W czasach nieustannego rozwoju cywilizacyjnego coraz częściej tęsknimy do bliskiego kontaktu ze światem przyrody. Widać to chociażby we wszechobecnym stylu eko: staramy się zdrowo odżywiać, nosić ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dbamy o środowisko poprzez segregację odpadów i przesiadamy się z samochodów na rowery… Niestety, we współczesnym pędzie życia trudno nam wygospodarować chwilę, by poleżeć na łące albo pójść na spacer do lasu. I właśnie dlatego próbujemy sobie stworzyć namiastkę naturalnego świata, aranżując domowe przestrzenie. Natura we wnętrzach to styl, który cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, dlaczego jest tak doceniany!

Naturalne wnętrza – cechy charakterystyczne

Większość osób, słysząc o aranżacjach w stylu naturalnym, wyobraża sobie drewniane meble oraz duże ilości kwiatów doniczkowych. To jednak nie wszystko. Styl eko we wnętrzach przejawia się na wiele różnych sposobów i aby stylizacja była kompletna i realistyczna, powinna spełniać wszystkie główne założenia nurtu.

Kolorystyka we wnętrzach eko jest inspirowana barwami natury. Będą tu królować przede wszystkim ziemiste odcienie brązu, beżu i szarości, uzupełnione naturalnymi odcieniami koloru zielonego. Inne dopuszczalne barwy to: kolor żółty (słoneczny lub barwa piasku), pomarańcz (odcień gliny lub jesiennych liści), delikatny błękit (nawiązujący do koloru wód i nieba) oraz neutralna biel.

Surowce występujące w naturalnych aranżacjach to tworzywa naturalne, jak najmniej obrobione. Jeśli drewno, to w naturalnym wybarwieniu, jeśli kamień to albo o nierównych krawędziach, albo o obłych kształtach – niczym kamienie rzeczne, jeśli tkaniny, to tylko te najbardziej naturalne: len, niebarwiona bawełna, surowe płótno. Do tego przedmioty wykonane z wikliny, rattanu, dodatki bambusowe.

Wzornictwo charakterystyczne dla wnętrz w stylu naturalnym to proste formy, naturalny minimalizm. Meble oraz elementy dekoracyjne pozbawione są misternych wzorów, są raczej jednokolorowe i stonowane. Jeśli chcemy postawić na desenie, które ożywią wnętrze, warto wybrać wzornictwo botaniczne: poszewki w liście paproci czy tapeta z wrzosami sprawdzą się tu wręcz idealnie.

meble z litego drewna

Jakie meble wybrać do naturalnych wnętrz?

Natura może zagościć w każdym z domowych pomieszczeń. To styl, który będzie świetnie pasować zarówno do sypialni, jak i salonu czy kuchni. Meble odgrywają bardzo ważną rolę w takiej eko stylizacji. Przede wszystkim koniecznie należy wybrać meble z litego drewna, takie, przy produkcji których zwrócono szczególną uwagę na kwestię ekologii. Najlepiej sprawdzą się meble w naturalnym wybarwieniu, zabezpieczone ekologicznym woskiem lub olejem pochodzenia roślinnego. Najbardziej naturalnie będą wyglądać stoły, szafy i łóżka z rodzimych gatunków drewna, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na meble sosnowe, meble bukowe i meble z drewna dębowego.

Poza prostą formą mebli, bardzo istotne są szczegóły – drewniany stół z sękami w deskach, sosnowa szafa z widocznym naturalnym usłojeniem, nieregularne krawędzie wezgłowia łóżka, pęknięcia i szczeliny w dębowym stoliku nocnym: oto smaczki, które dodadzą całej aranżacji autentyczności i doskonale wpłyną na uzyskany efekt końcowy. Wybierając meble do stylizacji naturalnej, warto przejrzeć ofertę mebli rustykalnych, w tym – mebli z drewna z odzysku.

meble drewniane

 

 

Wnętrza inspirowane naturą: co jeszcze jest istotne?

No dobrze, ale czy wybór mebli z litego drewna, kolorów inspirowanych barwami natury i naturalnych tkanin oraz surowców to wszystko, co sprawi, że domowe pomieszczenia będą przywodzić na myśl leśną polanę, ukwieconą łąkę, porośnięty brzeg rzeki…? Jest jeszcze coś, co pojawia się w naszej wyobraźni, gdy myślimy o otaczającej nas przyrodzie. Dwa elementy, których nie może zabraknąć w aranżacji, jeśli chcemy uzyskać naprawdę naturalny efekt. Te dwa elementy to przestrzeń oraz światło słoneczne. We wnętrzach, do których zapraszamy naturę, nie można czuć skrępowania i ciasnoty. Nie oznacza to wcale, że jeśli mieszkamy w niedużej kawalerce to styl naturalny nie jest dla nas! Chodzi raczej o to, by wykorzystać sztuczki aranżacyjne, które wizualnie dodadzą wnętrzom przestrzeni (jasna kolorystyka, zróżnicowane faktury, odpowiednie oświetlenie, lustrzane powierzchnie itd.). Warto również postawić na minimalizm w doborze wyposażenia i dekoracji. Jeśli chodzi o drugi element, czyli o naturalne światło, warto doświetlić pomieszczenia, rezygnując z ciężkich firan i zasłon. W ciągu dnia okna najlepiej zostawić nieosłonięte, wieczorem możemy zaciągnąć rolety z naturalnego materiału albo bambusowe żaluzje, które są obecnie bardzo modne. Jeśli mieszkanie jest tak zlokalizowane, że słońca wpada do niego niewiele, postawmy na dużą dawkę bieli, która wizualnie rozświetli (i powiększy) przestrzeń mieszkania.