Z pewnością każdy pamięta ten wyjątkowy mebel, który w domach naszych babć zajmował honorowe miejsce w kuchni lub jadalni. Wąska, przeszklona góra, pozwalająca na wyeksponowanie odświętnej zastawy stołowej i szeroki, pojemny dół, zamykany na drzwiczki. Kredens – bo o nim mowa – stanowił niegdyś obowiązkowy element wyposażenia w każdym domu. Później, na wiele lat, zapomniano o jego uroku i praktyczności, dziś jednak powraca do wnętrz w zupełnie nowej odsłonie. Jak można obecnie wykorzystać kredensy? Jak zaaranżować pomieszczenia z ich użyciem? Do jakiego stylu będą pasować?

Kredens – mebel idealny

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: po co komu kredens? Dawniej stanowił on idealny mebel do przechowywania zastawy stołowej, obrusów i serwet, doskonale sprawdzał się także jako mini spiżarnia – w kredensie miejsce znalazły suche produkty spożywcze oraz domowe przetwory.

Kredens drewniany

Współcześnie można wykorzystać ten mebel zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, lub popuścić wodze fantazji i zdecydować się na oryginalne zastosowanie stylowego mebla: drewniany kredens doskonale sprawdzi się w roli biblioteczki w salonie, czy szafki na bieliznę w sypialni. Największe zalety kredensu to jego pakowność oraz niebanalny, przyciągający wzrok wygląd. Nadstawka z witrynką pozwala na wyeksponowanie dekoracji, a dolna część mebla umożliwia wygodne przechowywanie różnych przedmiotów i utrzymanie w domu porządku.

Stary, czy postarzany?

Kredensy to meble z przeszłości, aby więc pasowały do współczesnych wnętrz, należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim, mebel musi być dopasowany do danego pomieszczenia stylem i kolorystyką, musi współgrać z otoczeniem, w którym się znajduje. Wiele osób staje przed dylematem: poszukać starego drewnianego kredensu i nieco go odświeżyć, czy też zdecydować się na zakup nowego, stylizowanego mebla? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Nabywając tradycyjny, stary kredens, musimy liczyć się z koniecznością jego renowacji, co wiąże się z pewnym nakładem finansowym oraz z poświęceniem czasu na przygotowanie mebla do użytkowania. Odwiedzając sklep meblowy, możemy stać się właścicielami kredensu stylizowanego, w pełni odpowiadającego naszym potrzebom i gotowego do użytku, jednak tu koszt nabycia będzie zdecydowanie wyższy. Meble z drewna cieszą się obecnie ogromną popularnością, bez trudu odnajdziemy więc kredens, idealnie pasujący do naszych zamysłów aranżacyjnych. Wśród drewnianych mebli znajdziemy zarówno kredens pasujący do stylu prowansalskiego, jak i taki w klimacie vintage. Nowoczesne meble drewniane również znajdziemy na rynku, więc kredensy doskonale wpasują się w pomieszczenia minimalistyczne, industrialne, czy klasyczne. Jeśli planujemy podkreślić powiązanie mebla z wieloletnią tradycją, warto zdecydować się na bielone meble z przecierkami, będą one najlepszym rozwiązaniem do wnętrz retro i rustykalnych. Prosty, sosnowy kredens z motywami ludowymi stanowi z kolei idealne uzupełnienie kuchni w góralskich klimatach. Dla wielbicieli stylu skandynawskiego najlepszy będzie biały kredens bez dodatkowych ozdobników – zresztą białe meble są obecnie niezwykle modne i można je zastosować w wielu różnych stylizacjach.

Nowe pomysły na klasyczny mebel

Co można zrobić z kredensem? Mebel ten jest niezwykle praktyczny i można znaleźć dla niego szereg niebanalnych zastosowań! Jeśli nie chcemy umieszczać go – zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – w kuchni lub jadalni, śmiało możemy zmienić jego rolę. Współczesne aranżacje wnętrz udowadniają, że kredens świetnie odnajdzie się niemal w każdym pomieszczeniu w domu. W salonie może stanowić oryginalną biblioteczkę: w jego przeszklonej części możemy wyeksponować najważniejsze egzemplarze książek z naszych zbiorów, albo umieścić drobne dekoracje. Innym zastosowaniem kredensu w salonie będzie stworzenie w nim oryginalnego barku, z pięknymi, kryształowymi kieliszkami i imponującym zbiorem rozmaitych trunków. Ogromną zaletą tego tradycyjnego drewnianego mebla jest to, że jego górną i dolną część można swobodnie łączyć lub rozdzielać. Dolna szafka świetnie pasuje na pojemną skrzynię na buty w przedpokoju, górną możemy wykorzystać na przykład na tarasie, eksponując w niej ozdobne rośliny i akcesoria ogrodnicze.

Chcesz nabyć kredens? O tym koniecznie pamiętaj!

Zanim nabędziemy wymarzony mebel, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, kredens musi stylem i kolorystyką wpasować się we wnętrze, w którym będzie się znajdować. Po drugie, warto wybierać meble z drewna, ponieważ odznaczają się największą trwałością, a poza tym łatwo poddać je ewentualnej przemianie, jeśli kiedyś zapragniemy zmienić wystrój wnętrza. Po trzecie, kredens to mebel o sporych gabarytach, dlatego najlepiej będzie wyglądać w dużych przestrzeniach, raczej nie jest to rozwiązanie do niedużych kawalerek, czy tak zwanych mieszkań kompaktowych. Jeśli marzymy o stylowym kredensie, ale nie mamy pomysłu na jego wykorzystanie, dobrze jest najpierw pooglądać różne realizacje architektów wnętrz, dostępne w internecie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakim efekcie nam zależy i czego dokładnie szukać w bogatej ofercie sklepu meblowego.

Kredens z drewnaDrewniany kredensDrewniany kredensKredensKredens sosnowyBiały kredensKredens dębowyKredens drewnianyKredens (biały, drewniany).Drewniany kredens sosnowyKredens dębowyKredens drewnianyKredens drewnianyKredens drewniany