Choć jeszcze do niedawna ławka kojarzyła nam się wyłącznie jako element wyposażenia parku lub rozległego ogrodu, od kilku lat ten piękny i zarazem praktyczny mebel jest chętnie wykorzystywany przy aranżacji wnętrz – i to nie tylko w wiejskich posiadłościach, ale i w nowoczesnych domach, a także w mieszkaniach w blokach! Co takiego mają w sobie ławki i ławeczki, że warto rozważyć ich obecność w naszych domach?

Ławka do wielu pomieszczeń

Z pewnością większość z nas na hasło „ławka” wyobraża sobie tradycyjne siedzisko, jakie spotkamy przy parkowej alejce: ozdobna, kuta konstrukcja plus drewniane siedzisko oraz oparcie. Mebel, jaki pojawia się w naszej wyobraźni, raczej trudno zobrazować sobie w domowych wnętrzach… Warto jednak mieć na uwadze, iż ławka niejedno ma imię. Są ławy niskie, na prostych nogach, które zdecydowanie bardziej przypominają stolik kawowy niż miejsce do siedzenia, są ławy-skrzynie, idealne do wąskiego przedpokoju, są także typowe ławki do siedzenia, jednak swymi wymiarami, kształtem i stylem w pełni dostosowane do użytku wewnątrz budynku mieszkalnego. Ławy, ławki i ławeczki spełniają w naszych domach rozmaite funkcje, znajdziemy je w różnych pomieszczeniach i w wielu stylach aranżacyjnych.

Dlaczego warto wybrać ławkę do domu?

O zaletach ławek wiele można mówić. Są to meble niezwykle urokliwe, w piękny sposób urozmaicają każde wnętrze, ale walor wizualny to tylko jeden z wielu aspektów, przemawiających na korzyść tych mebli. Dla wielu osób nie bez znaczenia będzie fakt, że drewniana ławka to mebel, który nie tylko uatrakcyjni wygląd mieszkania, ale i pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Przykład? Jeśli kącik jadalny posiadamy w kuchni i nie ma tam zbyt wiele miejsca, zdecydowanie lepiej będzie wstawić ławki kuchenne do siedzenia niż krzesła. Dlaczego? Dlatego, że w miejsce dwóch krzeseł zmieścimy jedną ławkę, która pomieści o jedną osobę więcej. Wąska i długa ławka, którą bez problemu ustawimy pod oknem, w miejscu, w którym nie ma szans zmieścić sofy lub fotela, wspaniale będzie pełnić rolę wygodnego kącika do czytania książek czy leniwego sączenia popołudniowej kawy. W sypialni gustowna ławeczka również może dawać coś więcej niż romantyczną atmosferę – właściciele psów i kotów z pewnością wiedzą, jak trudna jest „walka” z pupilami, usiłującymi każdej nocy wepchnąć się na łóżko. Jeśli przygotujemy im wygodne posłanie na ławeczce, tuż obok naszego łóżka, bez wątpienia zaakceptują takie rozwiązanie! W przedpokoju zwykle trudno jest wygospodarować miejsce do siedzenia, a przecież jest ono tak niezbędne, by w wygodny sposób zdjąć lub założyć obuwie… Także i tu z pomocą przyjdzie nam modna i praktyczna ława-skrzynia, która będzie zarazem ławką, jak i pojemnikiem na buty. Niska ława do salonu zamiast stolika kawowego? Również takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, zwłaszcza, gdy potrzebujemy nieco większego blatu, a jednocześnie nie możemy sobie pozwolić na tradycyjny stół, który byłby zbyt wysoki w stosunku do kanapy.

Jaką ławę lub ławkę wybrać?

