Styl kolonialny narodził się w XIX wieku, w tropikalnych krajach, gdzie Europejczycy mieli swoje posiadłości. Wnętrze kolonialne, pełne niezwykłych pamiątek, przywodzi na myśl fascynujące, dalekie podróże. Przeczytaj jak zaaranżować w ten sposób swój dom.

W XIX wiecznych koloniach meble z drewna i dodatki zlecano do wykonania tubylcom. Rzemieślnicy ci wzorowali się na popularnych wówczas w Wielkiej Brytanii, eleganckich meblach wiktoriańskich. Zachowano więc ich wielkie gabaryty, jednocześnie dostosowując meble do gorącego klimatu panującego w Afryce, Indiach i Ameryce Południowej, podbijanych przez europejskich kolonizatorów. Zdobiono je orientalnymi motywami, a dla lepszej cyrkulacji powietrza, we frontach tradycyjnych drewnianych mebli wycinano ażurowe wzory.

Styl kolonialny to połączenie klasycznego wystroju z egzotyką - tak stworzone wnętrza są eleganckie, wygodne i naturalne. Meble kolonialne są masywne i najczęściej ciemne, a do ich wyrobu używa się drewna egzotycznego, takiego jak akacja azjatycka, mahoń, palisander, tek, a także rattan i bambus.

Meble kolonialne

Bardzo często meble kolonialne są również celowo postarzane i zdobne w motywy zaczerpnięte z kultury afrykańskiej, indyjskiej czy azjatyckiej. Umiarkowany klimat europejski nie domaga się jednak stosowania odpornego na wysoką temperaturę i bardzo drogiego drewna egzotycznego. Dlatego z powodzeniem do produkcji mebli kolonialnych można używać surowców pochodzących z krajowych drzew. Dzięki temu możemy zakupić drewniane meble kolonialne w rozsądnej cenie.

Styl kolonialny podlegał wpływom angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim, miesza różne elementy, jest eklektyczny. We wnętrzu takim znajdziemy filigranowe ażurowe krzesła czy stoliczki z drewna w towarzystwie masywnych, wręcz barokowo zdobionych, przepastnych szaf z drewna. Doskonale będą wyglądały zarówno brązowe skórzane sofy z zaokrąglonymi podłokietnikami jak i lekki komplet mebli z rattanu. Do całości można dodać pięknie rzeźbiony kawowy stolik lub też masywny stół z drewna.

Do wnętrza aranżowanego meblami kolonialnymi pasują wszelkie odcienie brązu, bieli, beże i wanilia. Kolory te idealnie komponują się z ciemnymi, drewnianymi meblami i podkreślają naturalny charakter stylu kolonialnego. Ściany są malowane na jasno, podłogi wykładane płytkami ceramicznymi lub drewnem. Na suficie mogą być belki z ciemnego drewna lub z bambusa. Charakterystyczne meble kolonialne to masywne biurka z drewna i przeszklone biblioteczki.

Niezwykły klimat tworzony przez dodatki

Specyficzny klimat z nutką przygody stworzą w naszym domu nie tylko meble kolonialne, ale również egzotyczne dodatki. Nieodzowne będą niezwykłe pamiątki z podróży, rzeźbione figurki zwierząt, amulety, maski, instrumenty, ozdoby z kości słoniowej, skóry zwierząt, które przeniosą nas myślą na łono dzikiej przyrody. Pasjonaci stylu kolonialnego mogą powiesić w swoich wnętrzach dawną broń i trofea łowieckie.

Charakter wnętrza będą tworzyć również tkaniny – na firanki przeznaczmy zwiewne tiule i woale z których możemy wykonać baldachim nad masywne łóżk z drewna. Wszelkie zasłony w kolorze kości słoniowej lub bogato zdobione w barwach fuksji, kobaltu, czy złota, nawiązujące do orientu, to elementy charakterystyczne dla stylu kolonialnego. Dopełnieniem kompozycji mogą być również maty z bambusa, rattanu czy trawy oraz egzotyczne okazy roślin np. storczyki, kaktusy czy palmowce. Na podłodze pięknie wyglądają jutowe maty albo wzorzyste, ręcznie tkane dywany.

Styl kolonialny najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach. W małych mieszkaniach zastosujmy pojedyncze akcenty, np. narzuty z afrykańskimi wzorami, poduszki, dywany czy też mapy zawieszone na ścianach. Te drobiazgi są pierwszym krokiem, żeby stworzyć ładną aranżację wnętrza. Niezwykły klimat zapewnią Twemu domowi nawet pojedyncze meble kolonialne.

Meble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialne

Meble kolonialne, stół kolonialnyMeble kolonialne, stół z krzesłamiKoloniale mebleMeble kolonialneMeble kolonialneMeble kolonialne