników, tak by spełniały ich potrzeby. Dlatego w kuchni koniecznie znajdą się dobrze zorganizowane bielone szafki i kredensy z drewna. Tutaj wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Skandynawowie w kuchni cenią przede wszystkim funkcjonalność, dlatego ich drewniane meble kuchenne mają liczne schowki na małe i duże sprzęty AGD. Ozdobne dodatki, które mogą dobrze wyglądać w tym wnętrzu, to np. obrazki z drukowanymi sentencjami lub hasłami i czarno-białe grafiki, oprawione w czarne ramki.tyl skandynawski kocha światło, którego na dalekiej Północy jest zawsze za mało. Dlatego okna zawsze są duże i wyposażone jedynie w rolety. Nie stosuje się firanek i zasłon. Dla osób, które chcą mieć więcej intymności, ciekawym rozwiązaniem są rolety „noc-dzień”. Zasłaniają wnętrza i jednocześnie pozwalają nam na obserwację tego, co się dzieje na zewnątrz. By doświetlić mieszkanie, stosuje się wiele lamp, które mają zwykle minimalistyczną formę i wykonane są z metalu lub szkła, czasami mają papierowe abażury.

Przy solidnym, dużym stole z drewna skupia się cała rodzina, wszyscy siedzą na eleganckich bielonych krzesłach. Tutaj można w spokoju rozkoszować się smacznym posiłkiem. Od palących się na kominku polan drewna bije przyjemne ciepło, miękka kanapa zaprasza by rozsiąść się wygodnie i zagłębić w ciekawej powieści. Poduszki i pledy rozłożone na fotelach tworzą domowy, miły nastrój. Już niestraszne nikomu długie i ciemne, zimowe wieczory.

Meble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskie drewnianeMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskie białeMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble skandynawskieMeble w stylu skandynawskimMeble skandynawskie