Przez wiele lat tapeta na ścianie kojarzyła nam się jako rozwiązanie przestarzałe, niemodne i mało praktyczne. Dziś ozdobne tapety przeżywają swój wielki powrót. Co się zmieniło? Technologie, dostępne wzornictwo, możliwości zastosowania i sposób łączenia tapet z innymi elementami wystroju wnętrza. Sprawdź czy i dlaczego warto zdecydować się na tapetę ozdobną w salonie, sypialni, a nawet kuchni!

Tapeta - jaki rodzaj wybrać?

Jeśli słysząc „tapeta ozdobna” wyobrażasz sobie papierową okładzinę z niezbyt atrakcyjnym wzornictwem i z wyblakłą kolorystyką, czym prędzej zarzuć ten stereotypowy obraz, ponieważ współczesne tapety to zatrzęsienie wzorów, kolorów i tworzyw, z których tapetę wykonano. Od typu tapety ozdobnej zależy nie tylko uzyskany efekt, ale i trwałość dekoracji. Jaki zatem mamy wybór?

tapeta standardowa „papierowa” lub tapeta drukowana ręcznie – najpopularniejsze, tradycyjne tapety, z dużym wyborem wzornictwa, atrakcyjną ceną i przeciętną trwałością. Łatwe do położenia, ale wymagają dobrze przygotowanej, równej ściany;

tapeta winylowa – składa się z dwóch warstw: papierowego podłoża oraz zadrukowanej, winylowej powierzchni. Taka tapeta jest niezwykle odporna na zarysowania, świetnie radzi sobie nawet w wilgotnych warunkach, będzie więc odpowiednia również do kuchni. Dodatkową zaletą tapet winylowych jest to, że są grube, więc można je zastosować nawet na nierówną lub popękaną ścianę – stanowią doskonały sposób na szybkie wyremontowanie i odświeżenie pomieszczenia, bez konieczności przeprowadzania żmudnych prac przygotowawczych;

tapeta fakturowana – to prawdziwa ozdoba wnętrza, dominująca nad pozostałym wystrojem. Może to być gruba tapeta z tłoczonym wzorem lub wzór naniesiony na tapetę w formie dodatkowej warstwy, wykonany np. z aksamitu. Tego typu tapety ozdobne są bardzo efektowne i dekoracyjne i nie stosuje się ich na dużych powierzchniach (także z powodu wysokiej ceny) – raczej służą do wyeksponowania jednej ściany lub jej fragmentu;

fototapeta – w ostatnich latach stała się bardzo popularną formą dekorowania ścian, jest to nic innego jak obraz lub grafika nadrukowane na specjalne podłoże. Wyróżniamy fototapety samoprzylepne (dużoformatowe naklejki ścienne), drukowane na papierze syntetycznym, lateksowe oraz winylowe z fizelinowym podkładem;

tapeta z wiórów drewnianych – taka tapeta ozdobna powstała poprzez sklejenie ze sobą mnóstwa malutkich drewnianych kawałeczków, nadaje ścianie oryginalną fakturę i z powodzeniem maskuje wszelkie niedoskonałości powierzchni. Jest świetnym wyborem dla osób ceniących styl eko.

Dodatkowo każdą tapetę ozdobną możemy zabezpieczyć specjalnym szkłem, dzięki czemu stanie się ciekawą alternatywą dla kuchennych płytek ściennych. Świetnie wygląda oszklona tapeta np. na fragmencie ściany za blatem roboczym.

meble z litego drewna

Tapeta czy farba?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać do swoich wnętrz tapetę, czy jednak postawić na tradycyjną farbę, lub ewentualnie drewnianą okładzinę, albo kamień ozdobny, musisz poznać zalety i wady, jakie niesie ze sobą zastosowanie tapet ozdobnych na ścianach.

