Łóżka dębowe do sypialni – dlaczego tak często są wybierane?

Powszechnie panuje opinia – zresztą całkiem słuszna – że drewniane łóżko to najlepszy wybór do każdej sypialni. Mebel z litego drewna zagwarantuje nam nie tylko piękny wystrój wnętrza, przytulną atmosferę i wyjątkową wygodę, ale także zdrowy sen w naturalnych warunkach. O ile jednak podjęcie decyzji o zakupie łóżka drewnianego nie jest trudne, o tyle problem pojawia się przy wyborze konkretnego surowca. Wybrać tańsze łóżko sosnowe, czy może droższe łóżko dębowe? Łóżka dębowe do sypialni cieszą się coraz większą popularnością – ale dlaczego? Czy to chwilowa moda, czy może rzeczywiście są to meble godne uwagi?

Meble z drewna dębowego – wytrzymałe jak żadne?

Znane jest powiedzenie „silny jak dąb”. Drzewo to jest kojarzone z niezwykłą wytrzymałością i solidnością. I rzeczywiście – meble z drewna dębowego są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, pozostają niewzruszone nawet na duże obciążenie: nie odkształcają się, nie łamią. Inwestując w łóżko dębowe i w ogóle w dębowe wyposażenie sypialni, zyskujemy meble na długie lata. Nie trzeba się obawiać, że intensywna eksploatacja spowoduje, że po pewnym czasie meble zaczną skrzypieć, rozchodzić się, pękać. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą paru pokoleniom, zwłaszcza, że można je wielokrotnie poddawać procesowi renowacji, ze zmianą koloru włącznie. Wśród dostępnych na rynku mebli drewnianych tylko te wykonane z egzotycznych gatunków drewna są trwalsze od mebli dębowych.

meble z litego drewna

Łóżka dębowe do sypialni – zalety

Łóżka dębowe mają wiele zalet. Należą do nich wspomniane już wyżej: komfort użytkowania, naturalność zapewniająca zdrowy wypoczynek i wyjątkowa trwałość. Ale to nie wszystko, ponieważ o łóżkach z drewna dębowego można powiedzieć o wiele więcej dobrego, nie tylko pod względem użytkowania.

Po pierwsze – z całą pewnością można stwierdzić, że łóżka dębowe są bardzo uniwersalne. Naturalny koloryt tego drewna sprawia, iż meble z niego wykonane doskonale odnajdą się zarówno w klasycznych jak i w nowoczesnych stylizacjach. Tę wszechstronność wzmacnia fakt, iż – ze względu na ograniczenia w obróbce materiału – meble dębowe mają stosunkowo prostą, klasyczną linię.

Po drugie – warto zauważyć, że dębowe łóżko będzie łatwe w codziennej pielęgnacji. Sypialnia to pomieszczenie, w którym szczególnie zależy nam na utrzymaniu porządku i przyjemnej atmosfery. Jednocześnie nie chcemy przecież połowy dnia spędzać na sprzątaniu. Łóżko z drewna dębowego wystarczy od czasu do czasu przetrzeć suchą, miękką ściereczką, by pozbyć się osiadających na drewnie drobinek kurzu. Zważywszy na fakt stosunkowo prostej formy łóżka, nie musimy męczyć się z czyszczeniem trudno dostępnych zakamarków.

Ze względu na wyjątkową wytrzymałość drewna dębowego, konstrukcje łóżek dębowych mogą być bardzo zróżnicowane. Oznacza to, że znajdziemy odpowiednio solidne, „toporne” łóżko dębowe, idealne do sypialni rustykalnej, czy szerzej: w klimatach vintage, ale także wizualnie ultralekkie, smukłe łóżko o dynamicznej linii, doskonale wpisujące się w trend nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Rewelacyjne jest to, że nawet pozornie „cienka”, delikatna konstrukcja łóżka dębowego w rzeczywistości okazuje się być solidnym, niemal niezniszczalnym meblem.

Kolejną zaletą łóżek dębowych jest ich powszechność. Dzięki temu, że drewno dębowe jest materiałem, który z łatwością można pozyskać w wielu różnych częściach Europy (również w Polsce), bez trudu nabędziemy dębowe łóżko w potrzebnych nam wymiarach i odpowiadającym nam wyglądzie. To świetna wiadomość dla osób, które marzą o meblach do sypialni odznaczających się wytrzymałością równą wyposażeniu z egzotycznych gatunków drewna, ale jednocześnie nie chcą czekać na sprowadzenie materiału do wykonania łóżka na zamówienie czy przeszukiwać wielu sklepów w poszukiwaniu odpowiedniego łóżka.

łóżko do sypialni

Łóżka z drewna dębowego – a wady?

No dobrze, cały czas mówimy o zaletach łóżek dębowych, ale czy mają one jakieś wady? Nie ma mebli idealnych, które spełniłyby oczekiwania wszystkich konsumentów. Dlatego tak ważna jest różnorodność produktów oferowanych na rynku: dzięki temu każdy może wybrać to, co w pełni odpowiada jego gustom, oczekiwaniom, potrzebom i możliwościom. A jeśli o możliwościach mowa, to właśnie za największą wadę dębowych łóżek uznaje się ich wysoką cenę, sprawiającą, że nie każdy może sobie na taki mebel pozwolić. Wiele osób uważa, że ceny mebli z drewna dębowego są sztucznie zawyżone, bo przecież meble sosnowe – czyli wykonywane również z rodzimego gatunku drewna – są o wiele tańsze. Prawda jest jednak taka, że drewno dębowe jest zdecydowanie trudniejsze w obróbce, twarde i sztywne i przygotowanie pięknego i funkcjonalnego mebla z tego surowca kosztuje naprawdę wiele pracy i czasu. Poza tym ponadprzeciętna odporność na uszkodzenia sprawia, że łóżka dębowe do sypialni są inwestycją na wiele lat – po przeliczeniu okazuje się zatem, iż cena wcale nie jest tak wygórowana, jak początkowo mogło się wydawać. Inną wadą może być brak możliwości wykonania kunsztownych zdobień na meblach z drewna dębowego, jednak tę cechę łatwo zniwelować, dbając o dobór odpowiednich dodatków dekoracyjnych.