Meble w kolorze białym coraz śmielej wkraczają do naszych domów, wciąż jednak wiele osób ma obawy przed kupowaniem białych mebli. Czy meble w tym kolorze są praktyczne? Czy nie wymagają zbyt wiele wysiłku, by utrzymać je w czystości? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące białych mebli!

Biel – kolor idealny do wnętrz

Kolor biały jest kolorem bardzo lubianym przez projektantów wnętrz. Wszystko dlatego, że biel jest bardzo uniwersalna i… przydatna. Po pierwsze, można ją swobodnie zestawiać z wszelkimi innymi barwami: dobrze wygląda zarówno w kontrastowych zestawieniach z czernią czy jakąś intensywną barwą, jak i w połączeniu z chłodnymi pastelami. Doskonale prezentuje się także solo we wnętrzach monochromatycznych. Drugą niewątpliwą zaletą bieli jest jej ponadczasowość. Moda na głęboką śliwkę czy płomienną czerwień przemija po jednym-dwóch sezonach, a biel zawsze pozostanie w modzie! Po trzecie – kolor biały wnosi do wnętrz wiele dobrego.

Za pomocą białych ścian, białych mebli i dodatków możemy optycznie dodać wnętrzu przestrzeni i światła. Warto wspomnieć również o tym, że białe meble pasują do wielu różnych stylizacji, jeśli więc znudzi nam się po kilku latach salon w stylu skandynawskim czy romantyczna sypialnia w stylu prowansalskim, nasze białe meble z łatwością dostosujemy do nowej aranżacji. Proste białe komody, białe szafy i biały stół będą dobrze wyglądać zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i we wnętrzach w klimatach vintage. Jak widać – pod względem samej stylizacji, białe meble są doskonałym wyborem do naszych mieszkań!

Białe meble – czy łatwo utrzymać je w czystości?

meble drewniane, białe meble

Gdy myślimy o przedmiotach w białym kolorze, trudno pozbyć się wrażenia, że ulegną one szybkiemu zabrudzeniu. Białe buty dość szybko żółkną od kurzu ulic, biała koszula po jednym wyjściu nadaje się już tylko do prania, a ściany w białym kolorze najprędzej wymagać będą odświeżenia… Z tego powodu wiele osób ma obawy przed wyborem białych mebli do domowych wnętrz. Wydaje nam się, że białe meble również będą trudne do utrzymania w czystości, że będzie na nich widać każdy odcisk palca, każdy pyłek kurzu, że będą żółknąć i trudno będzie uniknąć różnych przebarwień… Tymczasem warto pamiętać, iż o dobrej prezencji i trwałości mebli oraz o łatwości utrzymania ich w czystości wcale nie decyduje kolor mebli, a materiał, z jakiego je wykonano, jakość wykonania oraz kwestia podejścia właściciela do pielęgnacji mebli. Jeśli wybierzemy białe meble drewniane, pokryte ekologicznym woskiem lub lakierem możemy być pewni, że biel nie przysporzy nam kłopotów. Niezależnie od barwy mebli należy mieć na uwadze, że meble drewniane nie lubią kontaktu z wodą i innymi cieczami. Jeśli coś nam się rozleje na naszym ulubionym białym stoliku kawowym, nie wpadajmy w panikę, tylko czym prędzej osuszmy plamę. Przebarwienia z czerwonego wina będą, niestety, tak samo widoczne na białym blacie jak i na każdym innym drewnianym meblu, w dowolnym kolorze. Z drugiej strony: kurz też będzie widoczny na każdej powierzchni, choć na jasnych meblach z pewnością będzie słabiej dostrzegany. Podsumowując: aby białe meble drewniane pozostały piękne przez długie lata, należy dbać o nie tak, jak o każde inne meble z drewna. Wcale nie są meblami trudniejszymi do utrzymania w czystości czy wymagającymi większej liczby zabiegów pielęgnacyjnych. O tym, czy dany mebel łatwo wyczyścić też nie świadczy kolor mebla, ale rodzaj wykończenia, a także sam kształt mebla, ilość trudno dostępnych zakamarków itd.

Białe meble w stylu skandynawskim – królowe funkcjonalności!

meble drewniane, białe meble

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy białe meble są praktyczne, będzie zwrócenie uwagi na fakt, że meble w stylu skandynawskim w przeważającej większości są właśnie w kolorze białym. A przecież styl skandynawski kładzie ogromny nacisk na praktyczność i funkcjonalność stosowanych we wnętrzach rozwiązań! Skoro więc praktyczni do bólu mieszkańcy Skandynawii wybierają białe meble do swoich domów, to o czymś to chyba świadczy. Pamiętajmy: o funkcjonalności danego mebla świadczy jego jakość oraz zastosowane rozwiązania, nie kolor. Białe meble mogą zatem być tak samo praktyczne, jak każde inne meble. Mają też jedną przewagę nad każdą inną barwą mebli: najłatwiej przemalujemy je na dowolny inny kolor, jeśli znudzi nam się stylizacja wykorzystująca meble w kolorze białym.

Białe meble we wnętrzach są bardzo praktyczne, pod warunkiem, że są meblami drewnianymi, wykonanymi z surowców dobrej jakości i stworzonymi z dbałością o każdy szczegół. Biel sprawia, że kurz, odciski palców i zabrudzenia są mniej widoczne, a dodatkowo białe meble dodadzą wnętrzu przestronności i jasności. Do tego wszystkiego – białe meble są obecnie szalenie modne. Czego chcieć więcej…?