Współcześnie dekoratorzy wnętrz podkreślają ważną rolę tapet w kreowaniu stylistyki wnętrz. Dzięki temu, że tapetę można zastosować nawet na jednej ścianie, albo tylko jej fragmencie, za jej pomocą możemy wspaniale podkreślić część wnętrza. Dekoracyjne tapety z wyrazistym wzornictwem będą dobrym zastępstwem dla obrazów i innych ozdobnych przedmiotów, z kolei delikatna tapeta ozdobna z subtelnym wzorem to świetny sposób na stworzenie tła dla ulubionej kanapy czy wyjątkowego, klimatycznego zabytkowego kredensu. Odpowiednio dobrana pod względem wzoru i kolorystyki tapeta może optycznie powiększyć pomieszczenie (np. pionowe pasy sprawią, że pokój będzie się wydawać wyższy, a tapeta z połyskiem pięknie odbije światło i sprawi, że niewielki salon wyda się bardziej przestronny), dodać mu przytulności lub wręcz narzucić określony styl aranżacyjny.

Z pewnością do zalet tapet ozdobnych należy zaliczyć fakt, iż są stosunkowo szybkie i proste do nałożenia, a także do usunięcia. Jednocześnie tapety są odporne na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, zwłaszcza tapety winylowe.

Jeśli zależy nam na efekcie drewnianej ściany, ale panele lub deski są dla nas za drogie, możemy wybrać tańszą alternatywę i wybrać tapetę świetnie imitującą drewno. Możemy również zdecydować się na tapetę udającą beton, kamień ozdobny, czy koronkę – każde z tych rozwiązań prezentować się będzie efektownie, a jednocześnie kosztować nas będzie zdecydowanie mniej niż wybór „prawdziwego” tworzywa. Być może nie jest to najlepsze rozwiązanie „na zawsze”, ale jeśli chcemy odmienić wnętrze na kilka lat i nie planujemy w niedalekiej przyszłości generalnego remontu, to wytapetowanie ścian wydaje się być naprawdę trafionym pomysłem!

Tapeta ozdobna: do jakiego wnętrza?

Jeśli już zdecydujemy, że tapeta to dobry wybór do naszych domowych wnętrz, warto zastanowić się jeszcze jaka to ma być tapeta, do jakiego pomieszczenia i na jakie wzornictwo najlepiej postawić? Desenie i kolorystyka tapet są tak zróżnicowane, że często czujemy się zagubieni, nie wiedząc, co najlepiej wybrać.

Do wnętrz klasycznych najlepsze będą tapety w paski lub w motywy roślinne: drobne kwiatki, listki, gałązki. Warto postawić również na klasyczną kolorystykę, beże, brązy, zielenie i szarości są zawsze w modzie i wspaniale komponują się z klasycznymi, prostymi w formie drewnianymi meblami.

Do nowoczesnych wnętrz możemy wybrać tapetę z geometrycznym wzorem lub nawiązującą wzornictwem do któregoś z modnych typów aranżacji: wzór o fakturze i wyglądzie dzianinowych splotów to świetny wybór do sypialni w stylu skandynawskim lub wnętrza hygge, a duże zielone liście wpasują się w klimat aranżacji w stylu eko, z kolei w industrialnej kuchni możemy umieścić tapetę imitującą cegłę. We wnętrzach glamour sprawdzą się przede wszystkim tapety o wyrazistych, eleganckich wzorach, jak damask i skomplikowane ornamenty – ważny będzie także odpowiedni dobór kolorów, tapety do aranżacji glamour powinny być czarno-białe, biało-złote lub w kolorze bieli i soczystej fuksji lub głębokiego fioletu.

Jeśli chodzi o to, do jakiego wnętrza odpowiednia będzie tapeta ozdobna, to można ją zastosować praktycznie wszędzie. Ważne jest tylko to, by pamiętać, że w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności lub tam, gdzie tapeta szczególnie narażona będzie na zabrudzenia, warto wybrać droższe rozwiązanie, tzn. tapetę winylową lub oszkloną, bo tylko w ten sposób zabezpieczymy piękną ścianę przed zniszczeniami i będziemy mogli cieszyć się nią przez długie lata.