Szukając stylu, w jakim chcemy zaaranżować wnętrze naszego mieszkania, możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. W odpowiedzi na najmodniejsze dekoracje w danym sezonie kolejny zaskakuje nas zgoła odmiennymi rozwiązaniami. Podobnie jest z kolorem ścian. Białe wnętrza jakiś czas temu wkroczyły do naszych mieszkań, stając się z miejsca najmodniejsze. Jednak nie minęło wiele czasu, kiedy okazało się, że intensywnie ciemne ściany to dużo ciekawsze rozwiązanie. Stawiając na ciemne ściany należy się zastanowić, w jaki sposób dobrać dodatki i oczywiście meble.

Zalety i wady ciemnych ścian

drewniana komoda


Wiecej mebli z kolekcji Modern znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/modern.html


Ciemny kolor na ścianach wprowadza do wnętrz elegancję i nadaje im większego prestiżu. Jest kontrą dla jasnych ścian, które powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Ciemne barwy zdają się pokazywać, że wnętrze jest na tyle obszerne i przestronne, że nie trzeba sztucznie go powiększać. Warto mieć to na uwadze, decydując się na grafitowe albo granatowe ściany w niewielkim mieszkaniu. Wybierając ciemną farbę do malowania wnętrz, warto wziąć pod uwagę fakt, że takie kolory przyciągają promienie słoneczne. W związku z tym umiejscowione w nasłonecznionej strefie pomieszczenie szybko się nagrzeje podczas upałów, a słabej jakości farba może stracić kolor pod wpływem promieni UV.

Ciemne odcienie szarości albo głęboki granat to kolory, które wizualnie wysuwają się na pierwszy plan aranżacji. W pierwszym kontakcie widać właśnie tę barwę. Dlatego odnosi się wrażenie, że wnętrza są mniejsze. Daje to także inny efekt, czyli poczucie przytulności. W ciemniejszych pomieszczeniach czujemy się bardziej komfortowo i dyskretnie. Ważną cechą z punktu widzenia dalszej aranżacji jest to, że grafitowe wnętrza stanowią świetne tło dla jaśniejszych dodatków. Na ścianach dobrze prezentują się złote dekoracje, czy obrazy. Także naturalne drewniane meble będą znacznie lepiej widoczne i staną się elementem ozdobnym takiego wnętrza.

Minimalistyczne pomieszczenia

Ciemne ściany to domena pomieszczeń w nowoczesnych i dużych mieszkaniach. Sprawdzają się w aranżacjach określanych jako skandynawskie i industrialne. W takich wnętrzach panuje surowy, niemal zimny klimat, a pomieszczenia zdaje się nie zawierać zbędnych elementów dekoracyjnych. Liczy się przede wszystkim funkcjonalność, także w odniesieniu do dodatków.

W takich mieszkaniach spory wpływ na odbiór całego projektu mają meble. Ciemne wnętrza lubią deseń naturalnego drewna. Meble drewniane powinny być także dopasowane rozmiarem do dużych i przestronnych pomieszczeń, żeby nie zgubiły się wśród nich. Masywne bryły w jasnych kolorach to najlepszy wybór.

Propozycją dla osób, którym marzą się wnętrza urządzone w ten sposób, jest seria mebli Modern. To meble wykonane z tradycyjnego materiału, jakim jest drewno dębowe, jednak utrzymane w nowoczesnym stylu. Mają regularne formy i obszerne bryły. Charakterystyczne dla nich są jasne fronty, na których widać ciekawe przebarwienie i sęki litego drewna. Kieszenie przy uchwytach w komodach i witrynach wzbogacone są stalowymi elementami w czarnym kolorze. Z pewnością użytkowników zachwyci także spora funkcjonalność i pojemność mebli z tej serii.

Piekło i niebo

drewniany stół biały


Wiecej mebli z kolekcji Sara znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/sara.html


Wspomniana wcześniej seria mebli upiększy pomieszczenie jasnymi naturalnymi frontami. Jednak dla osób, którym taki kontrast nie wystarczy, można polecić serię mebli Sara w kolorze białym. Te meble drewniane o charakterystycznej konstrukcji pokryte są białym lakierem, dzięki któremu świetnie wkomponują się w nowoczesne minimalistyczne wnętrza. Będą stanowiły intensywny kontrast zwłaszcza dla antracytowych ścian, co w mieszkaniach może dać powalający efekt.

Meble z tej serii staną się ozdobą także ze względu na ich budowę. Widoczne są w nich łączenia poszczególnych desek i części składowych, dzięki czemu przypominają naturalne meble z wiejskich chat i dworków. Spore znaczenie dla użytkownika będzie miała także wysoka jakość drewna świerkowego i dokładne wykonanie. Dzięki temu meble przetrwają przez wiele lat w bardzo dobrym stanie. Wyrobami z tej serii można urządzić niemal całe mieszkanie: od salonu, przez pokoje i sypialnie, aż po przedpokój, gdzie sprawdzą się funkcjonalne komody.

Naturalne ciepło

Bezkompromisowe kontrasty to rozwiązanie bardzo modne w nowoczesnych wnętrzach, ale trzeba sporej odwagi, żeby się na nie zdecydować. Część z użytkowników może się w nich źle czuć, ponieważ wnętrza z ciemnymi ścianami i jasnymi meblami wydają się zimne i na dłuższą metę może być to uciążliwe.

Zamiast podążać za nowoczesnymi trendami, można spróbować kierować się starą zasadą, że do ciemnego koloru najlepiej pasuje inny ciemny odcień. Jako propozycję mebli do takich wnętrz warto rozpatrzyć serię Rustyk Sosnowy, gdzie znajdują się wyroby w klasycznym stylu z ciemnymi frontami. Czarne klamki i deseń drewna na frontach półek świetnie zaprezentują się na tle ciemnych ścian. Na dodatek sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne i odczuwalnie cieplejsze.

Czy takie wnętrze nie okaże się zbyt małe i ciemne? Jeśli mamy do dyspozycji spore wnętrze, nawet nie zauważymy tego, że wizualnie jest ono nieco mniejsze. Można też zastosować kilka sztuczek jak jasne dodatki, czy ściany pokryte połyskującym lakierem. Ciekawie będzie wyglądała także pojedyncza ściana w jaśniejszym odcieniu, która nieco rozjaśni całe wnętrze.

Polecane meble drewniane