W dzisiejszych czasach niemal w każdym domu mieszka ktoś, kto boryka się z problemem alergii. Rodzajów alergii jest sporo, jednak bardzo liczną grupę stanowią osoby uczulone na kurz. Gdy w domu jest alergik, mieszkanie należy urządzić w taki sposób, by zminimalizować gromadzenie się kurzu i zniwelować ryzyko pojawiania się grzybów i pleśni. Pamiętamy o rezygnacji z firan i zasłon, wybieramy pościel z naturalnych tkanin i pierzemy ubrania w proszkach dla alergików, pilnujemy, by mieszkanie było zawsze wywietrzone, ale bardzo często zapominamy o prostej zasadzie: dla alergika najlepsze meble to meble drewniane. Dlaczego? O tym poniżej!

Wyjątkowe właściwości mebli sosnowych

Najpopularniejsze na rynku są meble sosnowe. Większość z nas powie, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest powszechna dostępność mebli z tego gatunku drewna oraz ich atrakcyjna cena. Istnieje jednak jeszcze jeden atut drewnianego wyposażenia domu. Meble drewniane, a przede wszystkim meble z drewna sosnowego, mają bardzo cenną dla alergików zaletę. Drewno sosnowe wykazuje właściwości elektrostatyczne, czyli innymi słowy: nie „elektryzuje się”, a tym samym nie przyciąga drobinek kurzu i nie powoduje powstawania jego zawirowań. Oznacza to, że chcąc utrzymać pokój osoby z alergią w czystości, nie trzeba kilka razy dziennie biegać po mieszkaniu ze ściereczką i przecierać wszystkich blatów mebli. Dzięki właściwościom elektrostatycznym meble drewniane są idealne dla alergików, ale nie tylko. To świetny wybór dla każdego, kto chce oddychać czystym powietrzem i uniknąć nieustannie pojawiającej się na meblach warstewki kurzu, psującej efekt wizualny wystroju wnętrza.

stolik kawowy

Meble z litego drewna – zdrowo i ekologicznie

Nie od dziś wiadomo, że osoby wykazujące skłonności do alergii powinny wyeliminować ze swojego codziennego otoczenia różne silnie alergizujące substancje. Niestety, wiele osób nie wie, że meble z płyty MDF bardzo często klejone są klejami, z których unoszą się szkodliwe opary formaldehydów i inne alergeny. Z tego powodu o wiele zdrowszym i bezpieczniejszym wyborem – nie tylko dla alergików – będą meble z litego drewna. Niech dodatkowym argumentem będzie fakt, że w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia mebli z płyty stolarskiej, nietrudno o powstanie ognisk pleśni i grzybów – tak groźnych przy alergiach, zwłaszcza tych wziewnych. Warto wspomnieć również o tym, że meble drewniane, jako rozwiązanie samo w sobie przyjazne naturze, bardzo często powstają przy użyciu wyłącznie naturalnych, ekologicznych materiałów i substancji. Jeśli nabędziemy drewniane meble u sprawdzonego, rzetelnego producenta lub dystrybutora, możemy mieć pewność, że fronty drewnianych szafek czy blaty stołów z drewna zostały pokryte ekologicznymi woskami lub olejami. To rozwiązanie bezpieczne nie tylko dla osób z alergią, ale także dla dzieci.

witryna do jadalni

Drewniane meble – łatwe do utrzymania w czystości

Trzeba pamiętać o tym, że choć meble z innych tworzyw i materiałów mogą wyglądać atrakcyjnie, żadne inne szafki nie będą tak łatwe do utrzymania w czystości, jak meble drewniane. Krzesła tapicerowane prezentują się bardzo efektownie, ale stanowią siedlisko roztoczy, podobnie jest z innymi meblami, w produkcji których zastosowano różnego typu tekstylia. Poza wyborem właściwego surowca, równie ważny jest wybór drewnianych mebli, które będą proste do czyszczenia. W sytuacji, gdy w domu są alergicy, najlepiej wybierać uniwersalne, proste i minimalistyczne bryły mebli. Brud i roztocza uwielbiają gromadzić się w trudno dostępnych zakamarkach, jak ażurowe wzory czy dekoracyjne rzeźbienia na frontach szafek. Decydując się na klasyczny drewniany stół, proste meble z drewna sosnowego i tradycyjne drewniane łóżko zyskujemy jeszcze jedno: uniwersalne wyposażenie domu, które w przyszłości z łatwością dostosujemy do nowej aranżacji mieszkania.

Trzeba pamiętać, że domownik z alergią przebywa nie tylko w swoim pokoju. Bez względu więc na to, czy uczulona osoba jest dzieckiem, czy osobą dorosłą, należy zadbać o właściwe wyposażenie nie tylko jej pokoju, ale i całego mieszkania. Przecież wszyscy domownicy korzystają z kuchni, salonu, jadalni… Wybór mebli drewnianych wszystkim mieszkańcom wyjdzie na dobre, warto więc rozważyć zakup szafek drewnianych, które przyczynią się do naszego dobrego samopoczucia, jednocześnie pozwalając w piękny i modny sposób urządzić domowe wnętrza.

luksusowe meble  

meble do salonu

Kup teraz

białe meble salonu

Kup teraz

ława kawowa

Kup teraz

meble z litego drewna

Kup teraz