Miejsce do pracy powinno być tak przygotowane, by w pełni wspierać realizację zadań. I choć w większości firm nie przywiązuje się dużej wagi do wyglądu pomieszczenia – o ile klienci nie mają z tym miejscem styczności – o tyle urządzając gabinet we własnym domu warto poświęcić aranżacji nieco więcej czasu i uwagi. Dlaczego? Dlatego, że odpowiednio zagospodarowana przestrzeń do pracy sprzyja produktywności, poprawia samopoczucie i nie odstaje wizualnie od reszty domu. Oto kilka naszych pomysłów na niebanalne miejsce do pracy!


Zanim zaczniesz urządzać domowy gabinet

drewniane rustykalne postarzane meble do gabinetu


Choć to niewątpliwie kusząca opcja, nie należy rozpoczynać urządzania domowego gabinetu od wielkiego biurka i nowoczesnej grafiki na ścianę (panuje wśród przedsiębiorców niezrozumiała moda, polegająca na wieszaniu nowoczesnych grafik na ścianach gabinetów, w myśl zasady, że skoro interesujemy się sztuką nowoczesną, to świadczy to o naszym nowatorskim podejściu do biznesu…). Jeśli naprawdę chcesz zaprojektować wnętrze, które sprzyjać będzie Twojej produktywności i efektywności w pracy, musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych założeń. Odpowiedz sobie na następujące pytania:


  • Czy mam możliwość urządzić gabinet w oddzielnym pomieszczeniu, czy będzie on integralną częścią większego pomieszczenia?
  • Czy potrzebuję dużo przestrzeni do pracy?
  • Z jak wielu narzędzi i materiałów korzystam w czasie pracy?
  • Jakie wartości przyświecają mojej firmie?
  • W jakich wnętrzach dobrze się czuję?


Dzięki takiej krótkiej analizie łatwiej będzie Ci określić, czego potrzebujesz, by stworzyć swoje idealne miejsce do pracy. Pamiętaj przy tym, że domowy gabinet powinien być dopasowany do charakteru Twoich działań zawodowych. Ponieważ aranżacja ma wspierać pracę, kierujemy się zwykle zasadą, że:


  • zajęcia wymagające ciszy i skupienia potrzebują prostych, harmonijnych wnętrz w neutralnej kolorystyce i o spokojnym charakterze;
  • zajęcia twórcze, wymagające kreatywności potrzebują otwartości, świeżości, eksperymentów z formą i kolorem.

Musisz wybrać, czy dla Twoich działań zawodowych ważniejszą wartością jest tradycja, czy innowacja. W pierwszym przypadku wartość nadrzędną podkreślić możesz tradycyjną aranżacją wnętrz, wykorzystującą meble i dodatki w stylu klasycznym, rustykalnym lub vintage. Jeśli z kolei pragniesz podkreślić innowacyjny charakter Twojej działalności, warto pójść w urządzaniu domowego gabinetu w klimaty awangardy, industrializmu, futuryzmu.


Jak urządzić domowy gabinet – 3 interesujące propozycje

Pomysłów na wnętrze może być tyle, ile osób. Każdemu bowiem może się podobać coś zupełnie innego. My postanowiliśmy jednak zaprezentować trzy różne typy aranżacji domowego gabinetu – być może znajdziesz tu dla siebie inspirację?


