Stoliki kawowe – wybierz swój typ

Stolik kawowy to – wbrew pozorom – bardzo ważny element wyposażenia każdego salonu. Aby jednak doskonale spełniał swoją rolę, musi być dobrany nie tylko do aranżacji całego pomieszczenia, ale także do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Dlaczego? To bardzo proste! Określenie „stolik kawowy” jest bardzo ogólne, nie każdy używa tego mebla tylko po to, by wypić przy nim kawę. To, jak spędzamy czas wolny, nasze nawyki i upodobania, układ salonu, liczba domowników – wszystko ma ogromny wpływ na to, jakie cechy powinien posiadać idealny stolik kawowy. A Ty, masz już swój ideał, czy wciąż poszukujesz wymarzonego stolika do salonu?

meble z litego drewna

Jak wybrać stolik kawowy?

Nazwa „stolik kawowy” jest dość krzywdząca dla tego mebla, ponieważ zdecydowana większość z nas używa go do znacznie większej liczby czynności niż tylko picie małej czarnej. Zanim więc wybierzemy mebel do naszego salonu, koniecznie przemyślmy kilka najistotniejszych kwestii:

  • jakie funkcje będzie pełnić mebel w naszym domu? - czy stolik kawowy rzeczywiście będzie nam służyć jedynie do spotkań z bliskimi przy popołudniowej kawie lub herbacie? Czy może będzie to mebel „pomocniczy” dla kompletu wypoczynkowego, na który możemy odłożyć przedmioty towarzyszące nam podczas relaksu (książka, gazeta, pilot od telewizora)? Czy mebel ma pełnić jakieś dodatkowe funkcje, na przykład sprytnego schowka, a może gazetownika? Wszystko to będzie mieć znaczenie tak dla wyboru właściwej wielkości stolika, jak i jego formy, układu;
  • ile osób na co dzień będzie użytkować stolik? - stoliki kawowe dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości. Minęły już czasy, gdy za stolik kawowy uważano wyłącznie małe, zgrabne mebelki. Dziś możemy spotkać się z modelami przyjmującymi formę długiej, masywnej ławy. Zastanówmy się, ilu domowników naraz korzysta zwykle ze stolika kawowego, jak wiele przedmiotów na tym stoliku znajduje się w jednym czasie. Dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie większa ława, dla innych malutki stolik kawowy, jeszcze inni mogą rozważyć zakup stolików kawowych – bliźniaków, czyli dwóch mebli, takich samych pod względem stylistyki i wykończenia, różniących się jedynie wielkością. To bardzo sprytne rozwiązanie: na co dzień mniejszy stolik jest wsunięty pod większy, więc nie zajmuje dodatkowego miejsca, a gdy zachodzi potrzeba, stoliki można ustawić obok siebie;
  • jak zaaranżowany jest salon i jakie mamy możliwości lokalowe? - chodzi o to, że ludzie bardzo często wybierają stoliki kawowe dopasowane stylem, kolorystyką i surowcem do reszty wyposażenia salonu, ale mało kto zwraca uwagę na to, czy kształt lub wielkość stolika nie zakłóci harmonii pomieszczenia. Zdarza się, niestety, i tak, że źle dobrany stolik kawowy przemienia komfortowy komplet wypoczynkowy w wyposażenie niewygodne i kłopotliwe w użytkowaniu. Aby stolik kawowy współgrał z wyposażeniem pomieszczenia, muszą zostać zachowane właściwe proporcje i odległości. Pamiętajmy, że stoliki kawowe nie powinny znajdować się bliżej niż 80 cm od telewizora, a między sofą a stolikiem nie powinniśmy pozostawiać mniej wolnej przestrzeni niż 45 cm. Jeśli zależy nam na zachowaniu idealnych proporcji we wnętrzu, to stolik kawowy powinien odpowiadać swoimi wymiarami 2/3 długości kanapy, a jego wysokość powinna być porównywalna z wysokością siedziska sofy. Im większy i bardziej rozbudowany komplet wypoczynkowy, tym masywniejszą formę może przyjąć stolik kawowy – wtedy mamy pewność, że nie zginie wśród kanap i foteli i nie zostanie przez nie wizualnie przytłoczony.

