Zarówno we wnętrzach komercyjnych jak i prywatnych istnieją przestrzenie, które trudno nam zaaranżować. Czasem problemem jest ustawność pomieszczenia, innym razem jego wielkość. Najwięcej trudności mamy zwykle z poddaszem oraz holem. Hol to przestrzeń, nad którą szczególnie warto się pochylić, ponieważ stanowi on niejako wstęp do dalszej części budynku, jest swoistym prologiem, zaproszeniem do wnętrza domu, restauracji, klubu czy hotelu. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że pomysłowe, piękne i praktyczne zaaranżowanie holu stanie się łatwiejsze!

Wąski hol – powiększ ciasną przestrzeń

Z definicji hol to obszerny przedpokój, pełniący zarówno rolę praktyczną jak i reprezentacyjną, dziś jednak znaczenie tego słowa zostało znacznie rozszerzone i holem nazywamy również każdy dłuższy przedpokój w domach prywatnych oraz korytarz główny w miejscach publicznych. Hol może być okazały, przestronny albo wąski i długi, w obu przypadkach jego aranżacja wymaga odpowiedniego przygotowania, ale to właśnie pomieszczenia niewielkie i ciasne przysparzają najwięcej trudności aranżacyjnych. Istnieje jednak kilka tricków, które pozwolą optycznie powiększyć niewielką przestrzeń, dodać jej przestronności i świetlistości. Oto one:

- jasne kolory – z pewnością będą do wąskiego holu lepsze niż ciemne barwy. Wybierajmy przede wszystkim różne odcienie bieli, ewentualnie jasne, pastelowe barwy: miętę, pudrowy róż, słoneczny żółty. Jasne ściany pozwolą optycznie poszerzyć hol, natomiast jasne podłogi i sufity dodadzą pomieszczeniu centymetrów na wysokość;

- lustra – rozświetlą hol, dodając mu blasku, a jednocześnie zacierają granicę pomiędzy rzeczywistą powierzchnią pomieszczenia, a odbiciem, więc bardzo skutecznie „oszukują” oko, dodając przestrzeni holu przestronności. Jeśli wybierzemy stylizowane lustra w bogato zdobionych ramach, dodatkowo zwiększymy stopień elegancji holu – jest to rozwiązanie szczególnie dobre w pomieszczeniach publicznych, hol w domu prywatnym można udekorować lustrami w wybranym przez siebie stylu aranżacji wnętrza, jednak pamiętajmy, że najbardziej uniwersalnym, ponadczasowym rozwiązaniem są lustra w drewnianych ramach;

- delikatne desenie, które dodadzą przestronności – są takie wzory, dzięki którym możemy trochę „powiększyć” niewielki, wąski hol. Przede wszystkim są to pionowe, szerokie pasy na ścianach, dzięki którym hol wyda się wyższy. Pasy nie powinny być w zbyt kontrastujących kolorach, można zestawić np. biel z jasnym beżem lub szarością;

- błyszczące powierzchnie – powierzchnie, które odbijają światło, działają podobnie jak lustra. W holu warto więc zdecydować się na podłogę o wysokim połysku oraz zestawiać ze sobą matowa i błyszczące elementy wykończeniowe.

meble z litego drewna

Aranżujemy hol: elementy obowiązkowe

Choć aranżacja holu pozostawia dość dużą swobodę jeśli chodzi o wybór elementów wyposażenia, to jednak jest kilka przedmiotów, które powinny znaleźć się w tej przestrzeni, by należycie pełniła ona swoją funkcję praktyczną. I tak:

- jeśli hol zastępuje w domu tradycyjny przedpokój, to musimy w nim umieścić meble typowe dla przestrzeni przedpokoju, tzn. szafkę na buty, garderobę, ławkę do ubierania obuwia. Jeśli przestrzeń nam na to pozwala, warto również wstawić do holu stojak na parasole oraz zamontować kilka półek ściennych na dodatkowe drobiazgi odwiedzających nas gości, np. na kapelusze;

- hol w przestrzeni publicznej również powinien posiadać pewne elementy obowiązkowe, ale ich dobór zależny będzie od funkcji, jakie pełni ta przestrzeń. Przykładowo, w holu kina, który zwykle jest przestronny i pełni również rolę poczekalni, powinny znaleźć się jakieś siedziska (kanapy, pufy), zazwyczaj jest też lada barowa, za którą znajduje się bar z przekąskami i napojami. W gabinecie SPA z kolei w holu znajdować się będzie recepcja. Zanim przystąpimy do urządzania holu, zastanówmy się dobrze i wypiszmy sobie wszystkie funkcje, jakie pełnić będzie to pomieszczenie – dzięki temu będziemy świadomi, jakich elementów wyposażenia potrzebujemy!

meble z litego drewna

Hol jako intrygujące zaproszenie do wnętrza budynku

Hol to swoista wizytówka budynku. Ma zachęcić do zajrzenia głębiej, wzbudzić naszą ciekawość, sprawić, że od pierwszych chwil będziemy pozytywnie oceniać właścicieli budynku. W domach prywatnych warto postawić na zaakcentowanie stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie. Jeśli w pomieszczeniach użytkowych króluje przepych i elegancja, niech hol również będzie zaaranżowany w efektownym stylu glamour, ale jeśli bliższa nam jest stylizacja skandynawska, to hol także powinien być utrzymany w formie pomieszczenia naturalnego, jasnego i funkcjonalnego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wnętrz komercyjnych. Co prawda, tutaj hol również powinien stanowić „przedłużenie” wnętrz budynku, jednak dodatkowo przestrzeń ta powinna zachęcać klientów do odwiedzin, intrygować, wzbudzać pozytywne emocje. W przestrzeniach publicznych hol stanowi pewną formę reklamy. Dlatego warto pomyśleć o dodaniu jakichś oryginalnych akcentów, np. nietypowych ozdób, nawiązujących do danego stylu.