Czym jest styl japandi?

Styl japandi nie tylko łączy kontynenty, ale przede wszystkim czerpie z nich to, co najcenniejsze. Proste kształty i naturalne meble to główne założenia nurtu, który aktualnie podbija serca amatorów harmonii we wnętrzach. Mieszkania urządzone we wspomnianym stylu to domy, które cechują się minimalizmem nie tylko w ilości elementów, ale również w akcesoriach dekoracyjnych. Dlatego osoby, które uznają dodatki za zbędne bibeloty, będą zachwycone propozycją zaaranżowania wnętrza w zrównoważony sposób. Styl japandi to odejście od przepychu i zaproszenie do wnętrza jedynie tych elementów, które faktycznie są nam niezbędne. Nie oznacza to jednak, że warunki naszego bytowania powinny być niemalże ascetyczne. Wręcz przeciwnie – gustowne dekoracje są wręcz pożądane. Ważne jest jednak, aby tę stylowość odnaleźć w niezbędnych elementach, takich, jak lampy, osłonki doniczkowe, kanapy czy koce. Tak naprawdę styl japandi należy potraktować bardzo intuicyjnie. Jeśli faktycznie czujesz wewnętrzny spokój i balans wówczas bez problemu i dodatkowych wskazówek urządzisz wnętrze, w którym będziesz odczuwać komfort i błogi spokój.

Szafka RTV w stylu Japandi

Więcej mebli w stylu japandi na seart.pl

Otocz się naturą!

Styl japoński słynie z zamiłowania do natury i tę samą cechę odnajdziemy we wnętrzach japandi. Oczywiście rośliny obecne w każdym zakątku domu stanowią nieodzowny element wnętrza, ale pojęcie „natura” w tym stylu obejmuje znacznie szerszy obszar. Dotyka ono wszystkiego, co zdecydujemy się umieścić w mieszkaniu – począwszy od surowców, z których zostały wykonane meble, a skończywszy na materiałach, z jakich powstała pościel. Drewno, len, bambus, wiklina czy ceramika to surowce, dzięki którym stworzysz swoją oazę spokoju. Elementy te wprowadzą równowagę nie tylko ze względu na swoje naturalne pochodzenie, ale także dzięki subtelnym, wyważonym kolorom. To kolejny aspekt składający się na wnętrze w stylu japandi. Kolory wpisujące się w ten trend wnętrzarski to paleta barw ziemi – odcienie brązu, beżu czy bieli. Oczywiście nie są to jedyne barwy, które możesz umieścić we wnętrzu – japandi to wszystkie stonowane, ciepłe kolory. Zatem z powodzeniem możesz sięgnąć po delikatne błękity, róże w pudrowych odcieniach czy piaskowe tonacje. Wbrew obawom nie sprawią one, że mieszkanie będzie nudne i monotonne. Nienachalne kolory pozwolą na efektywny odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Wychodząc na zewnątrz czy wchodząc w wirtualny świat, zewsząd dopadają nas neonowe, mocne akcenty kolorystyczne, co z kolei może przytłaczać. Świetnym sposobem na złapanie oddechu jest stworzenie azylu dalekiego od krzykliwych i intensywnych detali.

Jakie powinny być meble w stylu japandi?

Japandi to styl będący hybrydą dwóch minimalistycznych stylów wnętrzarskich. Połączenie zbliżonych nurtów przyczyniło się do zapoczątkowania nowego, niezwykle funkcjonalnego trendu, który promuje proste życie, dalekie od zbędnych pragnień i przedmiotów. Dzięki temu jesteśmy w stanie skoncentrować się na tym, co najważniejsze, czyli na sobie i naszych najbliższych. Styl minimalistyczny ma wiele zalet, a największą z nich jest jego ponadczasowość. Niezależnie od panujących trendów, meble w stylu minimalistycznym są bryłami odpornymi na wszelkie mody. Ze względu na stonowany i nienachalny wygląd w każdej aranżacji zaprezentują się imponująco. Zgodnie z filozofią stylu japandi w mieszkaniu powinny dominować jedynie meble z drewna. Subtelne i proste bryły to elementy, które nie zaburzą spokoju. Drewniane meble powinny być niskie, czyli takie, które wyglądem przypominają meble w stylu japońskim. Preferowane są komody drewniane, regały czy witryny, których półki są zamknięte, tak, aby przedmioty pozostające w środku były jak najmniej widoczne dla mieszkańców. Takie praktyki nie wprowadzają chaosu i dodatkowych, zbędnych bodźców w mieszkaniu. Ponadto, fronty mebli powinny pozostać gładkie, a ewentualne uchwyty to łagodne, funkcjonalne elementy. Kanapy czy krzesła drewniane znajdujące się we wnętrzu japandi to meble, których tapicerowanie powinno ograniczyć się do jednego, spokojnego koloru.

japandi meble

Więcej mebli w stylu japandi na seart.pl

Przestronne i oświetlone – czyli wnętrze pełne spokoju

Mieszkanie urządzone w stylu japandi cechuje się przede wszystkim ogromną i dobrze oświetloną przestrzenią. Czy to oznacza, że będąc posiadaczem niewielkiego metrażu w bloku, nie możesz urządzić się właśnie w tym stylu? Absolutnie nie! Największe znaczenie ma umiejętny dobór mebli i ustawienie ich w taki sposób, aby uczynić swoje mieszkanie optycznie większym i przestronniejszym. Aby osiągnąć założony cel, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim niskie, nieprzytłaczające meble drewniane ustawione tak, by jak najwięcej naturalnego światła pojawiło się w mieszkaniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie ich w pewnej odległości od otworów okiennych. Kolejnym istotnym aspektem są ściany i meble w jasnych kolorach oraz ciepłe barwy dominujące we wnętrzu. Drewniane, naturalne materiały są też wskazane na podłodze, co zdecydowanie ociepli mieszkanie i wpłynie na komfort życia mieszkańców.

Japońska prostota i minimalizm w stylu scandi to połączenie dające ponadprzeciętną funkcjonalność. Im prościej, tym lepiej – to maksyma, która wpisuje się w ten nowy trend wnętrzarski. Meble o prostych kształtach i dominujące kolory ziemi sprawią, że wnętrze stanie się przystanią, w której zaznasz harmonii i spokoju.