Lofty to przestrzeń mieszkalna stworzona w pofabrycznych budynkach. Moda na aranżację tego rodzaju wnętrz dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie po opuszczeniu zakładów tkanin, szkła i porcelany do budynków wprowadzili się artyści, którzy nie tylko mieli tam swoje pracownie, ale również dom. W latach 60. XX wieku moda ta rozpowszechniła się dlatego, że z łatwością i tanim kosztem można było urządzić sobie lokum do mieszkania.

Obecnie lofty są raczej wyrazem oryginalności, która łączy pofabryczne wnętrze z nowoczesnością. Dzięki temu takie wnętrza nie są już przypisywane tylko artystom, a wszystkim, którzy lubią wyjątkowy design. Trend idący za modą loftową poszedł o krok dalej – obecnie nie trzeba już mieszkać w budynku po byłej fabryce. Świetną alternatywą są soft lofty będące nowymi budynkami stylizowanymi na pofabryczne nieruchomości. Aktualnie wiele osób decyduje się również na aranżację wnętrza w stylu industrialnym w tradycyjnym mieszkaniu. Trzeba pamiętać, by stworzyć w nim wrażenie przestrzeni – nie ma tutaj mowy o wielu pokojach podzielonych ściankami działowymi.

 

Loft i aranżacja wnętrz: jakie wybrać meble? Meble industrialne

Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym często związana jest z zastosowaniem indywidualnych rozwiązań. Należy pamiętać, że w takich wnętrzach mocno eksponowane są ściany, rury i instalacja. Dlatego też meble są raczej niskie i nie zajmujące wiele miejsca. Materiałami, które wiodą w nich prym jest drewno, metal, szkło, stal, a także beton i cegła. Surowe, betonowe lub ceglane ściany będą pięknie komponowały się z drewnianą komodą czy stolikiem kawowym z drewnianymi nóżkami. Meble drewniane zastosowane w tym wnętrzu będą ocieplały klimat pomieszczenia, a także zadbają o oryginalny wygląd. We wnętrzach w stylu industrialnym meble drewniane często zestawiane są z surowym wykończeniem, np. w kuchni bardzo modnym rozwiązaniem są drewniane fronty łączone ze stalową konstrukcją.

 

Styl industrialny a stare meble

Jeśli jesteś w posiadaniu mebli, na których czas odcisnął już swoje piętno, to świetnie się składa! Naprawdę. We wnętrzu stylizowanym na loft sprawdzą się meble z dawno zapomnianego zakładu, a także te, które zalegają na strychach i w piwnicach. Aranżując takie wnętrze nie bój się wykorzystać starego, metalowego regału, drewnaianej komody z recyklingu, odrapanych skrzyń, stołów warsztatowych czy innych dodatków mających w sobie elementy z drewna, stali, czy szkła. Gwarantujemy, że takie dodatki sprawią, że wnętrze nabierze unikatowego i oryginalnego wyrazu.


Co oprócz starych mebli sprawdzi się w lofcie?

Aranżując wnętrza w stylu industrialnym poczucie przestrzeni da stosowanie zasady „im mniej, tym lepiej”. W takim wnętrzu nie uświadczysz przesytu, a dodatki będą naprawdę w optymalnej ilości. Obok stolików, krzeseł i obrazów można dostrzec ogromne lampy. Najlepiej by było, gdyby lampy zostały wykonane z miedzi, mosiądzu, stali lub czarnego chromu. Sprawdzą się również lampy kreślarskie – takie oświetlenie na pewno przykuje uwagę! Zadbaj o spójne wnętrze – pamiętaj, że w stylu industrialnym króluje minimalizm i nie będzie tu miejsca na zbędne bibeloty. Stwórz wnętrze surowe, unikatowe i oryginalne!