Kuchnia jest sercem każdego domu i pełni w nim kilka bardzo ważnych funkcji. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu, nie tylko spożywając posiłki, ale także rozmawiając z bliskimi przy kubku kawy. Decydując się na wyposażenie kuchni i dobór odpowiednich mebli, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim pomieszczenie jako całość. Warto ocenić, jaki styl będzie miała cała kuchnia i dopiero wtedy dopasować meble i inne dodatki.

Jakie cechy powinny mieć meble do kuchni?

drewniany stół

Wiecej mebli z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Specyfika pomieszczenia, jakim jest kuchnia, wynika z dwóch rzeczy. Pierwsza to funkcjonalność. Meble, których w niej użyjemy, muszą być pomocne podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Nie ma w niej miejsca na elementy, które jedynie są estetyczne, ponieważ takie zajmują cenną przestrzeń. Tej z kolei w kuchni zawsze jest za mało. Dlatego wybierając meble do kuchni, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ich funkcjonalność.

Drugą ważną cechą jest trwałość, a co za tym idzie także odporność na wilgoć. W kuchni często korzysta się ze zlewu, pije wodę, korzysta z innych płynów i napojów. Wszystkie meble narażone są na zamoczenie i zaplamienie, a często także na mycie środkami chemicznymi. Dlatego warto wybrać takie wyposażenie, które nie podda się ciężkim warunkom, jakie panują w tym pomieszczeniu. Także podczas prac kuchennych meble narażone będą na uderzenia, wysoką temperaturę, czy inne przypadkowe uszkodzenia. Trwały materiał, z jakiego będą wykonane te elementy, pozwoli nam na uchronienie ich przed większością z nieszczęśliwych wypadków.


Polecane meble do kuchni


Czy w kuchni sprawdzą się drewniane meble?

Tradycyjnie drewno kojarzy się nam z tym, że reaguje na zmianę wilgotności zmieniając nieco swoją strukturę. Surowe i niezabezpieczone elementy drewniane pod wpływem wilgoci pęcznieją, natomiast wyschnięte pękają. Może to powodować obawy przed zastosowaniem mebli drewnianych wewnątrz pomieszczeń kuchennych. Zupełnie niepotrzebnie.

Meble drewniane pochodzące od sprawdzonych producentów, takich jak Seart, są odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wody. Dzięki impregnacji i woskowaniu, drewno nie chłonie wilgoci, dlatego kształt poszczególnych elementów nie zmienia się. Nawet uszkodzenie mechaniczne w postaci zarysowania, czy pęknięcia danego elementu jest łatwe do zabezpieczenia. Nie będzie też powodowało dalszego postępu zniszczenia i puchnięcia, jak ma to miejsce w przypadku mebli z płyt pilśniowych.

Charakterystyczny i funkcjonalny stół

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w kuchni. W większych pomieszczeniach połączonych z jadalnią mogą znajdować się nawet dwa stoły. To na nim najczęściej przygotowywane są potrawy i spożywane posiłki. Stół kuchenny staje się także niejednokrotnie biurem i pełni wiele innych funkcji.

Dobry stół kuchenny powinien być masywny i wykonany w trwałej konstrukcji. Jeśli dodatkowo jest także estetyczny, a jego forma pasuje do całego pomieszczenia, tym bardziej warto sięgnąć po taki mebel. Ciekawą propozycją stołów do kuchni, w której będziemy stawiać na naturalne drewniane desenie, są meble z serii Rustyk. Te sosnowe stoły wykonane są z litego drewna. Widoczna jest nie tylko ich struktura, ale także konstrukcja nawiązująca do tradycyjnego sposobu tworzenia mebli. Masywne meble sprawiają wrażenie trwałych i odpornych na uszkodzenia i takie są w rzeczywistości. W zależności od zastosowania, jakie znajdziemy dla tych mebli, dodatkowo można wybrać krzesła z kolorowym obiciem, które także pochodzą z tej samej serii.

Lepsza funkcjonalność z przeszklonymi meblami

drewniany stół

Wiecej mebli z kolekcji Charlotte New znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-new-k-112.html

Stół i drewniane krzesła to nie jedyne elementy wyposażenia kuchni. Ważne są także szafki i półki, w których będzie przechowywane całe wyposażenie kuchni. Sporo osób stawia na kuchnie zabudowaną, która jest charakterystyczna dla nowoczesnych aranżacji pomieszczeń. Wówczas cały sprzęt chowany jest wewnątrz ściany półek o jednakowych frontach i identycznym wykończeniu. Taki sposób pozwala zachować poczucie surowości, a kuchnia po zakończeniu pracy wygląda, jakby była częścią ekspozycji w sklepie meblowym.

Nie wszystkim jednak pasuje ten surowy i zimny styl. Jeśli chcemy tchnąć życie do wnętrza naszej kuchni i poczuć się w niej bardziej komfortowo i rodzinnie, warto otworzyć ją nieco na świat. Przeszklone witryny i szafki pozwolą nam pokazać gościom estetyczną zastawę kuchenną, czy komplet filiżanek do kawy. Takie pomieszczenie stanie się także bardziej funkcjonalne, ponieważ osoby pomagające przy pracy szybko same ocenią, w którym miejscu znajdują się wybrane elementy wyposażenia.

Ciekawym przykładem wspomnianych mebli są przeszklone witryny z serii Charlotte New. Te elementy wyposażenia wykonane zostały z drewna świerkowego i najlepiej sprawdzają się w radosnych aranżacjach, określanych jako prowansalskie. Obszerne witryny mogą stanowić wyposażenie jadalni, a także innych pomieszczeń. W niżej położonej strefie tych mebli znajdują się szuflady i zamykane szafki, a przeszklenie zdobi wyżej położoną część. W większości witryn z tej serii można samodzielnie dobrać uchwyty i gałki, a także kolor mebli, co pozwoli lepiej dopasować je do kuchni. Co więcej, w serii Charlotte New znajdują się krzesła i stoły drewniane w podobnej stylistyce, które mogą stać się częścią wyposażenia kuchni połączonej z jadalnią.