Koniec wakacji to czas, kiedy rodzice dzieci w wieku szkolnym zaczynają skupiać swoją uwagę na przygotowaniu dzieci do szkoły. Poza zaopatrzeniem pociechy w odpowiednie podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, zakupem plecaka czy skompletowaniem ubrań, trzeba przyjrzeć się pomieszczeniu, w którym najwięcej czasu po szkole spędza uczeń i przeanalizować, czy pokój stwarza odpowiednie warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Jak wybrać meble dla ucznia? Czym kierować się przy wyborze? I w końcu: jakie meble będą potrzebne w pokoju dziecka w wieku szkolnym?

Niezbędne cechy mebli dla ucznia

Łóżko antresola

Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/lozko-antresola-nicole-mix-90x200.html

Początkowo określenie „meble dla ucznia” może wydawać się dziwne i niezrozumiałe. Bo czy łóżko dla ucznia będzie inne niż łóżko dla dziecka w wieku przedszkolnym? Czy „uczeń” to jakaś specjalna kategoria dziecka, wymagająca niezwykłego traktowania i niecodziennego wyposażenia pokoju? Ależ nie! Meble dla ucznia to po prostu wyposażenie w pełni odpowiadające potrzebom dziecka, które musi znaleźć w swej prywatnej przestrzeni warunki do odrabiania lekcji, pogłębiania i utrwalania wiedzy, rozrywki, rozwoju zainteresowań, a w końcu – niezakłóconego, zdrowego snu. Meble dla ucznia to zatem nie pierwsze lepsze meble młodzieżowe, aby bowiem należycie pełniły swoje funkcje, muszą posiadać kilka charakterystycznych cech, wśród których wymienić można przede wszystkim:

  • funkcjonalność;
  • doskonałą jakość, wyjątkową trwałość;
  • modny design.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że najlepszym wyborem będą meble z drewna: są najbardziej naturalne, solidne i niezawodne. Drewniane łóżko jednoosobowe zapewni dziecku niezakłócony, zdrowy sen, a stabilne drewniane biurko sprawi, że lekcje będzie się odrabiać wygodnie. Ale sam wybór mebli drewnianych nie wystarczy. Aby dziecko mogło swobodnie realizować wszystkie swoje codzienne zadania, a także doskonale się bawić i bezpiecznie wypoczywać, meble należy dobrać w taki sposób, aby były dostosowane do wzrostu pociechy oraz jej indywidualnych potrzeb.

Biurko – najważniejszy mebel w pokoju ucznia

Biurko bukowe

Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/biurko-bukowe-nicole.html

Nie ulega wątpliwości, że biurko stanowi w pokoju ucznia mebel absolutnie niezbędny. Musi być odpowiedniej wielkości, wysokość blatu powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, a jego powierzchnia robocza musi odpowiadać indywidualnym potrzebom ucznia. Niektórym dzieciom wystarczy niewielki blat, bo służyć będzie do rozłożenia jednego zeszytu i podręcznika. Jeśli z niewielkimi potrzebami dziecka zbiega się również nieduża powierzchnia pokoju, dobrym wyborem będzie zgrabne, proste białe biurko bukowe Nicole. Jeśli jednak dziecko potrzebuje więcej miejsca, a biurko służyć mu będzie nie tylko do odrabiania prac domowych, ale także np. do rozwoju zainteresowań związanych z pracami plastycznymi, lepiej wybrać mebel z dłuższym blatem – odpowiedni będzie sosnowy stół Maja. Wspomniane meble to idealne wyposażenie pokoju dziecka chodzącego do szkoły podstawowej, a co w przypadku starszych dzieci, nastolatków? Dla nich także mamy ciekawe propozycje, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i wpasują się stylem w niebanalnie zaaranżowany pokój młodzieżowy. Biurka świerkowe z serii Charlotte są świetne do pokoju urządzonego w stylu klasycznym, retro lub romantycznym. Do nowoczesnego pokoju ucznia proponujemy proste dębowe biurko Easy, a solidne, masywne biurko sosnowe Rustyk pięknie uzupełni aranżację w starym stylu lub pokój młodego wielbiciela podróży. Zanim wybierzemy dla pociechy biurko drewniane, zastanówmy się, do czego będzie ono służyć. Przechowywanie laptopa i kilku notatników wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż umieszczenie komputera stacjonarnego i wielu pomocy naukowych w obrębie mebla. Biurko wyposażone w szuflady i półki to dobry wybór w przypadku, gdy pokój dziecka jest niewielki – to dodatkowe miejsce na przechowywanie drobiazgów osobistych.

Pokój ucznia – jakie jeszcze meble będą potrzebne?

Łóżko dla dzieci

Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/lozko-bukowe-parterowe-wendy-62-90x200.html

Biurko jest najważniejszym, ale nie jedynym meblem, jaki powinien znaleźć się w pokoju dziecka w wieku szkolnym. Równie ważne jest wygodne łóżko. Niewyspany uczeń gorzej przyswaja wiedzę, trudniej u niego o skupienie uwagi i o dokładność. Solidne, drewniane łóżko z właściwie dobranym materacem to klucz do niezakłóconego, zdrowego snu dziecka. Warto wybrać łóżko i biurko z jednej linii mebli, będą wówczas dopasowane do siebie wizualnie, stwarzając harmonijną całość. W pokoju ucznia niezbędna będzie również szafa do przechowywania ubrań – w zależności od możliwości lokalowych może to być szafa jednodrzwiowa, dwudrzwiowa, a nawet szafa trzydrzwiowa. Jeśli musimy wybrać małą szafę, warto zamontować na ścianach drewniane półki lub zawiesić dodatkowe szafki – dziecko posiada zwykle zdecydowanie więcej przedmiotów niż jesteśmy zdolni pomieścić w szafie, nawet tej wyjątkowo pojemnej. W przypadku młodszych dzieci, które posiadają także sporo zabawek, trafionym pomysłem będzie ustawienie w pokoju kilku drewnianych kufrów – łatwo w nich pomieścić wiele drobiazgów, a utrzymanie porządku jest niezwykle proste, bo zabawek i innych przedmiotów wrzucanych do skrzyni nie trzeba jakoś specjalnie układać.