Jakie meble powinny znaleźć się w pokoju garderobianym?

Garderoba to pomieszczenie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Zazwyczaj znajduje się w domach jednorodzinnych lub dużych mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Garderoba jest miejscem, w którym przechowywane są ubrania, ale służy nie tylko do tego. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób urządzić garderobę i szukasz inspiracji na jej wyposażenie, kilka porad znajdziesz w poniższym tekście.

Jak urządzić garderobę?

szafa drewniana rustyk

Więcej mebli z kolekcji Rustyk zanjdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Garderoba to pomieszczenia przeznaczone do przechowywania ubrań i dodatków. Przebywając wewnątrz można nie tylko wybrać odpowiedni strój na wyjście, ale także przebrać się i przygotować. Najczęściej lokowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni lub łazienki. Najlepiej, jeśli oba pomieszczenia znajdują się w pobliżu, ponieważ to do garderoby skierujesz pierwsze poranne kroki.

W zależności od wielkości mieszkania, garderoba może mieć różny rozmiar. Tu nie ma żadnych standardów i można pozwolić sobie na wiele. Mogą to być niewielkie pomieszczenia, do których wejdzie tylko jedna osoba albo obszerne dodatkowe pokoje, niczym z amerykańskich filmów. Aranżacja pomieszczenia i to, jakie meble się w nim znajdą zależy przede wszystkim właśnie od wielkości garderoby.

W garderobie niezwykle ważna jest funkcjonalność. W związku z tym głównym celem jest dobre wykorzystanie każdego kawałka przestrzeni. Sporo firm zajmuje się projektowaniem mebli garderobianych i wykonywaniem ich na wymiar. Jeśli nie masz czasu na samodzielne dobieranie dodatków i pozwala Ci na to zasób portfela, będzie to dobre rozwiązanie. Jednak znacznie ciekawsze jest samodzielne dobieranie dodatków i mebli.

Garderoba jest częścią strefy intymnej, do której z reguły nie zaprasza się gości. Podczas aranżacji nie musisz więc kurczowo trzymać się konkretnego stylu. Warto, żeby to pomieszczenie było w jakimś stopniu spójne z sypialnią. Jeśli w sypialni stawiasz na modne meble drewniane, w garderobie dobrze jest umieścić produkty z tego samego materiału. Dzięki temu nie tylko zyskasz piękny efekt, ale także trwałe i niemal niezniszczalne produkty.

Mogą Cię zainteresować


Szafy i półki na ubrania

Nie da się ukryć, że szafy i półki na ubrania to meble, które zajmą większość przestrzeni w garderobie. Mogą mieć różne wielkości oraz przeznaczenie. Zazwyczaj zasłaniają całą powierzchnią ścian, dzięki temu po wejściu do garderoby możesz odnieść wrażenie, jakbyś znajdował się w dużej szafie. W zależności od preferencji można wybrać szafy zamykane lub otwierane. Sporo osób stawia także na wysuwane pojedyncze półki lub całe szafki. W ten sposób łatwiej można wykorzystać niewielką przestrzeń tego pomieszczenia.

Wybrane półki warto dopasować do głównego użytkownika garderoby. Panowie na ogół cenią prostotę i intuicyjny sposób układania ubrań. W związku z tym w centralnym punkcie powinna znaleźć się szafa na koszule, swetry i marynarki. Powinna być wyposażona w drążek na wieszaki. Dzięki temu wspomniane części garderoby będziesz mógł włożyć na siebie bez konieczności ich prasowania. W oddzielnych wiszących półkach lub słupach można umieścić spodnie, bieliznę i dodatki. Warto przeznaczyć trochę miejsca w dolnych półkach na buty.

W przypadku pań sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, z uwagi na większą ilość ubrań i dodatków. Poza dużą i przestronną szafą na wiszące sukienki i bluzki warto sięgnąć po komodę na bieliznę. Wąska pionowa półka może mieścić dodatki na specjalne okazje lub biżuterię. Panie uwielbiają buty i często na każdą okazję mają po kilka par. W związku z tym warto przeznaczyć nieco miejsca na oddzielną półkę na buty.

Warto też pamiętać o kilku zasadach przechowywania ubrań, które dotyczą każdej garderoby. Wełniane swetry zamknięte w szafie nabierają nieprzyjemnego zapachu, dlatego można przechowywać je w ażurowych koszach. Z kolei torebki, czy torby ze skóry warto umieścić w oddzielnych półkach i nie składać ich. Dzięki temu na długo zachowają swój kształt i wygląd.

Podział na strefy

toaletka drewniana

Więcej mebli z kolekcji Country zanjdziesz tutaj - https://www.seart.pl/country-k-81.html

Wybór mebli do przechowywania ubrań to zaledwie jeden z problemów, jaki spotkasz podczas urządzania garderoby. Kolejnym jest wyznaczenie stref funkcyjnych dla garderoby. Nawet najmniejsze pomieszczenie musi mieć na tyle miejsca, żebyś mógł nałożyć na siebie wybrane ubrania. Dlatego zostaw odrobinę wolnej przestrzeni choćby na solidne drewniane krzesło.

W większych garderobach, zwłaszcza użytkowanych przez panie, warto zorganizować miejsce do wykonywania makijażu. Toaletka z kosmetykami musi być wyposażona w duże owalne lustro. Najlepszym rozwiązaniem będą toaletki drewniane z dużą ilością niewielkich szuflad czy półek. Wewnątrz można będzie przechowywać wszelkie dodatki, kosmetyki, a także biżuterię. Warto zorganizować też miejsce na przybory do pielęgnacji włosów i układania ich.

Koniecznie wybierz przestrzeń, na której możesz zawiesić duże lustro, dzięki czemu łatwo ocenisz swój wygląd. To bardzo ważne w dużych garderobach, w których zamierzasz ubrać się kompleksowo. W lustrze możesz ocenić, czy wszystkie elementy stylizacji do siebie pasują. Dzięki dobrze dobranym meblom, które wyznaczą odpowiednie strefy, wyjdziesz z garderoby gotowy na wyzwania nadchodzącego dnia.

Mogą Cię zainteresować