Styl rustykalny nawiązuje do sielskiego klimatu dawnej wsi, stawiając na pierwszym miejscu naturalne surowce, proste formy i monochromatyczną kolorystykę. Wnętrza w starym stylu są obecnie niezwykle popularne, ale chęć uniknięcia popadania w przesadę, próby ucieczki przed ascetycznym charakterem pomieszczeń i pragnienie dostosowania klasycznych rozwiązań i mebli z tradycją do współczesnych wymogów komfortu sprawiły, że wyklarował się zupełnie nowy, niebanalny styl urządzania wnętrz, łączący w sobie stare z nowym, tradycyjne z nowoczesnym.

 Meble rustykalne… czyli jakie?

Określenie meble rustykalne bywa dziś nadużywane. Meble, które zasługują na to miano muszą być albo rzeczywistymi, starymi meblami z duszą, albo też umiejętnie stylizowane. Szafy drewniane, kredensy i stoły nawiązujące do stylistyki sprzed kilku wieków i realizujące założenia aranżacyjne tamtych czasów możemy ustawić w rustykalnym wnętrzu. Przede wszystkim, prawdziwe meble rustykalne to meble z litego drewna. W dawnych czasach nie znano zamienników dla naturalnego drewna, sklejka nie była powszechnie stosowanym materiałem do produkcji mebli. Ponadto, we współczesnych aranżacjach w stylu rustykalnym, meble posiadają widoczne ślady użytkowania, są naznaczone przez upływ czasu. Oznacza to, że stare meble z drewna pozostawiamy meble drewniane, meble z drewna, meble z litego drewna, meble rustykalne, w ich naturalnej formie, nie przesadzając z zaawansowanymi pracami renowacyjnymi, natomiast wśród nowych mebli poszukujemy mebli postarzanych, z widocznymi przecierkami, spękaniami. Dobrym wyborem będą też meble z drewna z recyklingu, w których widoczne ślady po gwoździach i naturalnie powstałe rysy nadają charakteru i ducha przeszłości. Meble w stylu rustykalnym to przede wszystkim meble funkcjonalne. Prostota i praktyczność domowego wyposażenia to najważniejsze cechy sprzętów z minionych wieków. Pojemne kredensy, praktyczne komody, duże i solidne stoły drewniane, proste i wytrzymałe biurka – to są meble, które powinny znaleźć się w rustykalnych wnętrzach.

Trochę tradycji, trochę nowoczesności

 Coraz popularniejszy w aranżacji wnętrz staje się tak zwany styl mieszany, łączący w niebanalny sposób rustykalne meble z nowoczesnymi zabiegami aranżacyjnymi. Wbrew pozorom, styl nowoczesny i rustykalny wspaniale się uzupełniają i posiadają wiele cech wspólnych. Minimalizm, praktyczne rozwiązania, funkcjonalność i harmonia to cechy, charakterystyczne dla każdego z tych stylów. Styl mieszany to jasne, przestronne pomieszczenia, nowoczesne materiały, jak chromowana stal i szkło, współczesny komfort zawarty w wyborze kształtów, tkanin i rozwiązań technologicznych, w zestawieniu z zamiłowaniem do klasycznych form, naturalnych surowców i tradycyjnych technik rzemieślniczych. Mówiąc prościej – rustykalne meble, w pojedynczych sztukach, wstawia się do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. W efekcie uzyskuje się pomieszczenia niebanalne, komfortowe i niezwykle przytulne. Klasyczne, drewniane meble dodają wnętrzu przytulności, sprawiają, że salon, kuchnia czy sypialnia nie wyglądają jak wyjęte z katalogu meblowego. Postarzane meble nadają mieszkaniu swojskości i przełamują chłód sztucznych tworzyw, pozostawiając nić porozumienia pomiędzy współczesnym człowiekiem a światem przyrody. Niektórzy styl mieszany w aranżacji wnętrz określają mianem stylu eko. W tym nurcie aranżacyjnym spotkamy naturalne barwy: brązy, beże, szarości i zielenie. Minimalistyczne formy, proste meble i minimum dodatków to cechy charakterystyczne dla tego stylu. Najważniejsze jest jednak to, by w tak urządzonym mieszkaniu znalazły się drewniane meble, inne elementy wyposażenia również powinny być wykonane z naturalnych materiałów.

Meble rustykalne dobre do… wszystkiego?

Biorąc pod uwagę fakt, że meble rustykalne to jedne z najbardziej klasycznych i tradycyjnych mebli drewnianych, śmiało można powiedzieć, że zasadność ich obecności można uargumentować w odniesieniu do wielu różnych typów aranżacji wnętrz. Styl industrialny na przykład, postrzegany jako jeden z najnowocześniejszych nurtów w urządzaniu wnętrz, polega na nadawaniu nowego życia starym, zużytym przedmiotom. Wiekowe lub postarzane meble wykonane z naturalnego drewna, doskonale wpisują się w ideę tego stylu. Jeśli klasyczne meble przemalujemy na biało, otwierają się przed nami nowe możliwości: ponadczasowa forma praktycznych mebli rustykalnych i tak popularna obecnie biel to połączenie idealne do wielu różnych stylów. Klasyczne białe meble uświetnią każde pomieszczenie urządzone w stylu skandynawskim, shabby chic, retro. Postarzane meble dobrze będą wyglądać zarówno w stylizowanej sielskiej kuchni, jak i w skandynawskim salonie. Drewniana komoda rustykalna i rustykalne łóżko wstawione do sypialni, dają szereg możliwości dla doboru nowoczesnych dodatków. Takie klasyczne meble pięknie komponują się z narzutą w graficzne wzory, stylowymi poduszkami i innymi dodatkami nawiązującymi do stylu nowoczesnego.