Wiatrołap – czym jest i jaka jest jego rola?

Wiatrołap to szczególne pomieszczenie w każdym wolnostojącym domu jednorodzinnym. Znajduje się w jego wnętrzu tuż za drzwiami wejściowymi lub może stanowić niewielki ganek niebędący częścią bryły domu. Jego główną i niezwykle ważną funkcją jest ograniczenie powstawania strat cieplnych i ochrona przed przeciągami. Choć wiatrołap stanowi pozostałość po tradycyjnym budownictwie, w którym w jednym domu na niewielkim metrażu mieszkały całe rodziny, a poszczególni domownicy spali na wprost drzwi wejściowych, to i dziś jest on niezwykle potrzebny. Pamiętajmy także, że polskie prawo budowlane wymaga, aby chronić wnętrza mieszkalne przed dopływem zimna za pomocą takich właśnie przestrzeni.

lustro w drewnianej ramie

Więcej w dekoracji na rustykalneuchwyty.pl

Aranżacje wnętrz praktycznych i przytulnych

Choć wiatrołap pełni funkcję czysto praktyczną, to możemy go zaaranżować w taki sposób, aby stał się pomieszczeniem nie tylko funkcjonalnym, ale i wyjątkowo przytulnym. Często stanowi on strefę, w której pozostawiamy buty, odzież wierzchnią, rowery czy wózki dziecięce. Dlatego też, aby umieścić w niej praktyczne meble z drewna oraz dekoracje meblowe warto ją docieplić, choć według prawa nie mamy takiego obowiązku.

Odpowiednie aranżacje wnętrz takich jak wiatrołap mogą przynieść nam wiele korzyści. Bez względu na to, czy będzie to wiatrołap wewnętrzny, czy zewnętrzny w formie ganku, możemy zaaranżować go w sposób estetyczny i funkcjonalny. Watro wybrać do niego nie tylko wysokiej jakości eleganckie meble drewnianedo przedpokoju, ale także oświetlenie na czujnik, które ułatwi poruszanie się po nim oraz podłogę o wysokiej klasie ścieralności, która będzie odporna na zarysowania pod wpływem piasku nanoszonego przez buty. W takim wiatrołapie najlepiej też postawić na biały kolor ścian, który optycznie go powiększy. Aby jeszcze bardziej rozświetlić tę strefę, warto sięgnąć po stylowe lustro w drewnianej ramie. Te praktyczne dekoracje meblowe posłużą nie tylko do ostatnich poprawek wyglądu przed wyjściem z domu, ale i dodatkowo pięknie załamią wpadające do wiatrołapu światło.

 meble drewniane do przedpokoju

Więcej w mebli z kolekcji Rustyk na seart.pl

Kolekcja Rustyk – meble drewniane do przedpokoju dla twojej wygody

Dobrze urządzony wiatrołap ze strefy czysto użytkowej może stać się bardzo estetyczną wizytówką naszego domu. Oczywiście, ważny będzie jego metraż — im większy, tym więcej możliwości na oryginalne i zachwycające aranżacje wnętrz. Sięgnijmy zatem po solidnie wykonane meble drewniane do przedpokoju, takie jak szafka drewniana na buty, garderoby drewniane, panele wieszakowe czy lustro w drewnianej ramie.

Idealna do urządzania wnętrz eleganckich i stylowych będzie kolekcja Rustyk. Przedstawia ona w 100% naturalne meble z drewna sosnowego w ciepłym wybarwieniu, które dodadzą wiatrołapowi wyjątkowej przytulności. Wszystkie meble z tej kolekcji posiadają lekko zaokrąglone ranty, dzięki czemu ich masywna bryła jest dodatkowo zmiękczona i nabiera bardziej subtelnego charakteru. Ich solidne bryły zyskują niepowtarzalnego charakteru, dzięki ręcznie wykonanym metalowym uchwytom malowanym proszkowo na kolor czarny. Kolekcja Rustyk udostępnia eleganckie i wytrzymałe meble z drewna idealne nie tylko do pomieszczeń urządzonych nie tylko w stylu rustykalnym, ale i nowoczesny, retro czy boho.

W przypadku większych wiatrołapów warto wybrać garderoby drewniane, które można wykorzystać jako samodzielne meble lub też zestawić je z innymi meblami do przedpokoju. Te wyjątkowo praktyczne sprzęty posiadają kilka wieszaków na okrycia wierzchnie, półkę górną oraz pojemne szuflady na szaliki, czapki i inne dodatki. Ich funkcjonalność dodatkowo zwiększa praktyczne siedzisko, które umożliwia komfortową zmianę obuwia. W mniejszych pomieszczeniach możemy zawiesić na ścianie panel wieszakowy. Jego uzupełnieniem może być stylowa skrzynia drewniana, służąca za siedzisko i schowek na buty. Jednak w przypadku aranżacji wiatrołapu czy przedpokoju niewątpliwie najważniejsza będzie szafka drewniana na buty. Niezwykle solidnie wykonana szafka drewniana na buty z tej serii podsiada pojemną szufladę pod blatem oraz dwa uchylne poziomy poniżej, z których każdy zawiera podwójną półkę na obuwie. Z kolei, aby optycznie powiększyć i rozświetlić każdy, nawet najmniejszy, wiatrołap, możemy zawiesić w nim lustro w drewnianej ramie, które pozwoli na dokonanie ostatnich poprawek w wyglądzie przed wyjściem z domu. Takie stylowe dekoracje meblowe w prosty sposób pozwolą z tej niepozornej przestrzeni uczynić przytulny i praktyczny kąt, który nie będzie odstraszał swoim chłodem.

lustro w drewnianej ramie

Więcej w kategorii lustra w drewnianej ramie na seart.pl

Stylowe i funkcjonalne meble drewniane do przedpokoju, które prezentuje kolekcja Rustyk, sprawdzą się nawet w najmniejszym wiatrołapie czy korytarzu. Ich masywna i solidna bryła została zmiękczona zaokrąglonymi rantami, a wyjątkowego ciepła i charakteru nadają im naturalne oleje i woski wykorzystane do ich wybarwienia. Pojemna szafka drewniana na buty, uniwersalne lustro w drewnianej ramie, minimalistyczne, ale praktyczne panele wieszakowe czy niezwykle funkcjonalne garderoby drewniane to wyjątkowe meble z drewna, które pozwolą na aranżacje wnętrz użytkowych, ale estetycznych o ponadczasowym charakterze i wyjątkowym uroku.