Urządzasz przedpokój i chcesz, aby był przygotowany idealnie? Zastanawiasz się, jakie meble do niego wstawić i pragniesz maksymalnie wykorzystać potencjał tego niewielkiego pomieszczenia? Podpowiemy Ci, czego z pewnością nie może zabraknąć w przedpokoju, aby był funkcjonalny, modny i piękny!

Co jest niezbędne w przedpokoju?

panel wieszakowy drewniany

Meble z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj- https://www.seart.pl/panel-wieszakowy-rustyk.html

Nie wiesz, które meble do przedpokoju są niezbędne, a z których możesz zrezygnować, by zaoszczędzić nieco przestrzeni? Proponujemy Ci prosty eksperyment. Wejdź do mieszkania i udawaj, że wykonujesz wszystkie czynności, które wykonałbyś zaraz po wejściu. Rozglądasz się, gdzie możesz odwiesić kurtkę, odłożyć czapkę, odstawić parasol? Chcesz ściągać buty wygodnie siedząc, czy wystarczy Ci przystanąć gdzieś z boku i przytrzymać się stojącej obok komody? Buty mogą zostać ustawione pod ścianą, czy może czujesz potrzebę schowania ich w szafce…? Niektórzy mogą się obejść bez stojaka na parasole, inni nie wyobrażają sobie bez niego codziennego funkcjonowania! Zastanów się, co jest najważniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny i dowolnie modyfikuj niezbędne wyposażenie przedpokoju, ale… miej na uwadze, że istnieją takie elementy tego wnętrza, których po prostu pominąć nie można! Jakie to elementy?

1) lustro do przedpokoju – znasz kogoś, kto nie lubi przed wyjściem z domu rzucić okiem na swoje odbicie w lustrze, by upewnić się, że dobrze wygląda? Lustro jest niezbędne w przedpokoju, by móc ocenić swój design, ale pełni w tym wnętrzu także dodatkową rolę: ponieważ powierzchnia przedpokoju zazwyczaj jest niewielka, odpowiednio dobrane lustro umiejętnie ją powiększy wizualnie, dodając wnętrzu przestronności i jasności;

2) szafka na buty – nawet, jeśli lubisz trzymać aktualnie używane buty na widoku, musisz mieć miejsce do przechowywania obuwia sezonowego, którego w danym momencie nie używasz, ponieważ przechowywanie wszystkich par butów na widoku jest nie tylko kłopotliwe (nieużywane buty się kurzą), ale i często niemożliwe, ponieważ buty wszystkich domowników zajęłyby większą powierzchnię, niż oferuje nam podłoga przedpokoju;

3) wieszak na ubrania – okrycia wierzchnie trzeba mieć gdzie odwiesić: nie ma znaczenia, czy będzie to oddzielny wieszak czy uchwyty wieszakowe wkomponowane w półkę albo w garderobę, ważne, by zapewnić domownikom i gościom miejsce do odwieszenia kurtek i płaszczy bez ryzyka ich zagniecenia.

Cała reszta: ławka lub inne siedzisko do ubierania butów, półka na czapki, kapelusze i rękawiczki, komoda do przechowywania różnych rzeczy – to elementy, które możesz wstawić do przedpokoju, ale nie musisz się na nie decydować, jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią. Ich brak nie zmniejszy funkcjonalności przedpokoju, może go jedynie uczynić mniej komfortowym.

Gdy w przedpokoju brakuje miejsca…

konsola drewniana

Meble z kolekcji Sara znajdziesz tutaj- https://www.seart.pl/sara.html

Przedpokój najczęściej jest mały, albo… bardzo mały. Wstawienie do niego mebli z jednej strony jest niezbędne, z drugiej – jeszcze bardziej przytłacza i ogranicza niewielką przestrzeń. Jeśli Twój przedpokój jest wąski, nieduży lub zupełnie nieustawny, zamiast wybierać kilka różnych mebli, możesz zdecydować się na jeden lub dwa elementy wielofunkcyjne. Wstawiając np. praktyczną garderobę, zyskujesz jednocześnie wieszak na ubrania, szafę, siedzisko, szafkę na buty i lustro, a wszystko to na jednej, ograniczonej wymiarami mebla powierzchni. W wąskim przedpokoju warto również pomyśleć o ściennych panelach wieszakowych oraz półkach ściennych – stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań i różnych przedmiotów, jednocześnie nie zabierając cennej powierzchni podłogi przedpokoju.

Pamiętaj, by do niedużego, ciasnego przedpokoju nie wstawiać mebli o ciemnym wybarwieniu i masywnej konstrukcji, ponieważ dodatkowo przytłoczą one wizualnie małą przestrzeń. Wybieraj meble w jasnych barwach, o zaokrąglonych krawędziach. Dobrym wyborem będą meble na nóżkach – takie rozwiązanie doda wnętrzu wizualnej lekkości. Jeśli koniecznie chcesz wstawić do przedpokoju np. meble w stylu rustykalnym: masywne, solidne, z grubymi blatami i o dość topornej bryle, koniecznie zestaw je z jasnymi ścianami i podłogami, zainwestuj w dobre oświetlenie i zawieś na ścianach duże lustra, by uniknąć w aranżacji wrażenia ciężkości.

Jakie meble do przedpokoju wybrać?

Garderoba drewniana

Meble z kolekcji Charlotte Mix znajdziesz tutaj- https://www.seart.pl/charlotte-mix.html

Najlepiej sprawdzą się meble z litego drewna. Przedpokój jest przestrzenią intensywnie użytkowaną każdego dnia przez wszystkich domowników – drewniane meble do przedpokoju poradzą sobie z eksploatacją, zachowując nienaganny wygląd. Dodatkową zaletą drewnianego wyposażenia jest to, że jest ono ponadczasowe i uniwersalne, będzie więc świetnie pasować do każdej aranżacji, a jeśli wystrój pomieszczenia znudzi nam się po kilku latach, drewniane meble bez trudu zaadaptujemy do nowej odsłony przedpokoju.

Przedpokój najlepiej urządzić w stylu klasycznym, rustykalnym lub nowoczesnym – proste, minimalistyczne meble, tradycyjne rozwiązania i neutralna kolorystyka sprawdzą się wszędzie, takie rozwiązania będą stanowić spójną całość z dowolną aranżacją poszczególnych pomieszczeń w domu, które przecież w większości widać z przedpokoju.