Moda na styl rustykalny w aranżacji wnętrz sprawiła, że coraz więcej osób poszukuje retro rozwiązań, wprowadzających do pomieszczeń klimat przeszłości, wyrażający zamiłowanie do natury i szacunek do tradycyjnych wartości. Urządzenie domu w tym stylu wymaga dużego zaangażowania i precyzji oraz konsekwencji. Chcąc uzyskać we wnętrzu stylistykę rustykalną, trzeba dobrze przemyśleć dobór nie tylko materiałów wykończeniowych i mebli, ale także dodatków dekoracyjnych oraz przedmiotów codziennego użytku. Nawet jedna zbyt nowocześnie wyglądająca rzecz może popsuć cały efekt aranżacji. Czy zatem planując urządzenie wnętrz w stylu rustykalnym trzeba biegać po niezliczonej liczbie sklepów i wyławiać w ich ofercie vintage'owe perełki? Nie! Mamy dla Was gotowe rozwiązania.


Meble rustykalne – doskonałe tło dla aranżacji w starym stylu

drewniana komoda


Zakup meble z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.htmll

Nie da się ukryć, że meble stanowią pierwszą rzecz, jaką widzimy wchodząc do pomieszczenia. Są mocnym akcentem aranżacyjnym, a zarazem tłem dla pozostałych elementów wyposażenia. W stylistyce rustykalnej meble wprowadzają do wnętrz naturalny i przytulny klimat. Dlatego muszą to być meble z litego drewna. Idealne meble dla stylu rustykalnego to meble drewniane o prostej, masywnej bryle, wyposażone w ręcznie kute, masywne uchwyty meblowe. W ten nurt wpisuje się nasza kolekcja mebli sosnowych Rustyk. Dla bardziej nietuzinkowego i szlachetnego efektu meble mają ciemnobrązowe, eleganckie wybarwienie. Wnętrze, w którym stanie ta kolekcja mebli, od razu sprawia wrażenie naturalnego i tradycyjnego, a jednocześnie nieco tajemniczego. Choć pojedyncze łóżka, biurka i komody z tej kolekcji mogą dawać wrażenie ciężkich i przytłaczających, zestawione odpowiednio ze sobą oraz z innymi elementami wyposażenia wnętrz dadzą wrażenie naturalnego komfortu, pomieszczenia wypełnionego ciepłem i tradycją. Meble z drewna sosnowego Rustyk to doskonałe tło aranżacyjne dla wielu różnych typów urządzania wnętrz. Idealnie sprawdzą się w stylu rustykalnym, jeśli wzmocnimy efekt odpowiednimi dodatkami. A jakie to dodatki?


Rustykalne dodatki do wnętrza – nadaj klimat przestrzeni w starym stylu!

drewniane łóżko


Zakup meble z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.htmll

W sklepie Rustykalne Uchwyty znajdziecie wszystko, co potrzebne jest do budowania nastroju we wnętrzach w starym stylu: od niebanalnych dekoracji retro, aż po elementy instalacyjne i konstrukcyjne. Na pierwszy plan wysuwają się, oczywiście, dekoracje. Ozdoby w stylu rustykalnym nierzadko pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Świetnym przykładem będzie szpula krawiecka z jutą i nożyczkami. Z jednej strony będzie to wyjątkowa dekoracja w starym stylu, z drugiej – podręczny zestaw do pakowania rozmaitych przedmiotów. Również przycisk do papieru w oryginalnej, przyciągającej uwagę formie aligatora będzie sam w sobie dekoracją, a jednocześnie uchroni ważne dokumenty przed rozsypaniem się po pokoju podczas przeciągu. Charakterystyczną dekoracją wnętrz rustykalnych są wszelkiego rodzaju stalowe i żeliwne świeczniki. Wspaniale udekorują proste i naturalne wnętrze, a jednocześnie dodadzą mu odpowiednio przytulnego klimatu poprzez ciepło światła świec. Mogą to być zarówno kilkuczęściowe świeczniki stojące na kilka świeczek, jak i dekoracje wiszące z miejscem na świeczkę, albo stylowe szklane lampiony – wybór jest naprawdę ogromny i bardzo zróżnicowany! W stylistyce rustykalnej nawet stojak na wino, wykonany z drewna i stali, jest jednocześnie praktycznym miejscem na odłożenie butelki trunku, jak i dekoracją. Takie przykłady można mnożyć. Oczywiście, wśród dekoracji w stylu rustykalnym znajdziemy również takie, które po prostu pomagają zapełnić pustą przestrzeń i wzmacniają starociowy efekt aranżacji. Tutaj dobrym przykładem będzie retro mapa ścienna, którą można zawiesić nad rustykalnym biurkiem czy w salonie na ścianie za kanapą. Inną stylową dekoracją w starym stylu będzie postarzany koń na biegunach z efektem łuszczącej się farby. Rustykalne dodatki upiększą aranżację z wykorzystaniem sosnowych mebli Rustyk, dodadzą jej naturalnej swobody i sielskiego charakteru, a przy tym wszystkim będą kontynuacją konsekwentnie realizowanego zamysłu aranżacyjnego. Warunek jest jeden – trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek w doborze dekoracji. Wszak styl rustykalny stawia przede wszystkim na funkcjonalny minimalizm, nie można więc przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością stylizowanych artykułów dekoracyjnych. Po pierwsze, pokój będzie wówczas mało praktyczny, po drugie wyda się zagracony i mały, po trzecie w końcu – całkowicie zasłonimy urok rustykalnych mebli, których piękno chcemy przecież podkreślić, a nie przyćmić dodatkami!


