Drodzy Klienci, do realizacji Waszych zamówień wrócimy 3 czerwca. Przepraszamy za niedogodności!

INFOLINIA: 601 316 615

Brak produktów w koszyku.

Jak wybrać stelaż do łóżka?

Jest to pytanie, z którym mierzy się każdy, dla kogo ważny jest komfortowy wypoczynek. Wbrew powszechnemu przekonaniu to właśnie od stelaża w dużej mierze zależy to, jak wygodnie będzie nam się spało w łóżku. Dodatkowo właściwie dobrany stelaż zapewni większą trwałość dla materaca. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając stelaż?

Jakie są cechy dobrego stelaża?

Przede wszystkim zwracamy uwagę na listwy. Najlepsze to listwy elastyczne. Zapewniają one komfortowe i ergonomiczne rozłożenie ciężaru ciała. Ważne jest również, aby listew było odpowiednio dużo, minimum to 28. Do materacy piankowych i lateksowych warto dobrać stelaże o większym zagęszczeniu, takie jak np. model Trioflex, który posiada aż 42 listwy: https://www.seart.pl/catalogsearch/result/?cat=0&q=trioflex

Kolejna ważna kwestia to możliwość regulacji twardości za pomocą pierścieni na listwach. Można je przesuwać do wewnątrz i na zewnątrz, zmieniając tym samym twardość stelaża. Im bardziej przesuniemy pierścienie na zewnętrzną część stelaża, tym będzie on twardszy. Im bliżej środka je ustawimy, tym bardziej zmiękczymy stelaż.

Jaki stelaż do łózka jednoosobowego, a jaki do dwuosobowego?

Podczas wyboru stelaża, jednym z kluczowych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć jest to, czy w łóżku będzie wypoczywać jedna, czy dwie osoby. Jeśli stelaż w swojej konstrukcji posiada na środku listwę wzdłużną, wówczas powstaje kilkucentymetrowa strefa niepodpierana przez stelaż. Taki model nie będzie odpowiedni dla łóżek jednoosobowych. Dlaczego? Jedna osoba zajmuje zazwyczaj miejsce na środku łóżka, czyli obciąża środkową strefę materaca. Może to z czasem powodować odgniecenia tego obszaru. Do łóżek jednoosobowych polecamy zatem stelaże takie jak Duoflex, Twinflex czy Trioflex. Nie są one dzielone, więc nie będzie ryzyka odkształcenia materaca.

Do łóżek dwuosobowych sprawdzą się natomiast obydwa typy stelaży, zarówno te dzielone, jak i te bez listwy wzdłużnej. Do najpopularniejszych modeli do materacy dedykowanych dla dwóch osób należą: Twinpack, Duoflex NV i Duoflex KF. Czym się charakteryzują?

Model Twinpack wykonany jest z drewna brzozowego. Listwy osadzone są w uchwytach w ramie stelaża i posiadają regulację twardości, o której wspominaliśmy wcześniej. W części środkowej posiada listwę wzdłużną, dzięki czemu każda z wypoczywających osób może dostosować twardość do swoich potrzeb.

Model Duoflex NV z kolei wykonany jest z drewna bukowego i posiada listwy osadzone w elastycznych uchwytach w ramie stelaża, które są dodatkowo wzmocnione pasem. Podobnie jak Twinpack wyposażony jest w dodatkową regulację twardości, którą można dostosowywać indywidualnie do potrzeb każdego użytkownika.

Model Duoflex KF został dodatkowo wyposażony w mechanizm podnoszenia, dzięki czemu sprawdzi się w łózkach z pojemnikiem na pościel.

Czy warto zdecydować się na stelaż z regulacją?

Stelaże regulowane dają więcej możliwości podczas szukania najlepszej pozycji do wypoczynku. Jeśli przed snem lubisz poczytać, będzie to doskonały wybór. Decydując się na stelaż regulowany warto rozważyć, jaki rodzaj mechanizmu będzie najbardziej odpowiedni.

Mamy do wyboru stelaże z regulacją mechaniczną i elektryczną. W pierwszej opcji ustawiamy stelaż ręcznie. Do tego typu stelaży wymagane są odpowiednio elastyczne materace. Najlepsze będą te wykonane z pianki lub lateksu lub takie z dużą ilością sprężyn, jak np. model Wenus: https://www.seart.pl/materac-venus-mp-160.html

Stelaże z regulacją elektryczną posiadają wbudowane siłowniki. Rozwiązanie to daje dodatkowy komfort. Warto jedynie zwrócić uwagę, gdzie jest zamontowany siłownik. Zazwyczaj mieści się on się pod stelażem, tak jak np. w modelu Samuraj: https://www.seart.pl/stelaz-samuraj-de-luxe-140.html W związku z tym, tego typu stelaże nie będą one odpowiednie do niskich łóżek, takich jak np. Ostrowit z kolekcji Rustyk.

Warto również pamiętać, że w przypadku stelaży regulowanych konieczne jest, aby łóżko było wyposażone w listwę środkową i tzw. piątą nogę. Rozwiązanie to występuje we wszystkich łóżkach o szerokości powyżej 120 cm, które są w naszej ofercie.

1