Styl minimalistyczny, czyli asceza dla zamożnych

Styl minimalistyczny z założenia powinien być ascetyczny i funkcjonalny. W drugiej połowie XX wieku minimalizm wywodzący się z Japonii wkracza do domów. Mieszkania z bogatych, luksusowych i urządzonych ze smakiem przez najsłynniejszych projektantów zamieniają się na mieszkania surowe i bardzo uporządkowane.
Meble minimalistyczneAle czy na pewno? Otóż minimalizm z założenia miał być stylem, który wprowadza odpowiednim doborem oświetlenia i harmonią coś więcej niż tylko wygodę dla ciała. Obecnie minimalizm to styl dla osób zamożnych. Kłóci się to niejako z jego przesłaniem. Subtelność w dekoracyjności została, co prawda zachowana, ale znalazła odbicie w wykorzystaniu materiałów drogich i ekskluzywnych. Meble projektowane w stylu minimalistycznym są proste i takie właśnie mają być. Niewidoczne detale, dekoracyjność ograniczona. Kiedy patrzy się na meble minimalistyczne ma się wrażenie jakby konstruowano je mając do dyspozycji wyłącznie kątownik stolarski. Proste linie mebli nadają skromności wnętrzom. Wnętrze wypełnia harmonia i spokój. Łączy się to niejako z filozofią zen, w której istotna jest cisza i spokój wewnętrzny. Styl minimalistyczny buduje ład wewnętrzny, w którym człowiek dobrze się czuje mając kontakt wzrokowy wyłącznie z tym czego najbardziej potrzebuje. Nie zaburza to jego myśli i nie rozprasza. Nie spotkamy zatem niepotrzebnych bibelotów ozdabiających w przesadnej ilości regały czy komody. Okrojone do minimum zdobnictwo jest cechą z którą ciężko będzie się pogodzić osobom, które cenią sobie pamiątki i lubią chomikować niepotrzebne rzeczy. Czy w XXI wieku obleczeni dorobkiem techniki i gadżetów możemy odnaleźć się w stylu minimalistycznym? Z pewnością tak. Minimalizm jest przeznaczony dla odbiorców, którzy nie lubią bałaganu. Płaskie powierzchnie mebli dobrze komponują się z porządkiem. Geometryczna forma mebli z przemyślaną ekspozycją światła wprowadza do mieszkań wrażenie przestronności. Meble powinny zajmować małą przestrzeń tak, aby światło było obecne w każdym miejscu mieszkania. Zastosowanie różnych materiałów jak stal, kamień, szkło, duża ilość chromów jako materiałów naturalnych jest elementem, który od razu jest rozpoznawalny i widoczny na pierwszy rzut oka. Człowiek z natury lubi ciepło, a materiały te stwarzają wrażenie zimna. Na szczęście miękkie i delikatne kolory mebli balansują tą surowość stwarzając poczucie neutralności.
Lekkość meblom nadawana jest odpowiednim stonowaniem kolorów i zastosowaniem odpowiedniego oświetlenia. Dominują barwy jasne głównie: biel, szeroka gama szarości, lekkie brązy jak też beże. To, co do tej pory inspirowało swoją obecności teraz jest schowane. Modułowe meble stwarzają duże możliwości. Można je dowolnie zestawiać. Jest to argument przemawiający z pewnością dla Pań, które lubią zmiany zaraz za otaczającym porządkiem. Śmiało można powiedzieć, że styl minimalistyczny uspokaja. Kolory są naturalne i stonowane, nie są kontrastowe i jaskrawe. Taki charakter mebli wpływa pozytywnie na koncentrację. Pozwala na skupienie i jednoczesny relaks. Meble minimalistyczne coraz częściej znajdują swoich odbiorców wychodząc poza upodobania jedynie Skandynawów. To dobrze, bo za minimalizmem stoi ceniona obecnie ekologia. Jeśli nie męczy nas dbałość o porządek, lubimy dobrze wypocząć przy stonowanych barwach i bliskości z naturą to powinniśmy na poważnie rozważyć pomysł wyposażenia domu w meble minimalistyczne.