Stelaże do materacy – zalety, funkcje i rodzaje

Wybierając meble do sypialni, skupiamy się przede wszystkim na modelu łóżka. Szukamy takiego, które będzie nam odpowiadać wielkością i stylistyką. Coraz częściej decydujemy się na łóżka drewniane, mając świadomość tego, że to właśnie meble z drewna mogą nam zagwarantować zdrowy, efektywny wypoczynek. Niestety, tylko nieliczni zwracają uwagę na wybór właściwego materaca do łóżka, a o doborze stelaża myśli jedynie garstka. A to ogromny błąd, ponieważ to właśnie rodzaj materaca oraz stelaż decydują o tym, czy będzie nam się spać wygodnie!

Stelaż do materaca – dlaczego jest potrzebny?

Często stelaże do materacy oceniamy jako zbędny gadżet i traktujemy je po macoszemu. Wydaje nam się, że skoro zainwestowaliśmy w dobrej jakości łóżko z litego drewna, a do tego w doskonały, drogi materac do spania, to zagwarantowaliśmy sobie najwyższy komfort użytkowania. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepszy materac bez wsparcia przez właściwy stelaż szybko okaże się bezużytecznym przedmiotem. Jeśli nie chcemy cierpieć na ból kręgosłupa, czy irytować się faktem, że materac w sklepie wydawał się bardziej miękki bądź twardszy, koniecznie zainwestujmy w porządny stelaż do łóżka! Oto najważniejsze rzeczy, jakie zyskamy dzięki stelażowi:

- wzmocniona funkcjonalność i znacznie przedłużona żywotność materaca

- właściwe podparcie kręgosłupa

- odpowiednia wentylacja materaca oraz właściwa jego stabilizacja w ramie łóżka

W jaki sposób stelaż może wpływać na żywotność czy funkcjonalność materaca? Otóż, jeśli wybierzemy odpowiedni, elastyczny stelaż, to materac zyskuje podparcie, a zarazem pomoc w reagowaniu na obciążenie. Dzięki temu eksploatacja rozkłada się na dwa elementy łóżka: materac i stelaż. Właściwe podparcie dla materaca, najlepiej w formie stelaża elastycznego, z regulowaną twardością w środkowym odcinku konstrukcji, gwarantuje również, że w odpowiedni sposób będziemy odczuwać twardość/miękkość materaca. Przy źle dobranych parametrach stelaży do materacy możemy odnieść wrażenie, że nasze odczucia są zupełnie inne niż podczas testowania materaca w sklepie.

Rodzaje stelaży do materacy

Ze stelażami do łóżek jest dokładnie tak samo, jak z materacami: na rynku znajdziemy mnóstwo różnych modeli, różniących się od siebie wyglądem, konstrukcją i ceną. Najważniejsze jest to, by właściwie dobrać stelaż do łóżka, materaca i indywidualnych potrzeb. Kryteria stanowią przede wszystkim:

- rodzaj materaca oraz typ wypełnienia

- rodzaj łóżka oraz jego wymiary

- wiek i stan zdrowia użytkownika

- możliwości finansowe nabywcy

Nie jest tak, że tylko najdroższe stelaże są w stanie zagwarantować nam komfortowy i zdrowy sen. Również wśród tańszych opcji można znaleźć godne uwagi rozwiązania – ale żeby tak było, trzeba wiedzieć, czego szukać. Stelaże do materacy możemy podzielić według typu budowy oraz ze względu na funkcjonalność.

stelaż do materaca

Pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy:

1.stelaże klasyczne typu ruszt – są nieruchome, mają postać listewek mocowanych na stałe do drewnianej obudowy. Ze względu na to, iż udowodniono, że tego typu stelaże są bardzo niekorzystnym rozwiązaniem, mającym zły wpływ tak na stan materaca, jak i na nasze samopoczucie, obecnie stanowią niewielki ułamek wszystkich stelaży dostępnych w sprzedaży;

