Wybór odpowiedniego łóżka to kluczowa kwestia podczas aranżowania sypialni. O ile z łóżkiem pojedynczym raczej nie ma problemu, o tyle wybór łoża małżeńskiego może wiązać się z wieloma dylematami. Jak wybrać łóżko małżeńskie, by nie zajęło całej powierzchni niewielkiej sypialni? Jak sprawić, by jedno łóżko odpowiadało potrzebom dwóch osób? Co zrobić, by wybrać mebel piękny, solidny i funkcjonalny? Oto kilka naszych rad!

Łóżko dla dwóch osób – jakie wybierać?

Aby łóżko małżeńskie należycie pełniło wszystkie swoje role i mogło nam służyć przez długie lata szczęśliwego małżeństwa, musi być wybrane w oparciu o kilka podstawowych kryteriów. Oto najistotniejsze założenia:

łóżko małżeńskie

1.Wielkość łóżka musi być dostosowana zarówno do sylwetek śpiących na nim osób, jak i do wielkości i kształtu pomieszczenia, w którym się znajdzie. Niedopuszczalne jest, by jednemu z małżonków stopy wystawały poza łóżko, albo żeby zmiana pozycji na drugi bok wymagała koordynacji i przewracania się obojga małżonków na drugą stronę na komendę. Dlatego właśnie nie należy wybierać zbyt małego łóżka. Najpopularniejsze łóżka podwójne mają wymiary 160x200 cm – to optymalna powierzchnia, na której wygodnie wyśpią się dwie osoby, a jednocześnie wielkość mebla nie przytłacza pomieszczenia, umożliwia wygodne dostanie się do krawędzi łóżka i pozostawia zazwyczaj jeszcze trochę miejsca na wstawienie stolików nocnych. Z drugiej jednak strony, jeśli możemy sobie pozwolić na większe wymiarowo łóżko, warto wybrać model o szerokości 180 cm. Dlaczego? O tym za chwilę!

2.Materac musi być dopasowany do potrzeb użytkowników. Jeśli łóżko użytkuje jedna osoba, problem właściwie nie istnieje. Wystarczy dobrać materac do osobistych preferencji, wagi i budowy ciała. Problem pojawia się, gdy ten sam materac musi spełniać oczekiwania dwóch osób, zwykle zróżnicowanych pod względem budowy ciała i higieny snu. Dlatego właśnie warto wybrać łóżko małżeńskie o szerokości 180 cm – bo do takiego łóżka można dobrać dwa różne, pojedyncze materace! Dzięki temu każdy z użytkowników może dobrać dokładnie taki materac, który zapewni Mu maksymalny komfort podczas wypoczynku.

łóżko małżeńskie rustykalne

3. Konstrukcja łóżka musi być solidna i niezawodna. Łóżko to mebel, z którego korzystamy przez znaczną część naszego życia. Wypoczynek nocny, a nierzadko także drzemka w ciągu dnia, czy leniwe niedzielne popołudnie z książką – w tych wszystkich czynnościach towarzyszy nam główny sypialniany mebel. Gdy korzystają z niego dwie osoby, eksploatacja łóżka jest jeszcze bardziej intensywna. Łóżko małżeńskie musi wytrzymywać ciężar i ruchliwość aż dwóch osób i – powiedzmy sobie szczerze – służy przecież nie tylko do spokojnego wypoczynku… Aby zagwarantować sobie wygodę użytkowania, a także bezpieczeństwo, niezawodność i trwałość wyposażenia, warto wybrać łóżko drewniane. Co prawda, łóżko z litego drewna będzie droższe niż mebel ze sklejki lub z alternatywnych tworzyw, ale jednocześnie będzie najbardziej trwałe i na dłużej zachowa wspaniały wygląd. Będzie też uniwersalne, dzięki czemu bez trudu zaadaptujemy je do nowego designu sypialni, jeśli kiedyś zamarzy nam się remont.

4. Styl łóżka musi być dopasowany do charakteru sypialni małżeńskiej. Jeśli sypialnia zaaranżowana jest w stylu nowoczesnym, idealne będzie łóżko z drewna dębowego w prostej, minimalistycznej formie i o stosunkowo cienkich, wizualnie lekkich krawędziach. W sypialni rustykalnej zdecydowanie lepiej sprawdzi się łóżko małżeńskie retro, wizualnie ciężkie, wykonane z grubych elementów konstrukcyjnych, postarzane, natomiast do romantycznej małżeńskiej sypialni najlepiej pasować będzie białe łóżko drewniane.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze łóżka małżeńskiego?

wygodne łóżko małżeńskie

Jeśli łoże małżeńskie będzie wykonane z drewna doskonałej jakości, a przy tym wizualnie i wymiarowo dopasowane do pomieszczenia, powinniśmy być zadowoleni z zakupu. Aby jednak być w pełni usatysfakcjonowanym, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt: koniecznie zastanówmy się, czy wymagamy od łóżka, by posiadało pojemnik na pościel. Wysuwane szuflady na pościel są bardzo praktyczne, ale czasami niewielkie rozmiary sypialni nie pozwalają na wygodne użytkowanie takich szuflad. Być może lepiej będzie zdecydować się na pozostawianie pościeli na wierzchu i przykrywanie jej dekoracyjną narzutą? A może w sypialni znajdzie się miejsce na drewnianą skrzynię, która bez trudu pomieści kołdrę i poduszki?