Czy przeszukując strych w domu dziadków, można znaleźć tam meble do jednego z najmodniejszych współczesnych stylów wyposażenia wnętrza? Jeśli pojawiają się tam wyroby, które mają przynajmniej ćwierć wieku, można uznać je już za retro. I właśnie takie elementy stanowią wyposażenie mieszkań w stylu vintage. Na czym konkretnie polega ten styl i w jaki sposób dobrać do niego meble? Wszystkie informacje znajdują się w dalszej części tekstu.

Styl vintage czyli jaki?

Kredens drewniany Vintage


Wiecej mebli z kolekcji Vintage znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/vintage-k-69.html


Vintage to określenie, które pojawiło się jeszcze w XIX wieku i opisywało osoby, które ubierają się w stylu z poprzedniej epoki. Z czasem zaczęto stosować je również w kontekście mieszania elementów z różnych epok, najczęściej już minionych. Obecnie najczęściej spotyka się zwrot vintage kierowany w stronę produktów i elementów wyposażenia wnętrz, których forma już dawno wyszła z mody. 

W aranżacji styl vintage można byłoby określić mianem pięknego bałaganu. Tu w zasadzie wszystkie chwyty są dozwolone, a mieszanie stylów i epok nawet pożądane. Można sięgnąć po elementy wyposażenia rodem z PRL albo z rustykalnych wiejskich budynków. Na dodatek ten styl nie wyklucza nowoczesnych dodatków znanych z wnętrz skandynawskich. Na ścianach mogą pojawić się wzorzyste tapety inspirowane minioną epoką, a na podłodze mniej lub bardziej oryginalne dywany w perskie wzory.

Polecane meble drewniane

Jednak żeby nasze mieszkanie nie zaczęło wyglądać niczym komis z meblami, czy pchli targ, warto przyjąć pewne kryteria. Jeśli decydujemy się na meble vintage i wyposażenie z PRL, używajmy ich konsekwentnie. Warto wprowadzić im do towarzystwa elementy nowoczesne, jednak mieszanie większej ilości niż dwóch stylów może powodować odczucie bałaganu. Jeśli już rzeczywiście nie wyobrażamy sobie życia bez jakiegoś wyrobu, niech on będzie jedynie dodatkiem.

Meble w stylu vintge. Jak je zdobyć?

Wprowadzając styl vintage do swojego mieszkania, warto zacząć od pojedynczych elementów i sprawdzić, w jaki sposób komponują się z całością wnętrza. Na początek może to być siermiężny fotel sprzed kilku dekad albo kredens malowany na wysoki połysk. Można wprowadzić także nowy mebel inspirowany dawną stylistyką. Jeśli tak zaprojektowany obrazek będzie zgadzał się naszymi wyobrażeniami, warto przejść do kolejnego etapu. 

Wspomniany już wcześniej strych w domu dziadków to całkiem dobre miejsce na szukanie mebli drewnianych. Mogą tam znajdować się prawdziwe perełki, które w efekcie zmęczenia ciężkim stylem PRL, z niechęcią zostały wyrzucone w strefę odosobnienia. Innym miejscem są komisy z używanymi meblami, czy niezwykle popularne w ostatnich czasach wyprzedaże garażowe i pchle targi. To nie tylko tani sposób na umeblowanie mieszkania, ale także bardzo ekologiczny.

Wyszukiwanie używanych, często kilkudziesięcioletnich mebli ma jednak swoje minusy. Często ich stan techniczny nie stoi na najwyższym poziomie. Może się okazać, że niezbyt długo nacieszymy się świetną stylizacją, a meble szybko trafią na śmietnik. Innym rozwiązaniem może być próba odnowienia mebli. O ile tkaniny z łatwością wymienimy u tapicera, to z konstrukcją płyt meblowych, czy zniszczonych elementów drewnianych nie pójdzie już tak łatwo. Czy zatem jesteśmy skazani na krótki żywot starych mebli albo naprawę, której koszty często przewyższają wartość tego wyrobu? Niekoniecznie.

Ciekawym rozwiązaniem okazują się nowe meble, których kształt stylizowany jest na wyroby wykonywane w poprzedniej epoce. Mogą to być szafki czy kredensy drewniane lakierowane na wysoki połysk, czy meble w stylu rustykalnym, takie jak znajdują się w serii produktów drewnianych Vintage. Najważniejszą zaletą takich wyrobów jest ich wysoka jakość i spora trwałość. Meble wykonane z drewna najczęściej będą służyły jeszcze kolejnemu pokoleniu.

Urządzamy mieszkanie meblami w stylu vintage

łóżko drewniane


Wiecej mebli z kolekcji Vintage znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/vintage-k-69.html


Skoro już udało nam się zdobyć meble albo mamy pomysł gdzie ich szukać, warto zastanowić się jak wkomponować je do naszego mieszkania. Chociaż styl powinien być widoczny we wszystkich pomieszczeniach, centralnym miejscem naszej aranżacji będzie salon. Po pierwsze jest o najczęściej odwiedzanym pokojem przez gości i mieszkańców i spędzamy w nim najwięcej czasu. Po drugie zazwyczaj to największe pomieszczenie w domu o wielu funkcjach. Mamy zatem możliwość umieszczenia w nim różnych mebli i elementów wykończeniowych.

Jeśli nie bawi nas szukanie mebli z drugiej ręki, a mieszkanie chcemy urządzić szybko i w jednolitym stylu, warto sięgnąć po produkty ze wspomnianej już serii Vintage. Wszystkie elementy utrzymane są w stylistyce, którą zaczerpnięto z wiejskich budynków. Nieregularne kształty poszczególnych elementów i celowe ślady zużycia świetnie wpisują się w pojęcie vintage.

Wszystkie meble w tej serii wykonane zostały z najwyższej jakości drewna sosnowego. Wysoka jakość poszczególnych wyrobów sprawi, że przez wiele lat będziemy cieszyć się ich świetnym wyglądem i funkcjonalnością. W kolekcji można znaleźć meble, którymi wyposażymy sporą część mieszkania. Znajdują się tu stoły do jadalni i stoliki kawowe z litego drewna. Do sypialni można wstawić charakterystyczne łóżka drewniane z obszernym wezgłowiem po obu stronach. Sporo miejsca poświęcono także na komody i pamiętne przeszklone witryny.

Polecane meble drewniane