Jak urządzić salon w stylu retro?

Styl retro we wnętrzach staje się coraz popularniejszy – nic dziwnego, w końcu w pędzie codzienności i osaczającej nas zewsząd nowoczesności, staramy się odnaleźć tradycyjne wartości. Coraz ważniejsze staje się także uzyskanie przytulnego klimatu w domowych wnętrzach, a styl retro z pewnością nam to zagwarantuje. Pomieszczeniem, które idealnie nadaje się do eksperymentów z przeszłością, jest salon. Zatem, jak urządzić salon w stylu retro?

Retro nie jedno ma imię

Styl retro to odwołanie się do przeszłości, umiejętne wplecenie wielowiekowych tradycji do współczesnych wnętrz i połączenie nowoczesnej funkcjonalności ze starodawnym designem. Tak jak rozległa jest historia, tak szeroko rozumiany może być styl retro. Różnorodność epok niesie za sobą ogrom możliwości w stylistyce wnętrz. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsekwentne trzymanie się cech stylu danej epoki. Na przykład, jeśli zdecydowaliśmy się na nawiązanie do wnętrz PRL-u, wybieramy meble dodatki i kolory nawiązujące do tego okresu. Bardziej odważni decydują się na większą różnorodność i łączą elementy pochodzące z różnych epok. Może to dać niepowtarzalny efekt, ale przy nieprzemyślanym doborze mebli i dodatków jest ryzyko, że kompozycja będzie niespójna.

meble stylowe

Salon w stylu retro – wybieramy meble

Z całą pewnością w retro salonie muszą się znaleźć drewniane meble – na przestrzeni wieków podstawą wyposażenia były meble z litego drewna, inne rozwiązania pojawiły się stosunkowo niedawno. Drewno łatwo jest poddać wszelkim obróbkom, dzięki czemu bez trudu znajdziemy zarówno stylizowane, eleganckie stoliki i konsole z giętymi nogami, kredensy z rzeźbionymi frontami, jak i masywne, proste meble, efektownie postarzone. To, jakie dokładnie meble wybierzemy, zależy od tego, na którą epokę się zdecydujemy. Wśród wielu różnych modeli mebli w stylu retro możemy wybierać:

- Meble nowe, stylizowane na stare, tzn. posiadające wyraźne ślady użytkowania: pęknięcia, ślady po gwoździach, chropowatą powierzchnię. Alternatywą dla sztucznie postarzanych mebli będą meble z drewna z odzysku, posiadające rzeczywiste znaki pozostawione przez upływający czas;

- Meble stare, autentyczne antyki, „upolowane” na targach staroci lub w domach aukcyjnych, albo odkryte na strychu babci;

- Meble vintage, odznaczające się prostotą, stosunkowo masywną formą, brakiem zdobień. Meble mogą być utrzymane w naturalnej kolorystyce lub specjalnie bielone;

- Meble stylizowane na konkretną epokę, nowe, ale wykonane w stylistyce charakterystycznej dla danego okresu historycznego i odpowiadające wyglądem ówczesnym trendom.

Retro salon – stylowe dodatki

Elementy dekoracyjne powinny stanowić uzupełnienie dla typu wykończenia pomieszczenia oraz dla wybranych mebli. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na salon w stylu barokowym, odpowiednią ozdobą będą dla takiego wnętrza lustra i obrazy w bogato zdobionych, masywnych ramach i kryształowe żyrandole, jeśli jednak nasz salon przypomina wnętrze rodem z okresu PRL, właściwszym wyborem będą bibeloty ustawione na meblościance, starodawny dywan i stylowe, retro radio. Kierując się cechami charakterystycznymi dla danych czasów, wybieramy dodatki tekstylne (firany, zasłony, narzutę na sofę, poduszki dekoracyjne), elementy oświetleniowe, dekoracje w postaci ramek, figurek, wazonów, elektronikę (nikt nie mówi, że decydując się na retro salon, musimy przerzucić się na płyty analogowe, ale warto przechowywać płyty CD z muzyką w opakowaniach kartonowych, stylizowanych na te z płyt analogowych właśnie). Trzymając się konsekwentnie znaków szczególnych, typowych dla wybranej epoki, wykreujemy wnętrze oryginalne, niebanalne i zachwycające, którego dopracowanie będzie nas każdego dnia wprowadzać w dobry nastrój!