Decydując się na meble drewniane, najczęściej wybieramy meble sosnowe lub meble z drewna dębowego. Niektórzy idą w stronę egzotyki, nabywając meble z drewna tekowego lub mahoniowego. Tymczasem meble z drewna bukowego wciąż są mało popularne. Z czego to wynika? Czy warto wziąć pod uwagę wyposażenie domowe wykonane z tego gatunku drewna? Jakie wady i zalety posiada drewno bukowe?

Meble z drewna bukowego – cechy charakterystyczne

Drewno bukowe jest gatunkiem mocnym, trwałym i wyjątkowo odpornym na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy odpryski. Te cechy sprawiają, że wydaje się być materiałem idealnym na meble. I jest, jednak należy mieć świadomość również słabszych cech tego tworzywa. Meble bukowe raczej nie będą mieć wymyślnych kształtów i lekkiej, filigranowej formy. Ze względu na to, że buk jest twardy i gęsty, nie poddaje się tak łatwo obróbce stolarskiej jak np. miękka sosna. Meble z drewna bukowego będą mieć proste bryły i dość masywną formę. Będą również ciężkie – przez to mało mobilne, ale za to wyjątkowo stabilne. Można je obarczyć nawet dużym obciążeniem, a one pozostaną niewzruszone, półki bukowego regału nie ugną się pod ciężarem książek, a bukowe łóżko dziecięce cierpliwie będzie znosić wszelkie pomysły rozbrykanego malucha. Niestety, przy całej swojej trwałości i solidności, drewno bukowe ma jedną sporą wadę – wykazuje stosunkowo niewielką odporność na działanie wilgoci. Z tego, powodu meble bukowe nadają się doskonale do salonu, sypialni i gabinetu, ale już mniej do kuchni czy łazienki. Nie oznacza to, oczywiście, że w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza nie możemy mieć mebli z drewna bukowego, jednak jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to trzeba mieć świadomość, że czeka nas bardzo skrupulatna, precyzyjna i regularna impregnacja wyposażenia.

meble z litego drewna

Jeśli chodzi o cechy wizualne drewna bukowego, to w swym naturalnym wybarwieniu przypadnie ono go gustu wszystkim miłośnikom ciepłych, przytulnych wnętrz. Meble bukowe odznaczają się w swym naturalnym wybarwieniu przepiękną, intensywną złoto-miodową barwą. Wspaniale rozjaśniają, optycznie powiększają i ocieplają każde wnętrze, dodając jednocześnie aranżacji niewymuszonej, subtelnej elegancji. Meble bukowe świetnie wpisują się w stylistykę wnętrz klasycznych, ale poradzą sobie również w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji, a także w stylach tradycyjnych: vintage, rustykalnym. Dodatkowym atutem mebli bukowych jest ich aksamitność i gładkość: oszlifowany buk to prawdziwa rozkosz dla zmysłu dotyku!

Meble bukowe – dla kogo będą odpowiednie?

Meble z drewna bukowego będą dobrym wyborem dla każdego, kto poszukuje tradycyjnego, ponadczasowego i wyjątkowo trwałego wyposażenia domu. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie narażone będą na duże obciążenie oraz intensywną eksploatację. Szczególnie dużą popularnością cieszą się piękne i wytrzymałe łóżka bukowe, wieszaki z drewna bukowego do przedpokoju oraz meble bukowe dla dzieci: łóżeczka, komody, stoliki.

Wiele osób zadaje sobie pewnie teraz pytanie, czy meble bukowe są drogie? Meble z drewna bukowego można ocenić jako wyposażenie ze średniej półki cenowej. Będą droższe niż meble sosnowe, ale zdecydowanie tańsze niż meble z równie wytrzymałych egzotycznych gatunków drewna, przede wszystkim dlatego, że są rodzimym gatunkiem drewna, łatwo dostępnym w naszym kraju. Ich cena jest porównywalna do cen mebli dębowych. Z pewnością stanowią wieloletnią inwestycję i rozwiązanie ekonomiczne – w dłuższej perspektywie.

Jeśli lubisz często zmieniać wystrój mieszkania i cenisz sobie uniwersalne, ponadczasowe wyposażenie, które z łatwością można dopasować do każdej aranżacji, meble bukowe będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Będą też wymarzoną opcją dla osób, które są niezdecydowane i nie potrafią sprecyzować, jaki styl wnętrz najbardziej im się podoba. Meble bukowe powinny wybierać także osoby posiadające stosunkowo niewielkie i słabo doświetlone mieszkania, ponieważ barwa drewna bukowego potrafi zdziałać cuda z małą i ciemną przestrzenią, dodając jej optycznej przestronności, blasku i rozpromieniając ją.