Meble z litego drewna to produkty o niezwykłej trwałości. Wiele z nich to meble ponadczasowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie i uświetniające wygląd wnętrz w rozmaitych stylach. Drewno, choć wytrzymałe, nie pozostaje niewzruszone na codzienną eksploatację i upływ czasu. Co zrobić, jeśli stylowe kredensy babci, komoda z ubiegłego wieku lub ulubiony stół nie wyglądają już tak wspaniale, jak kiedyś?

Renowacja drewnianych mebli – dwie drogi

Podejmując się renowacji mebli drewnianych, mamy do wyboru dwie przeciwstawne drogi: możemy meble albo odnowić, albo nadać im starodawny, ale zadbany wygląd dzięki odpowiednim technikom postarzania mebli. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, potrzebne nam będą różne narzędzia pracy i środki chemiczne, różna będzie także kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Niezależnie od tego, który sposób renowacji mebli wybierzemy, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, skupiamy się na meblu jako całości, oznacza to, że dokładnie czyścimy i odnawiamy (lub postarzamy) nie tylko fronty szafek i blat stołu, ale wszystkie elementy konstrukcyjne mebla. Ponadto, warto rozważyć wymianę okuć meblowych i uchwytów meblowych, dostosowując detale do stylu, jaki chcemy meblom nadać.

Odnawianie starych, drewnianych mebli

meble drewniane, meble z drewna, renowacja mebli drewnianych

Sztuka renowacji mebli wymaga od nas znajomości produktu. Oznacza to, że musimy wiedzieć, z jakiego gatunku drewna wykonany jest dany mebel oraz jakimi środkami został pokryty. Pierwsze, co musimy zrobić, to ocena stanu mebla. Zwróćmy uwagę, czy widoczne są jakieś poważniejsze usterki: pęknięcie na froncie, uszczerbek na rancie, mocne przebarwienie. W przypadku trwałych zabrudzeń, które wniknęły głęboko w strukturę drewna, funkcjonuje zasada, by pokryć mebel ciemniejszym kolorem farby lub lakieru. Ubytki i usterki należy usunąć, zanim jednak przystąpimy do pracy, konieczne jest wyczyszczenie mebli. Meble drewniane nie lubią wilgoci, nie możemy więc czyścić ich mokrą szmatką, ani narażać na kontakt z dużą ilością wody. Jeśli z powierzchni starego mebla chcemy usunąć kurz i powierzchowne zabrudzenia, robimy to za pomocą dobrze wyciśniętej, delikatnie zwilżonej miękkiej ściereczki. Najlepiej jeśli prace konserwatorskie i renowacyjne wykonujemy na świeżym powietrzu lub w dobrze wietrzonym pomieszczeniu – chodzi o to, by zwilżone drewno mogło szybko wyschnąć. Głębsze zabrudzenia usuwamy za pomocą papieru ściernego o ziarnistości dobranej stosownie do gatunku drewna. Przy okazji, poza zabrudzeniami, usuniemy w ten sposób resztki starej powłoki – lakieru lub farby. Papier ścierny jest również dobrym narzędziem do usuwania powierzchownych uszkodzeń drewna – drobnych odprysków i płytkich pęknięć. W przypadku głębokich zarysowań lub sporych ubytków konieczne będzie szpachlowanie powierzchni – w takiej sytuacji kolor szpachli musi być jak najlepiej dopasowany do koloru drewna, nawet, jeśli zamierzamy przemalować mebel na zupełnie inny kolor i to przy użyciu dobrze kryjącej farby. Po oczyszczeniu i oszlifowaniu powierzchni mebla należy za pomocą suchej lub delikatnie zwilżonej, miękkiej ściereczki usunąć osiadły na drewnie pył. Tak przygotowany mebel możemy zacząć odnawiać lub postarzać.

Jeśli decydujemy się na odnowienie starych drewnianych mebli, wybieramy lakier, farbę lub wosk, którym chcemy pokryć powierzchnię. Możemy pozostawić mebel w naturalnym drewnianym kolorze lub zupełnie go przemalować, zyskując na przykład modne białe meble albo meble nowoczesne w intensywnych barwach, idealne do futurystycznych wnętrz. Jeśli odnawiane meble posiadają głębokie zabrudzenia, zaleca się pokryć je ciemniejszym, dobrze kryjącym preparatem. Jeżeli planujemy postarzyć meble, wykonując efektowne przecierki, to najpierw pokrywamy mebel tą farbą, w kolorze której chcemy uzyskać przetarcia, następnie w miejscach, w których chcemy mieć efektowne przecierki, nanosimy trochę wosku (wystarczy wosk ze zwykłej świeczki), a kiedy pierwsza warstwa koloru całkowicie wyschnie, pokrywamy mebel preparatem w wybranym kolorze. Następnie za pomocą papieru ściernego przecieramy miejsca uprzednio pokryte woskiem, dzięki czemu spod wierzchniej warstwy farby wyłaniają nam się fragmenty pokryte pierwszym preparatem. Wosk w znacznym stopniu zmniejsza przyczepność farby do drewna, dlatego uzyskanie pięknych przecierek staje się dziecinnie proste!

Gdy meble drewniane odzyskają już swój dawny blask, warto pomyśleć o równie pięknym ich wykończeniu. Zmiana uchwytów meblowych może zupełnie odmienić charakter danej szafki czy komody, a wymienione zawiasy niewątpliwie poprawią komfort użytkowania starych mebli. Pamiętajmy również o tym, że codzienna pielęgnacja drewnianych powierzchni pozwoli zachować piękny wygląd naszych mebli na dłużej!