2.stelaże klasyczne na taśmie – to tak zwane drabinkowe stelaże do materacy, w których listewki mocowane są do elastycznej taśmy. Taki stelaż kładziemy luzem w ramie łóżka. Jest to najtańsza wersja stelaża, bardzo popularna;

3.stelaże elastyczne typu flex – obecnie jedna z najbardziej polecanych wersji stelaży do materaca, charakteryzująca się tym, iż stelaż pracuje pod obciążeniem. Taki stelaż składa się z ramy oraz listewek, z tym, że w tej wersji listewki nie są na sztywno przytwierdzone do ramy, tylko znajdują się w specjalnych, najczęściej plastikowych, kieszonkach;

4.stelaże talerzowe – to stosunkowa nowość na rynku, takie rozwiązania są dość kosztowne, dlatego wciąż niewielu nabywców decyduje się na nie, a więc i niewielu producentów posiada tego typu stelaże w ofercie. W budowie takiego elementu najistotniejszą cechą jest to, że zamiast klasycznych listewek na całej powierzchni stelaża znajdują się specjalne talerze – każdy element sprężynujący pracuje niezależnie od pozostałych.

Nie poleca się stosowania sztywnych, nieruchomych stelaży, ponieważ – poza pewnym stopniem stabilizacji materaca – nie przynoszą one żadnych pozytywnych skutków. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że takie stelaże powodują szybsze zużycie się materaca. O wiele lepszym wyjściem są stelaże elastyczne, które uginają się pod naciskiem. Znajdziemy wśród nich zarówno ekonomiczne rozwiązania, jak i zaawansowane technologicznie, dość drogie egzemplarze. Przy wyborze stelaża koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozstaw listewek. Im jest ich więcej, tym lepiej dla nas i dla naszego materaca. Duże przerwy między kolejnymi listewkami w stelażu to rozwiązanie, które można stosować wyłącznie w przypadku materacy twardych, opartych o konstrukcję bonellową.

Funkcjonalność stelaży – co wybrać?

Stelaże do materacy można podzielić nie tylko ze względu na budowę, ale również ze względu na funkcje, jakie dany model nam oferuje. Rozróżniamy stelaże nieruchome oraz ruchome. Dodatkowo w stelażach ruchomych możemy wyróżnić dwie grupy: stelaże regulowane ręcznie oraz automatycznie.

Stelaże nieruchome pozostają zawsze w tej samej pozycji. Jeśli są elastyczne, doskonale sprawdzają się w swojej roli, ale… nie oferują nam nic ponadto. Stelaże ruchome sprawiają, że możemy zadecydować o kącie nachylenia górnej i/lub dolnej części stelaża, wpływając tym samym na ułożenie głowy oraz nóg. Z jednej strony jest to rozwiązanie dla osób, ceniących sobie najwyższy komfort. Możliwość czytania w łóżku książki w wygodnej, półsiedzącej pozycji, czy poleżenia sobie przez chwilę z nogami uniesionymi w górze dla lepszego krążenia krwi to bardzo kusząca perspektywa. Warto jednak pamiętać, że funkcjonalność ruchomych stelaży do łóżek należy rozpatrywać nie tylko pod kątem wygody – tego typu rozwiązania są dużym ułatwieniem, jeśli w domu przebywa osoba starsza lub obłożnie chora.

Jak widać – stelaż do materaca nie jest błahostką i nie należy decydować się na najtańsze rozwiązanie, bo może z tego wyniknąć więcej szkody niż pożytku. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować raz w porządny stelaż i dzięki temu dłużej cieszyć się wygodnym drewnianym łóżkiem, doskonałym jakościowo materacem, a przede wszystkim – efektywnym, zdrowym wypoczynkiem, dodającym energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.

  

  • stelaż do łożka 160x200

    Stelaż Duoflex NV 160

    948,00 zł

    Brak w magazynie

  • stelaże do łóżek

    Stelaż Trioflex KF 80

    857,00 zł
  • stelaż z regulacją do łóżka 160x200

    Stelaż DUO KF Basic 160

    1 857,00 zł

    Brak w magazynie