Industrializm w aranżacji wnętrz zyskuje coraz większe uznanie. Styl ten wyraźnie odznacza się swoją oryginalnością, niebanalnymi rozwiązaniami i zamiłowaniem do tego, co miejskie. Loftowe wnętrza – wysokie i przestronne – urządzone w guście fabrycznego minimalizmu to duże pole do popisu dla artystycznych dusz. Styl industrialny to również wybawienie dla osób, które dysponują bardzo ograniczonym budżetem na urządzenie mieszkania: meble z odzysku, brak zbędnych dekoracji i wykorzystanie starych przedmiotów to rozwiązania tak zaskakujące, jak i ekonomiczne.

Meble industrialne, czyli jakie?

Styl industrialny szuka inspiracji w starych fabrykach i zakładach przemysłowych. Surowe ściany z cegły, beton, szkło, metal i drewno, neutralne, chłodne barwy i wysokie, przestronne pomieszczenia to główne cechy aranżacji industrialnych. Meble industrialne to przede wszystkim meble metalowe: szafki stylizowane na pracownicze garderoby, biurka niczym blaty robocze majstrów, taborety przypominające stołki rzemieślnicze. Toporność i wizualną ciężkość metalowych mebli można nieco przełamać, decydując się na egzemplarze, łączące w sobie metal i drewno. Bez względu na to, jakiego typu meble industrialne wybierzemy, musimy mieć świadomość, że powinny to być meble

meble drewniane, meble industrialne, styl industrialny

wykonane ze starych bądź postarzanych materiałów. Industrializm przejawia skłonność do korzystania z przedmiotów mocno sfatygowanych i nadawania im drugiego życia. Meble metalowe w stylu industrialnym mają wyglądać surowo i prosto, ale jednocześnie muszą gwarantować komfort użytkowania, ponieważ industrializm to egzystowanie w mieście – łącznie z jego cywilizacyjnymi udogodnieniami. Szafy z metalu i metalowe taborety łączymy z meblami z drewna. Najlepiej jeśli są to szafki z drewna z recyklingu, stoliki z palet, ewentualnie meble rustykalne, celowo poddane procesowi postarzenia. Wśród kompletów wypoczynkowych należy rozejrzeć się za niską, nowoczesną sofą lub skórzanymi pufami.

Do jakich wnętrz pasują meble metalowe?

Industrialne meble będą świetnie wyglądać w wysokich, jasnych wnętrzach. Takie wnętrza nie tylko przywodzą na myśl stare budynki przemysłowe, ale też gwarantują dużo przestrzeni, dzięki czemu ustawione w nich ciężkie, metalowe meble nie będą przytłaczać swą formą. Loftowe wnętrza uwielbiają minimalizm, przejawiający się w doborze mebli i dodatków, ale także – w kolorystyce. Neutralne szarości, biel i czerń to ulubione barwy tego stylu. Meble metalowe pozostawione w naturalnym kolorze, idealnie wpasują się w tę paletę barw, dzięki czemu staną się ważnym elementem aranżacyjnym, ale nie będą dominować w pomieszczeniu. Jeśli chcemy urządzić industrialne wnętrza, lecz nie dysponujemy dużą przestrzenią, metalowe meble industrialne możemy ustawić nawet w niedużej kawalerce. W takiej sytuacji bardzo ważna jest rola odpowiedniego oświetlenia oraz przemyślane rozmieszczenie mebli w mieszkaniu, tak, by uzyskać przestrzeń funkcjonalną, minimalistyczną i uporządkowaną. Metalowa szafka, czy stylowa industrialna konsola będą świetnie wyglądać na tle ściany z surowej cegły, a rzemieślnicze stołki barowe uświetnią loftową kuchnię z betonową podłogą. Industrialne meble to jednak nie tylko rozwiązanie do wnętrz rodem z fabryki. Jeśli chłód i surowość stylu nas nie przekonują, możemy zdecydować się na połączenie stylu industrialnego i stylu rustykalnego, urządzając domowe wnętrza zgodnie z zasadami rustykalnej praktyczności oraz retro charakteru i industrialnego minimalizmu, albo wstawić meble metalowe do nowoczesnego salonu, w którym przewodnią myślą aranżacyjną będzie połączenie metalu, szkła i plastiku.

Jak „udekorować” industrialne wnętrza?

Metalowe meble i brak dekoracji? - to może wydać się rozwiązaniem zanadto pozbawionym domowej przytulności. To nieprawda, że we wnętrzach z metalowymi biurkami i szafkami nie ma miejsca na sentymentalne pamiątki i modne dekoracje. Przedmioty dekoracyjne należy jednak wybierać rozważnie i z umiarem. Wystarczy kilka poduszek w mocniejszym kolorze, które ocieplą wizualnie wnętrze i ożywią je. Sporo przytulności doda też ściana z cegły, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z drewnianymi belkami. Odpowiednim oświetleniem (oczywiście, kierowanym na pomieszczenie z przemysłowych reflektorów!) również możemy sprawić, że wnętrze stanie się zdecydowanie bardziej przytulne. Dobrym pomysłem na dekorację do industrialnego pokoju będzie też fototapeta – najlepiej taka z pejzażem miasta.