biurko rustykalne seart

1. Podróż w czasie, czyli kultywowanie tradycji


To pomieszczenie będzie idealne dla osób, lubiących klasyczną elegancję i praktyczną prostotę. Gabinet zaaranżowany w neutralnych, ziemistych barwach sprzyjać będzie wyciszeniu i koncentracji. Brak tutaj intensywnych kolorów i wzorzystych elementów, które mogłyby rozpraszać uwagę. Królują ciepłe, piaskowe odcienie beżu, spokojne szarości i klasyczne brązy. Idealnie w klimat tego wnętrza wpasują się meble z litego drewna w stylu kolonialnym. Nie muszą to być jednak bardzo drogie meble z egzotycznych gatunków drewna – równie świetnie poradzą sobie np. meble sosnowe w ciemnym wybarwieniu uzyskanym za pomocą brązowego wosku. Bryły mebli powinny być raczej proste, możemy sobie pozwolić jedynie na odrobinę ekstrawagancji, która doda całości elegancji i polotu, np. na delikatnie zaokrąglone krawędzie, piękne metalowe uchwyty czy niewysokie nóżki. W takim tradycyjnym, może nieco starodawnym domowym gabinecie nie powinniśmy umieszczać zbyt wielu dekoracyjnych dodatków, a te, które wybierzemy, powinny mieć odpowiedni charakter. Warto, by wyglądały jak rzeczy z poprzedniej epoki, wybierajmy więc przedmioty stare lub umiejętnie postarzane. Sprawdzi się wszystko to, co piękne i praktyczne zarazem: stylowy globus, rustykalny stojak na wizytówki, vintage'owy zegar. Mocne cechy tradycyjnego gabinetu to harmonia, umiar, naturalność i neutralność.


2. Industrialne wnętrze, czyli tradycja kontra nowoczesność


Dla osób pragnących połączyć jakość tradycję z nowoczesnością, idealną opcją będzie domowy gabinet w stylu industrialnym. Aranżacje industrialne to bowiem połączenie naturalnych surowców i starych przedmiotów z kultem nowoczesności i postępu technicznego. Bardzo charakterystyczną cechą tego stylu jest połączenie postarzonego drewna z metalem. Silnym akcentem jest także nawiązanie do szeroko pojmowanego przemysłu – wyposażenie wnętrz industrialnych bardzo często nawiązuje do wyposażenia dawnych fabryk i zakładów przemysłowych. Gabinet w domu, urządzony na nutę industrialną, może wykorzystywać meble z drewna z recyklingu lub meble z palet. Warto stare, drewniane biurko uzupełnić o skórzany fotel, a w rogu pomieszczenia ustawić lampę imitującą duży reflektor. Jeśli wykonujesz prace manualne, możesz pójść jeszcze bardziej w stronę „fabrycznego” wyglądu pomieszczenia, umieszczając w nim duży, warsztatowy stół i hoker barowy stylizowany na dawne krzesło rzemieślnicze. Betonowa podłoga i „gołe” ceglaste ściany dopełnią aranżację. Robisz dużo notatek lub lubisz rozrysowywać sobie różne zagadnienia? Jedną ze ścian pomaluj farbą tablicową – idealnie wpisze się w klimat wnętrza, a jednocześnie dostarczy Ci wiele miejsca na zapiski oraz świetną zabawę! Jeśli ściany w gabinecie wydadzą Ci się jakieś puste, powieś na nich stylowe, metalowe plakaty lub tabliczkę, np. z logo Twojej firmy.


3. Umiłowanie nowoczesności


Najlepiej czujesz się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych i funkcjonalnych? W nowoczesnej stylistyce możesz zaprojektować również swój domowy gabinet. Meble o prostej linii i wizualnej lekkości świetnie wpasują się w klimat takiego wnętrza. Wybieraj egzemplarze o cienkich blatach i długich nogach, to doda dynamiki całości aranżacji. Jeśli nie potrzebujesz dużego stołu, wybierz niewielką, lekką konsolę w nowoczesnym stylu. Idealnego wyposażenia szukaj wśród mebli drewnianych utrzymanych w naturalnej kolorystyce lub wybarwionych na biało. Wybierz stolik ze szklanym blatem, albo stylową oszkloną witrynę podświetloną światełkami LED, by uzyskać jeszcze mocniejszy efekt nowoczesnej elegancji. Drewno zestawiaj nie tylko ze szkłem, ale także ze stalą i plastikiem. Pamiętaj, że nowoczesne wnętrza są bardzo minimalistyczne. Możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, np. malując jedną ścianę na jakiś soczysty, kontrastowy kolor albo wybierając do swojego gabinetu wzorzystą tapicerkę fotela, jednak unikaj zbyt dużej liczby dekoracyjnych dodatków, które niepotrzebnie zagracają przestrzeń.