Drewno MahonioweMahoń nie jest określeniem gatunku, lecz rodzaju wytwarzanego przez rośliny drewna.

Wyróżnia się 2 podstawowe źródła pochodzenia drewna mahoniowego: z drzewa Mahoniowca właściwego ( kraje Ameryki Środowej) oraz grusz afrykańskich z rodziny Mimusou. Te pierwsze, znacznie bardziej cenione, ze względu na mniejszą dostępność na rynku. Mahoń pochodzący z grusz afrykańskich jest tańszy . Nie jest to związane z gorszą jakością lecz z niższymi kosztami wynikającymi z konieczności transportu na duże odległości.

Gęstość drewna mahoniowego to około 550 kg/m3.

Drewno cenione za walory estetyczne i dużą odporność na gięcie, ściskanie i rozciąganie.

Mahoń posiada rudawo-brązowy kolor, którego głębia podkreślana jest przez dobrze widoczne naczynia. Drzewa wykorzystują je do transportu wody oraz składników odżywczych. Posiada dość regularną strukturę, bez sęków i przebarwień. Mahoń dobrze przyjmuje oleje i lakiery, które tylko podkreślają wyjątkowy charakter tego szlachetnego drewna. Ceniony w meblarstwie i stolarstwie za łatwość obróbki oraz walory estetyczne. Meble z niego wykonane – nawet wtedy, gdy przechowywane są w niekorzystnych warunkach zachowują swój urok oraz wyjątkowy wygląd. Kolejną zwracającą uwagę rzeczą, jest brak rozwarstwień i jednolita struktura drewna. Czyni to meble z niego wykonane bardzo atrakcyjnymi dla ludzi, których drażnią wszelkie nieprawidłowości w słojach drewna, sęki i rozwarstwienia. Brak rozwarstwień i wad, charakterystycznych dla wielu innych gatunków drewna sprawił, że mahoniem zainteresowali się twórcy instrumentów muzycznych.

Dziś mahoń przeważnie wykorzystywany jest do produkcji ekskluzywnych mebli, przedmiotów artystycznych oraz instrumentów muzycznych. Zalety tego drewna docenili także architekci, tworząc projekty elewacji, w które wkomponowany został właśnie – odporny na wodę – mahoń.