Japonia to jeden z najbardziej fascynujących krajów na świecie. To tu łączą się ze sobą nowoczesność z tradycją, co sprawia, że podróżowanie po „Kraju Kwitnącej Wiśni” jest tak fantastyczną, pełną atrakcji przygodą. Dla japońskiego mieszkania charakterystyczna jest skromność i minimalizm, co jest głęboko zakorzenione w kulturze i świadomości Japończyków. Skromne i proste będą więc meble z drewna i stoły kuchenne, a wnętrze ma urzekać estetyką i wyrafinowanym umiarem. Kolory ścian i mebli to naturalne barwy ziemi i przyrody. Najbardziej cenione są naturalne materiały, takie jak drewno i kamień.

meble drewniane, stoły kuchenne, drewniany stół do kuchni

Znany nam surowy minimalizm zachodnioeuropejski różni się znacznie od tego japońskiego. Występuje tu biel, szarość, czerń oraz ciepłe barwy ziemi: beż, brąz, ecru oraz zgaszona zieleń. Oprócz tych stonowanych odcieni w kuchni japońskiej znajdą się także energetyczne kolory ognia, czyli czerwony i żółty. Obok nich wprowadza się także purpurę i fiolet. Aranżacja wnętrza opiera się na liniach prostych oraz figurach prostokąta i kwadratu. Takie podziały możemy zaobserwować zarówno w bryłach mebli, jak i ścianach. Dekoracje są bardzo skromne i nieliczne. Pięknie wyglądać będą np. zawieszone w ramach typografie z pismem japońskim, grafika z kwiatem wiśni lub z motywem japońskiej laleczki Kokeshi.

Typowa japońska kuchnia jest zazwyczaj bardzo mała, dlatego japońscy specjaliści perfekcyjnie opanowali sztukę zagospodarowania każdego centymetra. Wielu Polaków dysponuje właśnie małą przestrzenią w kuchni, warto więc skorzystać z wypracowanych rozwiązań, pochodzących z „Kraju Wschodzącego Słońca”. We wnętrzu japońskim nie ma miejsca na wiele dekoracji, na rzeczy zbędne i niepotrzebne. Wszystko ma być proste, uporządkowane i przemyślane. Paradoksalnie małe pomieszczenie ma mieć swój urok, ma mówić o prostocie rzeczy i skłaniać myśl ku wieczności. Niezwykle ważną rolę odgrywa w kuchni światło. Nie wykorzystuje się go w pełni, nie wiesza się żadnych rozbudowanych, pełnych drobnych elementów żyrandoli i nie ma lamp zawieszonych nisko nad stołami kuchennymi. Tu dominuje oświetlenie boczne w postaci subtelnych, geometrycznych lamp zawieszonych we wnękach lub wysoko przy suficie.

Meble do kuchni japońskiej mają być proste, geometryczne i niekoniecznie zabudowane aż do sufitu. Świetnie sprawdzą się tu zdrowe drewniane meble, o prostej, oszczędnej konstrukcji. Zamierzona jest pewna asceza w wyglądzie, ale nie znaczy to, że warto kupować meble słabej jakości. Drewniane meble, wykonane przez zdolnego rzemieślnika, posłużą przez dziesięciolecia i będą przedmiotem dumy gospodarzy. Do kuchni w stylu japońskim wybieraj minimalistyczne drewniane regały, proste drewniane szafki, skromne krzesła i stoły kuchenne. Styl japoński lubi też kolor czarny, można wprowadzić elementy tego koloru. Należy jednak to robić ostrożnie, gdyż nadmiar czerni może sprawić , że wnętrze będzie ciężkie optycznie. Ten ciemny kolor warto przełamywać bielą, ciepłymi barwami ziemi i beżem. Można też wprowadzić mocne kolory purpury, czerwieni czy fioletu, ale pamiętajmy o zachowaniu minimalizmu, dlatego zastosuj tylko jeden jaskrawy kolor w otoczeniu naturalnych barw ziemi.

Dom japoński czerpie inspiracje z kultury swego kraju. Szczególne miejsce zajmują w niej sztuka i architektura. Jeśli chcesz wprowadzić dodatki, to pamiętaj by stanowiły grupę nie zaburzającą minimalistycznej harmonii. Na akcesoria kuchenne mogą się składać przedmioty wykonane z trawy morskiej i bambusa. Pięknie będą prezentować się bambusowe misy, pałeczki i tace. Stoły kuchenne udekoruj solniczką i pieprzniczką w formie laleczki Kokeshi, na ścianie możesz zawiesić, malowaną na jedwabiu, japońską grafikę. Tekstylia i naczynia mogą być zdobne w subtelny motyw kwitnącej wiśni, co zawsze będzie przenosić myśli do dalekiej Azji.