Otwarte regały i przeszklone witryny drewniane, to meble łączące w sobie funkcjonalność oraz wysoki poziom stylistyki. Pozwalają na ekspozycję wybranych elementów wyposażenia mieszkania jak zastawa stołowa czy pięknie wykończone szklanki. Jednak wiele nowoczesnych stylów aranżacji wnętrz odrzuca tego typu meble, stawiając na minimalizm. Czy w dobie mody na zabudowy i powściągliwość w eksponowaniu dekoracji takie meble mają rację bytu?

Czy warto stawiać na regały i witryny drewniane?

Witryna drewniana sosnowa Rustyk

Więcej witryn drewnianych znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/witryny-drewniane-c-286.html

Zanim przejdziemy do prezentacji aranżacji, w których regały i witryny drewniane mogą się znaleźć, zastanówmy się na chwilę nad ich funkcją w domu. Meble otwarte i przeszklone z reguły trafiają do salonu. Mogą też stać się częścią dekoracji jadalni lub innych pomieszczeń ogólnodostępnych. Często stanowią wyposażenie punktów hotelowych i gastronomicznych o charakterze tradycyjnym. Wówczas stawia się na regały i witryny drewniane nawiązujące do poprzednich epok i znane z wiejskiej zabudowy.

Poza funkcją dekoracyjną meble otwarte są także bardzo funkcjonalną częścią wyposażenia. Służą do przechowywania głównie zastawy w postaci talerzy, szklanek, czy karafek. Często na otwartych regałach znajdują się także dekoracje. Mogą to być ramki na zdjęcia, zasuszone bukiety kwiatów czy unikalne elementy wyposażenia, które przestały już pełnić nową funkcję. W salonie regały i witryny drewniane mieszczą kolekcję książek, płyt czy gier. Innymi słowy, może się znaleźć na nich wszystko, co zamierzasz wyeksponować.

Witryny i wszelkie otwarte meble mają też jedną podstawową wadę - wymagają bezwzględnego utrzymania porządku. Zaleta mebli w postaci możliwości ekspozycji różnych przedmiotów bardzo szybko może stać się ich przekleństwem. Dodatkowo na otwartych regałach łatwo osadza się kurz. Nie jest to jednak tak duża niedogodność, żeby nie udało się z nią wygrać. Zawsze możesz postawić na witryny z przeszkleniem, w których kurz i zabrudzenia zatrzymają się na powierzchni szyby.

W jakich stylistykach polecane są regały i witryny?

Nowoczesne stylizacje z reguły uciekają od witryn i ekspozycji dekoracji czy elementów wyposażenia. W salonach, jadalniach czy kuchniach dominuje minimalizm, a zastawa kuchenna ukrywana jest wewnątrz zabudowy. W ten sposób w zasadzie rezygnuje się z regałów i witryn.

Mogą Cię zainteresować


Jednak nie wszyscy lubią  minimalizm, znany choćby z wnętrz skandynawskich. Obecnie coraz większą popularność zdobywają wnętrza inspirowane wiejskimi domami. Na całym świecie można wyróżnić styl prowansalski, który nawiązuje do wiejskich domów ulokowanych pomiędzy wrzosowiskami. Spore przestrzenie i luźny charakter sprawiają, że otwarte meble i witryny znakomicie wpasowują się w taką stylistykę. Wśród propozycji Seart na meble tego typu znajdują się między innymi półki i witryny z kolekcji Charlotte New. Te meble świerkowe mocno inspirowane są stylistyką prowansalską, a wykorzystanie wysokiej jakości drewna zapewnia im trwałość i żywotność.

W naszym lokalnym wydaniu można mówić o stylistyce rustykalnej. To meble, które możesz kojarzyć z wiejskiego domu dziadków. Być może w ich otoczeniu spędzałeś letnie wakacje i wówczas wydawały Ci się one wielkie i ciężkie. Obecnie znów tego typu meble wracają do łaski i stylistyka rustykalna pojawia się w wielu obiektach mieszkalnych czy punktach gastronomicznych. Jeśli podoba Ci się taka stylistyka, sięgnij po meble z kolekcji Vintage. Choć nie są to elementy wyposażenia ze stuletnim stażem, praktycznie nie da się ich odróżnić od mebli wiejskich. Zastosowanie naturalnego drewna, widoczne pojedyncze deski i technika łączenia mogą zmylić nawet specjalistów. Do tego dochodzą techniki postarzania drewna poprzez jego przecieranie. Takie regały i witryny z pewnością staną się mocnym punktem aranżacji rustykalnej.

Regały i witryny drewniane we wnętrzach minimalistycznych

Regał drewniany Strong

Więcej regałów drewnianych znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/regaly-drewniane-c-243.html

Zaczynaliśmy nasz wywód od stwierdzenia, że nowoczesne minimalistyczne wnętrza odrzucają otwarte meble. Tymczasem nie do końca jest to prawda. W wielu projektach i wizualizacjach pojawiają się także witryny i regały drewniane. Jest jednak kilka zasad, na które będziesz musiał zwrócić uwagę podczas wyboru mebli. Przede wszystkim zalecane są nawiązania do natury widoczne w stylistyce mebla. Sama bryła może być prosta i symetryczna, jednak na frontach warto wyeksponować deseń drewna. Szczególnie istotne jest to we wnętrzach skandynawskich. Musisz pamiętać też o minimalizmie podczas doboru elementów wyposażenia regałów. Bukiety suszonych kwiatów czy zdobione talerze zdecydowanie odpadają.

Z asortymentu Seart zdecydowanie warto polecić kolekcję mebli przeznaczonych do wnętrz loftowych. Industrial to kolekcja mebli wykonanych z litego drewna, dodatkowo wzbogaconego elementami stalowymi i surowym szkłem. Meble te przypominają elementy wyposażenia fabryk czy warsztatów rzemieślniczych. Dominuje w nich prostota, symetria i widoczna gołym okiem solidność. Niewątpliwie witryny i regały z tej kolekcji staną się mocnym elementem w przestronnych industrialnych wnętrzach.