Rustykalne dodatki – nie tylko dekoracje

drewniany stól


Zakup meble z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.htmll

>

Warto pamiętać, że do rustykalnych mebli dobieramy rustykalne dodatki i nie chodzi jedynie o dekoracje. Wszelkiego rodzaju klamki do drzwi i okien, lampy, przewody i kable, wsporniki półek, gniazdka i wyłączniki, a nawet użyte we wnętrzu wkręty i śrubki – wszystko to powinno być wyraźnie postarzane, możliwie jak najbardziej proste i naturalne. Tego typu wyposażenie nie tylko uświetni wygląd wnętrza, dodając mu jeszcze bardziej autentyczny i vintage'owy charakter, ale także będzie bardzo funkcjonalne i wytrzymałe. Wszystkie gadżety i dodatki w stylu rustykalnym są wykonywane z dbałością o każdy detal, wiele z tych przedmiotów to wytwór ludzkich rąk, tworzony z materiałów najwyższej jakości i przygotowywany z niezwykłą uwagą i oddaniem. Dzięki nagromadzeniu tak wielu przedmiotów rustykalnych w jednym wnętrzu zyskujemy coś jeszcze: niepowtarzalność, wyjątkową unikatowość. Ponieważ przedmioty w starym stylu wykonywane są z drewna lub z odlewów żeliwnych albo kutej stali, każdy z nich posiada indywidualne, niepowtarzalne cechy, wynikające ze specyfiki materiału (np. rysunek drewna na poszczególnych deskach) lub powstające w czasie jego ręcznej obróbki (np. dwa elementy kute, powstałe z tego samego wzoru, ale różniące się detalami).


O czym jeszcze trzeba pamiętać?

drewniana ława


Zakup meble z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.htmll

Wnętrza w stylu rustykalnym wykorzystują barwy naturalne, ziemiste. Do ciemnych, brązowych mebli z kolekcji Rustyk, surowej stali oraz odlewów żeliwnych barwionych na czarno, przyda się kilka drobiazgów w jaśniejszej kolorystyce, np. beżowych poduszek dekoracyjnych, kilka zielonych roślin doniczkowych, drobnych detali w odcieniach żółci i czerwieni. Ożywią one aranżację i nieco ją rozjaśnią wizualnie. Warto pamiętać, że styl rustykalny wykorzystuje przede wszystkim naturalne tworzywa i tkaniny. Wybierając elementy wyposażenia wnętrza należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na takie materiały, jak: bawełna, len, glina, kamień, drewno, wiklina. Również stal będzie odpowiednim wyborem. Dobór tworzyw i ich kolorystyki jest bardzo istotny także w kwestii materiałów wykończeniowych. Meble Rustyk wspaniale prezentują się na tle ściany z cegły utrzymanej w naturalnym, rudym wybarwieniu. Do tej kolekcji mebli oraz do stylowych rustykalnych dodatków polecamy drewnianą podłogę. Tak zaaranżowane wnętrze będzie dawać spójny, harmonijny efekt i sprawi, że nie będzie się chciało wychodzić z pokoju!