Meble drewniane są meblami nie tylko bardzo trwałymi, ale także – uniwersalnymi. Jeśli więc znudziła nam się nowoczesna aranżacja domowych wnętrz i chętnie poszlibyśmy w kierunku stylu retro, wcale nie musimy inwestować w zmianę dużych pieniędzy. Drewniane meble można nie tylko odnawiać, można je także postarzać! W prosty sposób możemy sprawić, że nowoczesna komoda stanie się komodą rustykalną, a niedawno nabyta toaletka do złudzenia będzie przypominać taką sprzed kilku wieków.

Wybierz styl – zanim przystąpisz do prac!

Styl retro ma wiele twarzy i zanim zaczniemy postarzać nasze meble drewniane, musimy zastanowić się, w którym kierunku będą podążać wprowadzane zmiany. Dotyczy to nie tylko kolorystyki mebli, ale także zastosowanych zdobień: uchwytów, okuć meblowych, nóżek etc. Najpopularniejsze we wnętrzach retro są białe meble z przecierkami – takie też najłatwiej jest przygotować samodzielnie w domu. Wnętrza w stylu schabby chic lubią kolory pastelowe, najlepsze będą więc przecierki w kolorze szarym lub błękitnym, jeżeli marzą nam się meble w stylu rustykalnym, lepszym wyborem będzie brązowy kolor przecierek. Idąc w stronę romantycznej wersji stylu retro, dobierajmy elementy wykończeniowe o lekkiej formie i ozdobnych kształtach, rustykalne bądź industrialne meble powinny być nieco bardziej toporne i przejawiać zamiłowanie do praktycznej prostoty.

Jak postarzyć drewniane meble?

meble drewniane, meble postarzane, meble z drewna

Wiedząc już, w którym z nurtów retro chcemy zaaranżować mieszkanie, możemy przystąpić do pracy. Postarzanie mebli przebiega tak samo w przypadku mebli nowszych, jak i starszych, gatunek drewna, z którego wykonane są nasze meble również ma niewielkie znaczenie. Najważniejszą kwestią jest to, czy posiadamy lakierowane meble drewniane, czy też nie. W przypadku starych mebli wystarczy usunąć resztki złuszczonego lakieru, jednak jeśli nasze meble są stosunkowo nowe, przygotowanie ich do dalszych prac będzie bardziej czasochłonne. W obu przypadkach lakier usuwamy za pomocą papieru ściernego. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, zanim zaczniemy postarzać meble, jest wyczyszczenie ich wierzchniej warstwy. Do tego celu używamy ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu: płynu do naczyń lub mydła. Pamiętajmy, że meble drewniane nie lubią wody, dlatego szmatka, której użyjemy do czyszczenia, powinna być zaledwie wilgotna. Po dokładnym przetarciu wszystkich zakamarków mebla, musimy pozwolić mu na całkowite wyschnięcie, dlatego kolejne prace najlepiej rozpocząć następnego dnia.

Najpierw wybieramy miejsca, w których chcemy uzyskać efektowne przecierki. Najczęściej robi się je na krawędziach mebla, ponieważ są to obszary najbardziej narażone na zużycie podczas codziennej eksploatacji i tak postarzone meble będą wyglądać wiarygodnie. Jeśli jednak marzą nam się przetarcia na środku drzwiczek drewnianej szafki, czy na całej powierzchni blatu stołu, również możemy je wykonać. Za pomocą rozcieńczonej farby w wybranym kolorze malujemy odpowiednie obszary mebla. Kiedy farba dobrze wyschnie, pokrywamy ją specjalnym preparatem z woskiem lub zwykłym woskiem ze świecy – chodzi o to, by zabezpieczyć kolor przed przenikaniem kolejnych warstw innej farby do wewnętrznej struktury drewna. Kolejnym krokiem jest pokrycie całego mebla głównym kolorem. Przeważnie będzie to farba biała. Pragnąc uzyskać meble w stylu rustykalnym, dokonujemy procesu bielenia mebli – oznacza to, że musimy nałożyć na tyle cienką warstwę farby, by spod niej prześwitywał naturalny kolor drewna. Jeśli chcemy uzyskać białe meble, zupełnie pokryte farbą, nanosimy kilka warstw, każdą z nich dokładnie susząc przed nałożeniem kolejnej. Gdy wszystkie warstwy farby będą już całkowicie suche, za pomocą tępego nożyka zdrapujemy farbę wierzchnią z miejsc, w których chcemy uzyskać przecierki. W ten sposób odsłonimy fragmenty pokryte jaśniejszą farbą. Krawędzie pomiędzy warstwą wierzchnią a przecierkami delikatnie wyrównujemy za pomocą papieru ściernego. Na koniec pokrywamy mebel zabezpieczającym lakierem, wybierając wykończenie błyszczące lub matowe – w zależności od obranego stylu. Pamiętajmy, że wszystkie elementy mebla powinny stylistycznie do siebie pasować, dlatego do postarzonej powierzchni drewna dobieramy odpowiednie retro uchwyty meblowe a także stylowe okucia.

Więcej przeszłości w stylu retro

Piękne, stylizowane meble rustykalne czy w ogóle postarzane meble to główny element aranżacji wnętrz w stylu retro, nie można jednak zapominać, że – jak zawsze – diabeł tkwi w szczegółach. Odpowiednia kolorystyka, materiały wykończeniowe, a nawet elementy dekoracyjne – wszystko to ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Styl retro lubi naturalne materiały i tkaniny oraz stonowaną kolorystykę. W dzisiejszych czasach nawet nowoczesne sprzęty AGD możemy kupić w wersji vintage, by dopasować je do retro kuchni. Warto poszukać inspiracji w internecie, przejrzeć ofertę ulubionych sklepów z wyposażeniem wnętrz i dekoracjami do domu, przede wszystkim jednak – warto dostrzec potencjał aranżacyjny w ponadczasowych, solidnych i pięknych meblach z litego drewna.