Drewniane meble ogrodowe to najlepszy wybór – nie tylko pięknie wyglądają, ale i świetnie znoszą trudne warunki, w jakich przychodzi im funkcjonować. Oczywiście, pod warunkiem, że są prawidłowo zaimpregnowane i dobrze przechowywane w sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób nie może sobie jednak pozwolić na stylowe meble ogrodowe z drewna ze względu na ich wysoką cenę. I pewnie między innymi dlatego coraz większą popularność zyskują meble z palet. Co można stworzyć, mając do dyspozycji palety i czy to rzeczywiście dobry pomysł, by z ich pomocą urządzić ogród?

Meble z palet – co możemy stworzyć?

Drewniane palety to przedmioty bardzo niepozorne, w których w rzeczywistości drzemie ogromny potencjał! Prosty kształt palet oraz doskonałej jakości drewno, stosowane do ich produkcji (gwarantujące solidność palet, które przecież stosowane są do transportu dużych i ciężkich ładunków) sprawiają, że bez trudu można z nich stworzyć funkcjonalne i wytrzymałe meble. Jakie? To już zależy tylko od naszych potrzeb i od naszej wyobraźni! W internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali na wykonanie stolika ogrodowego z palet, ławki z palet, paletowych siedzisk. Na meblach wypoczynkowych się nie kończy, ponieważ drewniane palety stanowią również doskonały budulec dla wszelkich skrzynek ozdobnych na kwiaty, czy stojaków na mini zielnik. W meble ogrodowezależności od rodzaju i wielkości zastosowanych palet, możemy uzyskać małe, zgrabne mebelki, lub pokaźnych rozmiarów duże i solidne drewniane meble ogrodowe.

Do jakiego ogrodu pasują meble z palet?

Drewniane palety można dostosować wyglądem do niemal każdego ogrodu. Najłatwiej wstawić meble z palet do ogrodu w stylu rustykalnym lub industrialnym, a to dlatego, że w takim przypadku meble mogą (a nawet: powinny) nosić znamiona użytkowania, a zatem nie musimy dokładnie szlifować powierzchni desek, maskować spękań, śladów po gwoździach itd. Dzięki swemu naturalnemu charakterowi takie meble nadadzą otoczeniu sielski, swojski klimat. W ogrodzie w stylu romantycznym również sprawdzą się meble z palet, z tym, że w tym przypadku zdecydowanie lepiej będą wyglądać białe meble ogrodowe. Palety wykonane z naturalnego drewna są bardzo łatwe we wszelkiej obróbce, nie ma problemu z ich przemalowaniem na dowolny kolor. Za pomocą białego kryjącego lakieru lub wosku możemy stworzyć meble ogrodowe w stylu shabby chic, albo takie, które swą stylistyką podążają w stronę aranżacji skandynawskich lub prowansalskich.

O tym pamiętaj, by meble z palet długo Ci służyły!

Meble do ogrodu wykonane z palet posiadają mnóstwo zalet, są oryginalne, wykonane z naturalnego materiału, wpasują się w stylistykę większości ogrodów. Niestety, wiele osób zapomina o kilku podstawowych zasadach tworzenia oraz pielęgnowania mebli z palet i później spotyka je rozczarowanie. Nadrzędna zasada mówi, że aby meble ogrodowe (i nie tylko) z palet były piękne, stabilne i mogły służyć nam przez wiele sezonów, muszą być wykonane z dobrej jakości materiału. Oznacza to, że stare, mocno zużyte palety, mające za sobą długą historię w magazynach i transporcie nie nadają się do produkcji mebli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nabyć nowe lub prawie nowe palety. Kolejna zasada mówi, że jeśli kompletnie nie znamy się na tworzeniu czegoś samodzielnie, warto zdecydować się na gotowe meble z palet dostępne w sklepach meblowych. Palety w formie mebli są bardzo modne, stąd na rynku coraz więcej firm oferujących tego typu wyposażenie ogrodów i domów. Bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio dbać o meble z palet. Tak, jak każde inne drewniane meble ogrodowe, tak i te wykonane z palet wymagają szczególnego traktowania. Nie lubią kontaktu z wodą, dlatego jeśli coś na nich rozlejemy, należy szybko usunąć plamę, a przed deszczem najlepiej chować je pod zadaszeniem lub w jakimś suchym schowku. Zanim rozpoczniemy użytkowanie w ogrodzie mebli wykonanych z palet, trzeba je dobrze zaimpregnować. Lakier zabezpieczający drewno przed działaniem czynników zewnętrznych nakładamy przy produkcji mebli, a później przed każdym sezonem odświeżamy powłokę ochronną. Poza sezonem letnim drewniane meble ogrodowe – w tym meble z palet – przechowujemy w pomieszczeniu suchym, ciepłym i przewiewnym. Nie owijamy mebli folią, ponieważ brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do rozwoju pleśni.

Palety – nie tylko do ogrodu…

Z palet drewnianych można wyczarować przepiękne i funkcjonalne meble do ogrodu, ale nie tylko! Drewniane meble sprawdzają się doskonale przecież również w domowych wnętrzach. Meble z palet będą idealne do wnętrz w stylu LOFT-owym, skandynawskim, rustykalnym… Z palet można stworzyć np. niski stolik kawowy na kółkach, niebanalny regał na książki, a nawet łóżko! Zanim przystąpimy do realizacji naszego pomysłu na urządzenie domu przy użyciu drewnianych palet, koniecznie poprzeglądajmy dostępne w sieci inspiracje.