Meble drewniane

Typy stolików kawowych

Stoliki kawowe, które możemy dziś nabyć, zachwycają swą zróżnicowaną formą. Z oczywistych względów, wciąż najpopularniejsze są drewniane stoliki kawowe, spełniające oczekiwania większości nabywców pod względem trwałości, funkcjonalności, prezencji i łatwej pielęgnacji. W klasycznych wnętrzach królują stoliki kawowe z drewna dębowego lub sosnowego. W nowoczesnych salonach w stylu skandynawskim lub prowansalskim znajdziemy białe stoliki kawowe z drewna mahoniowego, masywne stoliki z drewna tekowego to z kolei doskonały wybór do salonu w stylu kolonialnym. Jeśli jednak komuś marzy się rozwiązanie bardziej nietypowe, bez trudu można nabyć stolik kawowy ze szklanym blatem, rustykalne stoliki kawowe z drewnianymi blatami i metalowymi nogami, albo mebel w całości wykonany z postarzanego metalu – to ostatnie rozwiązanie to prawdziwy hit w aranżacjach industrialnych.

Poza wyborem surowca, z którego wykonany będzie mebel, czeka nas jeszcze wybór rozmiaru i kształtu stolika, a także dobór koloru, typu wykończenia i funkcji dodatkowych. Jest nad czym myśleć! Coraz większą popularnością cieszą się okrągłe stoliki drewniane, w których nogi przybierają postać wyjątkowo dekoracyjną. Również owalne stoliki są coraz chętniej wybierane. Stoliki kawowe o zaokrąglonej linii stanowią dobry wybór do wnętrz przytulnych i „miękkich”, takich, w których wszystkie meble mają raczej opływowe kształty i pozbawione są ostrych krawędzi. Jeśli wnętrze przyjmuje bardziej surowy, zdecydowany charakter, z mocno zarysowanymi kątami i ostrymi krawędziami, odpowiednie stoliki kawowe dla takich wnętrz to modele kwadratowe i prostokątne. W niewielkich mieszkaniach, w których brakuje miejsca dla wielu przydatnych (ale nie niezbędnych) mebli, warto rozważyć wstawienie stolika kawowego z dodatkową półką na gazety, albo z szufladkami na drobiazgi, zamontowane pod blatem. Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na kącik jadalny i stolik kawowy ma nam służyć jednocześnie za miejsce, przy którym będziemy spożywać posiłki, wybierzmy model z rozsuwanym blatem, który po obiedzie można zsunąć do mniejszych rozmiarów.

meble z litego drewna

Stoliki kawowe: najnowsze trendy, czy tradycyjne rozwiązania?

Stając przed wyborem idealnego stolika kawowego często zmagamy się z dylematem: czy lepiej postawić na tradycyjne, sprawdzone i uniwersalne rozwiązania, czy może poszaleć i wybrać nietypowy mebel w awangardowej formie, zgodny z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz? Klasyczne stoliki kawowe z drewna dębowego i sosnowego, utrzymane w naturalnym wybarwieniu lub w neutralnej kolorystyce bieli albo szarości, nigdy nie wyjdą z mody i można je z łatwością dopasować do dowolnego wnętrza. Tego typu meble są dobrym pomysłem, jeśli lubimy często zmieniać wystrój mieszkania, a nie chcemy za każdym razem inwestować w nowe wyposażenie. Z drugiej strony – stolik kawowy z litego drewna to również rozwiązanie dla osób, które nie zmieniają wystroju co kilka lat, właśnie za sprawą tego, że taki mebel nigdy nie przestanie być na czasie. Miłośnicy najnowszych trendów, ochoczo śledzący dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku wyposażenia wnętrz, a także wszyscy ci, którym zależy na wyjątkowości i niebanalności posiadanych mebli, mogą rozważyć zakup oryginalnych, przyciągających uwagę stolików kawowych, muszą się jednak liczyć z tym, że moda przemija i to, co szalenie popularne jest dzisiaj, za kilka lat może nadawać się już tylko do wymiany. Bezpieczną opcją, godzącą zarówno potrzeby pierwszej jak i drugiej grupy nabywców jest kupno stolika kawowego w klasycznej formie i z rodzimych gatunków drewna, ale w jakiejś charakterystycznej, przyciągającej wzrok kolorystyce. Taki mebel z pewnością ożywi salon, wprowadzi do niego powiew świeżości, a przy zmianie wystroju wnętrza stolik wystarczy przemalować na inną barwę.