Mahoniowiec właściwy (Swietenia mahagoni) to gatunek liściasty. Drewno mahoniowca jest trwałe i solidne, dzięki czemu jest cenione. Dobrze znane w Ameryce Północnej, gdzie występuje upiększa domowe ogródki zapewniając ochronę przed słońcem w upalne dni. Wykorzystywane jest w stolarce budowlanej, medycynie jako lek o właściwościach ściągających, aż w końcu w przetworzonej postaci- czyli węgla drzewnego jako paliwo.


Mahoniowiec właściwy (Swietenia mahagoni)
Mahoń to rodzimy gatunek występujący w Stanach Zjednoczonych. Zasiedla obszary należące do hrabstwa Monroe, terenów wysp Bahama, zachodnich Karaibów czy leżącej na Morzu Karaibskim- Kuby.
Gatunek Swietenia mahagoni zakwalifikować można do średnio wysokich drzew. Dorasta do wysokości ok. 21 m, choć przeważnie jest to granica 15-18 m odnosząca się również do jego szerokości. Pień mahoniowca właściwego dochodzi do 1,4 m średnicy. Młode drzewa mają gładką korę barwy szarej, starsze ewidentnie się odróżniają o czym decydują liczne spękania i szorstkość kory oraz jej brązowe zabarwienie. Meble białe mahoniowe
Rzut oka na widok drzewa mahoniowca pozwala stwierdzić, że jest to drzewo foremne. Wskazuje na to symetryczna korona będąca równomiernie rozłożona. Charakteryzuje ją zaokrąglony kształt. Średnie zagęszczenie jest budowane poprzez zestawienie z rozbudowanym systemem pędów gwarantując tym samym cień dający schronienie przez letnimi upałami.
Odcienie czerwieni są charakterystyczne dla młodych liści, które przybierają następnie kolor jasnozielony. I na tym nie koniec. W zaledwie kilka tygodni później liście zmieniają zabarwienie na ciemnozielone. Liście osiągają długość do 23 cm. Liście składają się z ułożonych naprzemiennie eliptycznych, ostro zakończonych listków o długości około 6 cm i szerokości około 1 cm. Są błyszczące i skręcone w przeciwną stronę. Mahoniowiec preferuje podłoże dobrze przepuszczalne, bogate w składniki mineralne. Podczas wzrostu idealnym składnikiem klimatu jest pełne nasłonecznie bądź lekkie zacienienie.
Drewno mahoniowca właściwego znajduje zastosowanie przede wszystkim jako materiał do produkcji mebli. Decyduje o tym jego trwałość jak też barwa. Biel jest biały bądź żółty. Twardziel z kolei dominuje w kolory czerwieni lub żółtości, z czasem przechodzące w ciemny brąz. Stanowi ozdobny element krajobrazu kształtując miejską roślinność wzdłuż alei i chodników, jak też domowych ogródków w USA. Bogata w zawartość witamin i żelaza kora mahoniowca to środek będący naturalnym lekarstwem stosowanym podczas biegunki czy też lekiem charakteryzującym się właściwościami ściągającymi. Mały skurcz oraz zdolność do zachowywania kształtu sprawia, że jest to idealny surowiec sprawdzający się podczas wyrobu stolarki budowlanej. Okazuje się, że drewno mahoniowca znajduje zastosowanie również jako paliwo. Biedne kraje jak Haiti, w których uwarunkowania logistyczne stwarzają duże problemy znajdują inne sposoby na zabezpieczenie dostaw paliwa. Na ten przykład drewno mahoniowca zostaje zamienione na cenny w tamtym regionie węgiel drzewny.