Meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nigdy nie będą prezentowały się dobrze, jeśli będą posiadały ślady zarysowań, plam czy zanieczyszczenia. Zazwyczaj stosujemy preparaty chemiczne, ale meble drewniane warto czyścić i konserwować domowymi sposobami. Czy wiecie, jakie produkty spożywcze możemy wykorzystać do czyszczenia mebli drewnianych? Zapraszamy do lektury artykułu!

Odświeżanie mebli

Największym wrogiem drewnianych mebli jest osiadajacy kurz domowy, który sprawia, że wyglądają nieestetycznie. Najlepszym domowym sposobem na pozbycie się kurzu z drewnianych blatów jest przemywanie powierzchni mebla naparem sporządzonym z czarnej herbaty. Aby przygotować napar należy do 1 litra wrzącej wody wrzucić kilka torebek czy też 3 – 4 łyżki czarnej herbaty. Namoczoną gąbką lub szmatką przecieramy drewniane powierzchnie. Napar z pielegnacja mebliczarnej herbaty pozwoli nie tylko usunąć kurz, ale również delikatnie odświeżyć oraz pogłębić kolor mebla. Koniecznie pamietać należy, że drewniane powierzchnie należy nawilżać bardzo delikatnie, po czym przecierać je suchą szmatką.

 Czyszczenie mebli dębowych

Solidne meble dębowe należy czyścić mieszanką piwa, cukru pudru oraz wosku pszczelego. Wystarczy do 1 litra piwa wsypać 1 łyżkę cukru pudru i 1 łyżeczkę wosku pszczelego. Następnie podgrzać wszystkie składniki i ciepłą mieszankę nakładać na dębowe powierzchnie. Po wyschnięciu meble należy wypolerować miękką szmatką.

 Meble z drewna nielakierowanego

Meble wykonane z innego drewna niż dębowe, jak również te nielakierowane możemy czyscić mieszaniną oliwy z oliwek z octem albo cytryną. Aby przygotować mieszankę, należy zmieszać szklankę oliwy z oliwek, 1/2 szklanki octu albo sok wyciśnięty z jednej cytryny. Dobrze wymieszaną miksturę rozpylamy na drewniane powierzchnie i kulistymi ruchami polerujemy. Do płynu możemy dodać kilka kropel olejku zapachowego, np. lawendowego albo cytrynowego, co sparwi, że w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach.

 Meble niepoliturowane

Niepoliturowanym meblom nadamy patynę starości, jeśli pokryjemy je rozgrzanym olejem lnianym. Za pomocą pędzla należy wcierać mocno olej w powierzchnię mebla. Nadmiar oleju należy zebrać po 3 dniach, po czym odczekać tydzień. Następnie ostrą ryżową szczotką, owiniętą w flanelową szmatkę, polerujemy energicznie powierzchnię do czasu, aż nabierze ładnego połysku.

Meble skórzane

Meble skórzane oprócz bardzo częstego przecierania suchą szmatką powinny być również dwa razy w roku nawilżane woskiem pszczelim. Wosk należy zostawić na meblu na 2 godziny, po czym powierzchnię mebla należy wypolerować wełnianą tkaniną.

pielegnacja mebliJeżeli skóra na meblu stwardniała, możemy ją uelastycznić środkiem sporządzonym z 3 łyżek oleju spożywczego, 3 łyżek terpentyny oraz 3 łyżek chudego mleka i 1 łyżki octu. Składniki dokładnie mieszamy i rozprowadzamy na meblu miękką szmatką. Po wyschnięciu wcieramy nieco wosku pszczelego i polerujemy. Do odświeżenia mebla ze skóry możemy również wykorzystać pianę z białek. Ubitą na sztywno pianę wcieramy miękką szmatką w skórzaną powierzchnię mebla, a po wyschnięciu wcieramy wosk i polerujemy.

Meble z rattanu i wikliny

Wybierając meble z ratanu czy też wikliny należy pamiętać, iż nie lubią wody, ponieważ pod wpływem wilgoci matowieją i szarzeją. Do czyszczenia mebli wykonanych z wikliny i rattanu zazwyczaj używamy szczotki ryżowej. Powierzchnię możemy jedynie przecierać roztworem wody utlenionej (2 łyżki 15% wody utlenionej na 5 łyżek wody) z 2 łyżkami soku z cytryny lub octu.

Zaleca sie przecieranie mebli z rattanu i wikliny olejem, może to być również olej roślinny. Podgrzany olej rozprawadzamy na powierzchni mebla. Nacieranie olejem mebli z rattanu i wikliny nie tylko ożywi ich wygląd, ale również zakonserwuje.

Zadrapania, zarysowania i plamy po wodzie

Nie raz zastanawialiście się pewnie, w jaki sposób usunąć niewielkie zadrapania na meblach. Najlepiej znów wykorzystać domowe sposoby! Przygotuj mieszaninę spirytusu z olejem lnianym lub spożywczym, a następnie wetrzyj w powierzchnię mebla i wypoleruj miękką ściereczką.

Zarysowania na meblach mahoniowych możemy zlikwidować jodyną, natomiat te powstałe na meblach z gladkiej skóry – kremem do rąk zawierającym glicerynę. Aby usunąć z powierzchni mebli nieestetyczne plamy po wodzie, należy wymieszać w równych proporcjach ocet i oliwę, a następnie polerować powierzchnię.

Jeżeli zdecydujemy się na użycie domowych sposobów czyszczenia należy szczególnie uważać, aby nie zniszczyć drewnianych powierzchni. W przypadku mebli z drewna najbezpieczniej jest wykorzystać esencję czarnej herbaty, czy też oliwkę dla dzieci. Doskonałym domowym sposobem pielęgnacji drewnianych mebli jest również zastosowanie wywaru z ciepłego piwa, cukru pudru i wosku pszczelego. Po wyschnięciu czyszczonych powierzchni, należy dodatkowo przetrzeć je suchą szmatką w celu nadania połysku.