Salon otwarty czy salon zamknięty?

Budowa domu lub remont mieszkania to poważne przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji. Od nich zależeć będzie nie tylko efekt wizualny, jaki uda nam się uzyskać, ale także wygoda codziennego użytkowania przestrzeni przez domowników. Tym, co rodzi częste dylematy, jest kwestia organizacji salonu – czy lepszy będzie oddzielny pokój czy salon otwarty na kuchnię i hol? Poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań!

Salon otwarty – zalety i wady

komoda z drewna

Zakup komode drewnianą Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/drewniana-komoda-sosnowa-rustyk-3-6.html

Otwarte przestrzenie od kilku lat są najmodniejszą, najczęściej wybieraną opcją aranżacji wnętrz. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, choć coraz częściej mówi się również o jego wadach. Oto fakty związane z wyborem aranżacji mieszkania z otwartym salonem:

-zyskujemy światło i przestrzeń – to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania, która w dużej mierze zadecydowała o jego popularności. Otwarty na inne pomieszczenia salon wydaje się większy, bardziej przestronny i wizualnie jest bardziej korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza, że zyskuje również na naturalnym oświetleniu. Nawet stosunkowo nieduże mieszkanie będzie się prezentować znacznie lepiej, gdy ciemne, ciasne klitki zastąpimy dużą, przestronną powierzchnią;

-lepsza komunikacja domowników – to może być postrzegane jako zaleta, ale w chwili, gdy pragniemy odosobnienia i wyciszenia (a każdy z nas miewa takie chwile częściej lub rzadziej), duże, wspólne dla wszystkich pomieszczenie może nam przeszkadzać. Owszem, azylem może stać się sypialnia, ale powiedzmy sobie szczerze: miejsce, które służy nam do wypoczynku nie powinno stanowić jednocześnie miejsca pracy i rozrywki, bo z czasem coraz trudniej będzie nam wyciszyć się w nim i odpocząć. Pomijając chwile, gdy zależy nam na odrobinie prywatności i samotności, otwarty salon to świetne rozwiązanie, które może znacznie ocieplić relacje między domownikami i przyczynić się do spędzania ze sobą większej ilości czasu;

-więcej możliwości aranżacyjnych – nie ulega wątpliwości, że brak ograniczeń architektonicznych w postaci ścian i drzwi wejściowych znacznie ułatwia rozplanowanie mebli w salonie w taki sposób, by uzyskany efekt był zgodny z obowiązującą modą, miły dla oka i wygodny w użytkowaniu. Niestety, ten medal ma również drugą stronę: zabudowane meble, takie jak szafy, kredensy i witryny zwykle ustawia się pod ścianą, otwarta przestrzeń może więc stać się dla nas pułapką aranżacyjną, w której albo zmuszeni jesteśmy zrezygnować z większości praktycznego umeblowania, albo ustawimy wszystkie meble w jednym ciągu pod ścianą, nie bardzo wiedząc, co począć z pozostałą, pustą przestrzenią na środku pomieszczenia. Na szczęście, aby poradzić sobie z tym problemem, wystarczy przejrzeć ofertę mebli drewnianych do salonu: jest całkiem sporo fajnych, niebanalnych, a zarazem praktycznych rozwiązań, które sprawdzą się na otwartej przestrzeni. Ustawienie mebli w salonie otwartym na resztę mieszkania trzeba przemyśleć i dobrze zaplanować, ale gdy już to zrobimy, okaże się, że nie taki diabeł straszny;

-widok na całe mieszkanie – wiadomo, że salon stanowi tę część domu, do której zapraszamy gości. Decydując się na otwarty salon trzeba mieć świadomość, iż z wygodnej kanapy całą kondygnację widać, jak na dłoni. Oznacza to, że po pierwsze trzeba zadbać o dopracowaną aranżację każdej z części wnętrza, tak by np. potraktowany po macoszemu hol nie psuł efektu wizualnego salonu, a po drugie, że należy dbać o porządek, bo widok na brudne naczynia piętrzące się w kuchni czy kubki porozstawiane w jadalni na poplamionym obrusie na pewno nie doda wnętrzu uroku.

Salon zamknięty – zalety i wady

Witryna drewniana

Zakup witryne drewnianą Sara tutaj - https://www.seart.pl/witryna-swierkowa-dwudrzwiowa-sara-1.html

Salon zamknięty również ma swoje wady i zalety i są to przede wszystkim odwrotności wad i zalet salonu otwartego. W zamkniętym pomieszczeniu łatwiej wyizolować się od reszty domu (i domowników), więc jest szansa na odrobinę prywatności, a jeśli kogoś wprowadzimy do salonu to niekoniecznie musi wiedzieć, jak mamy urządzoną kuchnię czy jadalnię. Jednocześnie życie rodzinne może na tym nieco ucierpieć: jeśli zamkniemy się w salonie, bo akurat leci nasz ulubiony serial i chcemy go obejrzeć w spokoju, z pewnością ominie nas rozmowa z domownikami, którzy akurat rozsiedli się w kuchni na małą przekąskę.

Rozstawienie mebli w zamkniętym salonie może być łatwiejsze z tego względu, że do dyspozycji mamy zwykle 3 ściany, pod którymi możemy umieścić meble, z drugiej jednak strony przestrzeń będzie bardziej ograniczona, a pomieszczenie ciemniejsze, więc nie wszystkie kolory, materiały i meble będą dobrze wyglądać w wyodrębnionym pokoju, zwłaszcza w niedużym salonie. Jedną z największych zalet odrębnego, zamkniętego salonu jest to, że jeśli zapragniemy zmian, wystarczy zmienić aranżację tego jednego pokoju. W sytuacji, gdy salon jest otwarty i wprowadzimy duże zmiany aranżacyjne, będzie trzeba odświeżyć również pozostałe części integralnej przestrzeni, tak, aby wszystko tworzyło harmonijną całość.


Kompromis, czyli salon idealny

łóżko z drewna

Zakup łóżko Marika tutaj - https://www.seart.pl/szafka-rtv-sosnowa-rustyk-1.html

Co zatem wybrać? Najlepiej salon otwarty, ale… tylko częściowo. Jak uzyskać taki efekt? Wystarczy nabyć odpowiednie meble i dodatki i ustawić je we właściwy sposób. Dobrze jest zaplanować kącik gościnno-wypoczynkowy, z dużą, wygodną sofą, stolikiem kawowym i dużym, drewnianym stołem z krzesłami. Do tego szafka rtv, na której można ustawić telewizor i kilka dodatków dekoracyjnych. Tak przygotowana przestrzeń jest wystarczająca, by przyjąć gości lub obejrzeć film. Za kącikiem gościnnym należy ustawić coś, co oddzieli tę część salonu od reszty mieszkania: duży, drewniany regał z szufladami, efektowną ladę barową albo dekoracyjny parawan. W ten sposób z jednej strony nie ograniczymy dużej przestrzeni, nie zaciemnimy pomieszczeń i nie odgrodzimy w całości części reprezentacyjnej od reszty domu, ale stworzymy pewną umowną granicę pomiędzy tym, co codzienne i domowe a tym, co dla gości. Takie rozwiązanie gwarantuje prywatność domownikom i w subtelny sposób wyodrębnia salon z ogólnodostępnej przestrzeni mieszkania.