Ław i ławek jest tak ogromny wybór, że nie dziwi fakt, iż można się poczuć zagubionym… To, jaką ławkę wybierzemy, zależne jest od wielu czynników: wielkości pomieszczenia, jego funkcji, roli jaką ma pełnić mebel, stylu aranżacji danego wnętrza… Istnieje jednak kilka cech, na które zawsze powinniśmy zwrócić uwagę wybierając idealną ławkę. Oto one:

solidny materiał i wykonanie – ławka to mebel, który z pewnością będzie intensywnie eksploatowany. Będzie musiała wytrzymywać ciężar co najmniej jednej, a czasem dwóch lub trzech osób jednocześnie. Będzie musiała stać w przedpokoju, w którym przeciągi to norma, albo w wilgotnej, zaparowanej kuchni. A jeśli stanie jako ława do salonu, przyjdzie jej dźwigać gorące kubki z kawą… Aby ławka pełniła należycie swoje funkcje, a przy tym ciągle cieszyła nasze oczy swoim pięknym wyglądem, musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości. Nie bez powodu największym powodzeniem cieszą się ławki drewniane. Ławka wykonana z drewna sosnowego, dębowego, bukowego, mahoniowego czy świerkowego zapewni stabilność konstrukcji, naturalność rozwiązania, piękny zapach drewna w domu i długowieczność mebla. Będzie łatwa do utrzymania w czystości, a z biegiem lat jej wygląd nabierze szlachetności i tajemniczej wytworności. Z łatwością dostosujemy ją do dowolnej aranżacji, więc jeśli styl wystroju wnętrza kiedyś nam się znudzi, ulubiona ławka będzie mogła z nami zostać, pokazując swe nowe oblicze. Drugi z najbardziej popularnych typów ławek, to ławki powstałe z połączenia drewna i metalu. Ręcznie kute nogi, oparcie i podłokietniki nie tylko zwiększają odporność i stabilność mebla, ale i ukazują wspaniały kontrast pomiędzy drewnem i metalem. Takie ławki świetnie wpasują się w klimat wnętrz rustykalnych, klasycznych i industrialnych;

odpowiednie parametry – pod tym pojęciem kryje się wszystko to, co sprawia, że ławka będzie wygodna w użytkowaniu i dopasowana do danej funkcji oraz do cech danego pomieszczenia. Oznacza to tyle, że nie należy wybierać pięknej, obszernej ławki z podłokietnikami i oparciem, jeśli zamierzamy ją wstawić do wąskiego przedpokoju i umieścić tuż pod ścianą. Taka ławka, choć śliczna, nie sprawdzi się również we wnętrzu kuchennym, przy stole. Jeśli mieszkanie jest niewielkie, warto wybierać modele ławek z dodatkowymi skrytkami pod siedziskiem. Mogą to być wysuwane szuflady czy rattanowe kosze – to praktyczne i pojemne schowki;

dopasowanie do stylu wnętrza – każda ława, ławka i ławeczka udekoruje i pięknie uzupełni wnętrze, ale pod warunkiem, że stylem będzie dopasowana do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Prosta, ascetyczna, postarzana ławka dębowa nie wpasuje się do nowoczesnego salonu, nawet jeśli zarzucimy ją dekoracyjnymi poduszkami w kontrastowych barwach. Tak samo do wnętrza w minimalistycznym, klasycznym stylu nie powinniśmy wybierać białej ławeczki z giętymi nóżkami i romantycznymi ornamentami. Najbezpieczniej jest wybrać ławkę z tej samej kolekcji co reszta mebli, a jeśli nie ma takiej możliwości, zdecydujmy się przynajmniej na ten sam gatunek drewna, kolorystykę i rodzaj wykończenia. I koniecznie kierujmy się zasadą: prosta ławka do prostego wnętrza, dekoracyjna ławka do wnętrza bardziej zdobnego.

Ławka wprowadza ciekawy akcent do aranżacji danego wnętrza, narzuca odrobinę eleganckiego, ale i swobodnego charakteru do pomieszczenia, przełamuje tradycję współczesnego wyposażenia domu, dodaje nutę romantyzmu i intryguje.