Styl skandynawski jest idealny do domowych wnętrz. Gwarantuje dobre samopoczucie, ułatwia utrzymanie porządku i sprawia, że nawet niewielki metraż mieszkania będzie wyglądać korzystnie. Ponadto meble stosowane w stylu skandynawskim są bardzo praktyczne, wygodne w użytkowaniu i na tyle uniwersalne, że w przyszłości możemy je zaaranżować do dowolnego stylu – jeśli, oczywiście, będziemy mieć ochotę na zmiany. Zanim jednak przystąpimy do urządzenia domu na skandynawską nutę, należy uświadomić sobie, że styl skandynawski to nie tylko białe meble i jasna kolorystyka. Jak urządzić wnętrze w skandynawskim stylu?

Meble – białe, ale nie każde

Słysząc „styl skandynawski” większość z nas wyobraża sobie pokój, w którym stoją białe meble. W zasadzie jest to słuszne skojarzenie, jednak trzeba zaznaczyć, że nie każde meble w białym kolorze będą odpowiednie do wnętrz w stylu skandynawskim. Styl ten ma jasno zdefiniowane założenia i wybrane meble muszą tym założeniom odpowiadać. Są to:

- zamiłowanie do prostoty,

- minimalizm,

- funkcjonalność,

- modułowość,

- naturalność.

W związku z powyższym, meble w stylu skandynawskim to meble wykonane z drewna, których kształt jest prosty, pozbawiony ozdobników. Jeśli komoda, to taka, której szuflady są pojemne, ale też gwarantują łatwy dostęp do całej zawartości. Jeśli stół, to z gładkim blatem i prostymi nogami. Jeśli szafki kuchenne, to z wysuwanymi koszami i półkami pomagającymi utrzymać porządek. Jeśli ławka do przedpokoju, to najlepiej w formie skrzyni z podnoszonym wiekiem i miejscem do przechowywania butów. Meble drewniane w stylu skandynawskim to meble na wskroś praktyczne. meble drewniane, meble skandynawskie

Ich charakterystyczną cechą jest modułowość, która oznacza możliwość zestawienia ze sobą takich samych lub podobnych elementów w dowolnej konfiguracji. Przykładowo, jeśli nabędziemy prosty biały regał w stylu skandynawskim, posiadający cztery półki, a za jakiś czas uznamy, że potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania książek, możemy dokupić drugi taki sam regał i postawić go obok pierwszego, tak, by tworzyły integralną całość. Meble w stylu skandynawskim są tak skonstruowane, że dosunięcie jednego mebla do drugiego nie stanowi problemu – brak tu wystających poza obszar mebla blatów, ozdobnych wykończeń itp. Regały, komody, proste półki, pojemne szafy, zgrabne stoliki kawowe – to meble typowe dla stylu skandynawskiego. Pamiętajmy, że jeśli białe meble z jakiegoś powodu nas nie przekonują, styl skandynawski lubi i akceptuje meble z jasnego drewna (np. sosnowego) utrzymane w naturalnej kolorystyce oraz wszelkie pastelowe barwy: błękit, blady róż, beż, miętę.

Światło, przestrzeń i kolory

Dla stylu skandynawskiego bardzo ważna jest rola światła, przestrzeni i kolorów. Czy to oznacza, że w ciemnym, niewielkim mieszkaniu nie można urządzić wnętrz w stylu skandynawskim? Ależ oczywiście, że można! Dobór odpowiednich mebli, oświetlenia, elementów wykończeniowych, a także gra kolorów i sprytne zabiegi aranżacyjne sprawią, że nawet źle oświetlony i ciasny pokój można urządzić w stylu skandynawskim, pięknie i funkcjonalnie. Styl skandynawski sięga po dużą ilość bieli, łącząc ją z pastelowymi, chłodnymi

odcieniami błękitu, różu i żółci. Już sama kolorystyka powoduje, że pokój wyda się większy, bardziej przestronny. Na korzyść wizualnego powiększenia pomieszczeń wpływa też fakt, iż w stylu skandynawskim raczej stroni się od przesadnej wzorzystości. Większość dodatków jest jednolita, monochromatyczna,meble drewniane, meble skandynawskie tylko część ożywiających wnętrze przedmiotów posiada zdecydowane, wyraźne wzory. Zazwyczaj wybiera się też jeden, góra dwa motywy widoczne w dekoracjach i są to najczęściej wzory geometryczne: trójkąty, koła, zygzaki lub jodełka. Bardzo ważne w stylu skandynawskim jest naturalne światło. Bez względu na to, czy wpada go przez okno dużo, czy mało, raczej powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych zasłon i firanek na rzecz półprzepuszczalnych, jasnych rolet. Wyjątek stanowi sypialnia, gdzie – z oczywistych względów – okno może być nieco lepiej przysłonięte. W małym pokoju w stylu skandynawskim dobrze jest zawiesić lustra w białych prostych ramach, które optycznie powiększą pomieszczenie. Innym zabiegiem, który pozwoli na oszukanie oka względem powierzchni pokoju jest zastosowanie zróżnicowanych faktur. Pikowana narzuta na łóżko, plecione wiklinowe kosze, gruby dziergany pled – ich nierówna powierzchnia będzie załamywać i odbijać światło, co dodatkowo rozświetli pomieszczenie.

Warto rozważyć skandynawską aranżację w domowych wnętrzach, ponieważ jasna kolorystyka, solidnie wykonane drewniane meble, nowoczesny minimalizm i dużo światła to idealne warunki do wypoczynku, zacieśniania rodzinnych więzi, ale też pracy i nauki.