Jak ustawić meble w sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, którego urządzenie trzeba dokładnie przemyśleć. W końcu ma to być wnętrze służące wypoczynkowi, musi więc zapewniać nam komfort jego użytkowania, a jednocześnie cieszyć oko staranną aranżacją. Ponieważ zwykle urządzamy sypialnię w najmniejszym pomieszczeniu w domu, nieco trudności sprawia odpowiednie ustawienie wszystkich mebli. Jak ustawić meble w sypialni, by móc w wygodny sposób korzystać z szafy, komody, łóżka i szafki nocnej? Oto nasze podpowiedzi!


Sypialnia – wybierz niezbędne meble

drewniana komoda do sypialni


Zakup produkty z kolekcji Rustyk tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Możliwie największe łóżko, duża komoda z pojemnymi szufladami, trzydrzwiowa szafa, a do tego jeszcze drewniana skrzynia na pościel i zgrabna toaletka – kolekcje mebli do sypialni mają tak wiele pięknych i przydatnych elementów, że najchętniej wstawilibyśmy do pokoju wszystkie… Stop! Zanim nabędziesz wszystkie meble do sypialni, które Ci się podobają, sumiennie przeanalizuj możliwości lokalowe swojej sypialni. Jeśli wstawisz do niej zbyt wiele sprzętów, może się okazać, że nie ma tam dość przestrzeni, by swobodnie wysunąć szufladę spod łóżka czy otworzyć drzwi szafy.


Nie ulega wątpliwości, że obowiązkowym meblem w każdej sypialni jest łóżko. Jego wielkość należy dostosować do liczby osób, które będą w nim spać oraz do wzrostu tych osób. Jedna osoba naprawdę nie potrzebuje wielkiego, małżeńskiego łoża, by spać wygodnie, dwie osoby z kolei nie powinny gnieździć się w ciasnym łóżku, przewracając się na drugi bok na komendę. Jeżeli sypialnia jest naprawdę niewielka, wystarczy uzupełnić ją o praktyczny stolik nocny. Dopiero wówczas, gdy przestrzeń sypialni pozwala na wstawienie kolejnych elementów, można rozważać zakup komody, skrzyni, toaletki czy regału.


Zasady ustawiania mebli w sypialni

drewniane łóżko do sypialni


Zakup produkty z kolekcji Dream Bedroom tutaj - https://www.seart.pl/dream-bedroom.html

Łóżko należy ustawić jako pierwsze – bo jeśli inne elementy sypialni nie zmieszczą się w pokoju, to po prostu z nich rezygnujemy. Najlepiej ustawić łóżko pod jedną ze ścian, tak, by zagłówek znalazł się na środku długości tej ściany. Główna zasada ustawiania łóżka w sypialni mówi, że każdy z użytkowników powinien mieć swobodny dostęp do łóżka od swojej strony. Jeśli więc urządzasz sypialnię małżeńską i z łóżka korzystają dwie osoby, z każdego boku łóżka powinno być tyle wolnej przestrzeni między meblem a ścianą, by móc wygodnie i bez przeszkód dotrzeć do łóżka. Chyba, że wybierzesz łóżko z szufladami na pościel – wtedy potrzebujesz nieco więcej miejsca, tyle, by móc swobodnie wysunąć szufladę i sięgnąć do jej zawartości. Jeśli wstawiasz do sypialni łóżko pojedyncze, możesz ustawić je wzdłuż pod ścianą, zyskasz więcej miejsca w pokoju, a dostęp do łóżka będziesz mieć tylko z jednej strony. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w sypialni, która jest długa i wąska. W kwadratowym wnętrzu lepiej wybrać tradycyjne ustawienie łóżka.


Obok łóżka warto ustawić szafkę nocną, a jeśli nie mamy na nią miejsca, można wybrać półkę ścienną, która nie zajmie przestrzeni podłogi, a stworzy wygodną możliwość odkładania podręcznych przedmiotów tuż przed snem, bez konieczności wychodzenia spod ciepłej kołdry. Przy łóżku dwuosobowym należy symetrycznie rozmieścić dwa stoliki nocne – po jednym przy każdym boku łóżka. Innym wygodnym rozwiązaniem, które sprawdzi się, gdy sypialnia jest wąska, jest ustawienie drewnianej skrzyni w nogach łóżka. Jeśli wybierzemy taką z litego drewna, z solidnym, grubym blatem, możemy na niej ustawić sporo przedmiotów – tych podręcznych oraz dekoracyjnych. Dodatkowo wnętrze skrzyni może służyć do przechowywania zapasowej pościeli, narzuty na łóżko czy innych rzeczy.


Jeśli wstawiamy do sypialni szafę, najlepiej będzie się prezentować ustawiona pod ścianą prostopadłą do ściany, przy której stoi łóżko. Ustawienie mebli w sypialni na dwóch prostopadłych ścianach pozwoli stworzyć przytulny kąt, jednocześnie nie przytłaczając niewielkiej przestrzeni. Tak ustawiona szafa będzie mogła być swobodnie otwierana, a zarazem drzwi szafy nie utrudnią poruszania się po wnętrzu. Jeżeli poza szafą chcemy wstawić do wnętrza jeszcze komodę lub stylową toaletkę, warto kierować się zasadą, że od rogu pokoju ustawiamy meble o większych gabarytach, a od środka pokoju ustawiamy lżejsze konstrukcyjnie meble. Dzięki temu unikniemy efektu przytłoczenia wnętrza i wciśnięcia konsoli czy regału za masywną szafę, rzucającą cień na pozostałe wyposażenie i niepotrzebnie je zaciemniającą.


Gdy brakuje miejsca…

drewniana szafka nocna do sypialni


Zakup produkty z kolekcji Marika tutaj - https://www.seart.pl/marika-sosnowa-k-30.html

Czasem sypialnia jest naprawdę mikroskopijna, a potrzeby domowników duże. Co zrobić, jeśli nie bardzo mamy miejsce na ulokowanie w sypialni pojemnych komód i szafek, ale musimy gdzieś przechowywać różne przedmioty? Można wykorzystać meble wielofunkcyjne lub zastosować sprytne rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to:


- stosowanie solidnych, drewnianych półek ściennych, które dają przestrzeń do przechowywania drobiazgów, jednocześnie nie zajmując cennej przestrzeni na podłodze;


- łóżko z szufladami, które wykorzystać można nie tylko do przechowywania pościeli. Jeżeli łóżko wyposażone jest w dwie pojemne szuflady, jedną z nich można przeznaczyć np. do przechowywania książek, czasopism czy bielizny;


- wybór drewnianej skrzyni zamiast komody – oba meble mają zbliżone gabaryty, ale przestrzeń komody ograniczona jest konstrukcją mebla, miejscem potrzebnym na prowadnice szuflad, niezbędna jest także przestrzeń umożliwiająca wysunięcie szuflady do przodu. W przypadku skrzyni wnętrze mebla ograniczone jest wyłącznie przez jego zewnętrzne ścianki, a otwierane od góry wieko nie wymaga pozostawienia wiele miejsca przed meblem – wystarczy tyle przestrzeni, by móc swobodnie stanąć przed skrzynią;


- stosowanie systemów drzwi przesuwnych – zarówno w szafach, jak i w przypadku drzwi wejściowych do pokoju. Dzięki temu nie musimy zachować wolnej przestrzeni niezbędnej do swobodnego otwarcia skrzydła drzwi.